“Gazeteciler Demokrasi’nin olmazsa olmazı” - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon “Gazeteciler Demokrasi’nin olmazsa olmazı”
+   --   0

“Gazeteciler Demokrasi’nin olmazsa olmazı”

 

Çeşme’de faaliyetlerini sürdüren çeşitli DTK kuruluşları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, yayınladıkları mesajlarla ^Gazeteciler Demokrasi’nin vazgeçilmez bir unsuru’ vurgusu yaptılar.

 

ADD, "Basın, demokrasinin güvencesidir"

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Çeşme Şubesi Başkanı Veysel Ayhan, çalışan gazetecilerin gününü kutlayarak, "Basın; demokrasinin, özgürlüğün, temel hak ve hürriyetlerin güvencesidir" dedi. 

ADD Çeşme Şubesi Başkanı Veysel Ayhan, yazılı bir mesaj yayınlayarak, "Gerek yerel, gerekse ulusal basında, tüm zorluklara ve tüm baskılara rağmen gazetecilik yapmaya çalışan, kalemini kıran ama satmayan tüm basın emekçilerinin 10 Ocak çalışan gazeteciler gününüzü canı gönülden kutlarız" diye ifade etti.

Yazılı mesajında, basın çalışanlarının hakları ile çalışma güvencesini sağlayan 212 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi hakkında kanunun yayınlanışının yıl dönümü olan 10 Ocak gününün, ülkemizde Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlandığını hatırlatan ADD Çeşme Şubesi Başkanı Ayhan, "Özgür basına sahip olmayan toplumlarda, demokrasi ve özgürlükler kısıtlanmış demektir. Yasama, yürütme ve yargı organlarından sonra dördüncü kuvvet olarak tanımlanan basın, yaşanan olaylar karşısında bilgilendirme sorumluluğunu taşımaktadır. Ülkemizde özgür olması gereken basın gittikçe yapılması en zor olan ve tehlikeli meslek haline gelmiştir. Gazetecilerin maddi ve manevi olarak standartlarda görevlerini yapabilmelerini diliyorum. Karanlıktan nemalanan şımarık cehaletin temsilcilerine karşı umudumuz ilerici, çağdaş, demokrat, Atatürkçü gazetecilerimizdir. Her türlü zorluğa, baskıya karşı mücadele eden ve gazetecilik yapmaya çalışan aydın gazetecilerimizin ve basın emekçilerimizin; Çalışan Gazeteciler Günü'nü tekrar kutluyorum" diyerek mesajını sonlandırdı.

Çalışan gazetecilerin gününü kutladı

Çeşme Kent Konseyi Başkanı Ömer Önal, çalışan gazetecilerin günlerini kutlayarak, "Basının özgür olması, demokratik toplum olmanın da kaçınılmaz bir gereğidir" dedi.

Çeşme Kent Konseyi Başkanı Ömer Önal, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir yazılı mesaj yayınladı. Yayınladığı mesajda, insanların kendi fikirlerini özgürce ifade edebilmek için doğru bilgiye ulaşmaya ihtiyaçları ve hakları olduğunu vurgulayan Önal, "Demokratik toplumlarda topluma bu hakkı kullanması yönünde en büyük katkıyı basın mensupları sağlamaktadır. Bu bağlamda basının özgür olması, demokratik toplum olmanın da kaçınılmaz bir gereğidir" diye belirtti.

" Gazeteciler en zor dönemlerden birini yaşıyorlar"

Yazılı mesajında, basının, doğru, tarafsız ve ilkeli haber verme misyonunu yerine getirebilmesi, kamuoyunu hiçbir baskı altında kalmayacak şekilde bilgilendirebilmesi için kendi iradesiyle doğru bilgiler ışığında karar verebilmesinin ve gerekli yasal prosedür ile tam bağımsızlığının sağlanması gerektiğinin altını çizen Çeşme Kent Konseyi Başkanı Önal, "Günümüzde bu meslek ne yazık ki çok zor şartlar altında gerçekleştiriliyor. Gazeteciler en zor dönemlerden birini yaşıyorlar. İşsiz kalan gazeteciler, ceza evinde yatan gazeteciler, sansüre karşı işini yapmaya çalışan gazeteciler bile var. Haliyle gazetecilerin içinde bulunduğu bu durum bir takım sıkıntıları da beraberinde sürüklüyor" diye kaydetti. 

"Basın özgürlüğü kalmamıştır"

Çeşme Kent Konseyi Başkanı Ömer Önal, yazılı mesajını şöyle tamamladı:

"Çeşitli yollarla haber ve ifade özgürlüğü baskı altına alınmaya, egemen anlayışın çıkarlarına hizmet eder hale getirilmeye çalışılmaktadır. Basın tekelleştirilmekte, siyasi ve ekonomik gücü elinde bulundurulanlar, basını kendi propagandalarını yapmak için bir araç olarak kullanmaktadırlar. Hükümetin anayasal bir zorunluluk temelinde ele alması gereken basın özgürlüğü kalmamıştır. Birçok gazeteciye, sadece işlerini yaptıkları için suçlu ilan edilerek, günlüklerine el konulup, operasyonlar düzenlenmiştir. Ancak, basının toplumsal yaşam için taşıdığı önemin daha fazla zarar görmemesi için basın-siyaset ilişkisindeki çatışmalar hukuki yollardan çözülmeli, basın gruplarının tekelleştirilmesine son verilmeli; Türk basını, bilgi verme ve kamuoyu oluşturma görevlerini baskı altında kalmadan yerine getirebilmelidir. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nüz kutlu olsun."

 

"Gazeteci, özgürlük ve demokrasinin teminatıdır"

 

Çeşme Kent Konseyi Kadın Meclisi ve ÇEŞKA Başkanı Berna Güler, "Gazeteci, özgürlük ve demokrasinin teminatıdır" dedi. 

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Güler, şöyle dedi:

 

"Özgürlük   ve demokrasinin  teminatıdır  gazeteci. Eğer özgür, müreffeh, medeni  bir  ülke  istiyorsak, toplum  olarak haklarımızın  korunduğu, dertlerimizin cesaretle   dile getirildiği  bir  siyasal  iklimin   özlemi içindeysek,  basınımıza, gazetecilerimize  dört  elle  sarılmalıyız.  Onlar, bu  zor zamanlarda  kendi kişisel  özgürlüklerini  tehlikeye atma  pahasına, bizim   özgürlüğümüze  sahip  çıkıyorlar. Haksızlıklara  uğramayı  göze  alıp   bizim  haklarımızı savunuyorlar. Kaleminin namusunu, kendi   namusundan  asla  ayırmayan  gerçek  gazetecilerin  gününü   yürekten   kutluyoruz.  Daima  yanımızda  olan yerel basınımıza sonsuz teşekkürler."

 

 


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler

Benzer haber Bulunamadı.