ADD’den Diyanet açıklamasına sert tepki - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon ADD’den Diyanet açıklamasına sert tepki
+   --   0

ADD’den Diyanet açıklamasına sert tepki

 

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Çeşme Şubesi Başkanı Veysel Ayhan, 9 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilmesini onaylamanın "Zırva" sözcüğü ile geçiştirilemeyeceğini ifade etti.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın web sitesinde, nikah tanımı yapılarak, buluğ çağına girmiş olanların dinen nikahlanabileceğinin açıklanması tepkilere yol açarken, ADD Çeşme Şubesi Başkanı Veysel Ayhan da bir yazılı açıklamayla tepkisini gösterdi. 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı resmi web sitesinde, buluğ tanımlanırken, kızların 9, erkeklerin ise 12 yaşına basmaları halinde buluğa erdikleri ifadelerinin kullanıldığına dikkat çeken ADD Çeşme Şubesi Başkanı Ayhan, "Anayasamızın laiklik ilkesini, yasaları, insan ve çocuk haklarını ayaklar altına alan bu açıklamalar, 'Zırva' sözcüğü ile geçiştirilemez. Bu bir toplumsal cinnet halidir. Küçük yaşlardaki çocukların tarikat yurtlarında, Kuran kurslarında tecavüze uğraması, kadın cinayetlerinin her geçen gün artması, genç kızlarımızın tecavüzcüsü ile evlendirilmesi, tesettür anlayışının ana okullarına inmesi ve bütün bunların siyasal iktidarca 'hoşgörü' ile karşılanıp, 'bir kere ile bir şey olmaz' mantığı, işi kız çocuklarının 9 yaşında evlendirilmesinin önünün açılmasına kadar getirmiştir. Dokuz yaşındaki kız çocukları ile evlenilmesi düşüncesinin toplumda ağır bir suç ve utanç sebebi olması gerekirken, insanları eğitip, topluma huzur getirmesi beklenen din kurumunun bu tür açıklamalar yapması karşısında siyasal iktidarın sessiz kalması da çarpıcı. Hemen her konuda açıklamalar yapan, toplum yaşamına gereksiz ve yakışıksız müdahalelerde bulunan iktidar yetkililerinin bu olay karşısında sessizliğini koruması, onay anlamını taşıyor" diye ifade etti. 

 

Okullarda "Andımız"ın okunmasının yasaklandığının da hatırlatıldığı yazılı açıklamada, "Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren 'küçüklerini korumak' anlayışını, 'büyüklerini saymak' ilkesinden öne koyup, yasa olarak ilan eden anlayıştan, 9 yaşındaki kız çocuklarının evlenmesinin önünü dinen açma noktasına getirildik. 9 yaşındaki çocukların reşit olmasını bırakın, bedenen, zihnen ve ruhsal gelişim olarak korunmaya muhtaç olduğunu bilmek için anne ve baba olmaya gerek yok. İnsan olmak yeterli. Mustafa Kemal Atatürk'ün ışıklı yolunda yürüyen Türk halkı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın son fetvasına karşı gerekli tepkiyi vermiş ve benzeri konulardaki fetvalarına da geçit vermeyecektir" diye konuştu. 

 


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler


 Konu Başlığı Tarih Okunma
 ADD’DEN DALGIÇ’A TEŞEKKÜR 27.11.2016 507
 ADD’den Dayanışma Kahvaltısı 17.6.2018 200
 ADD’den Gazilere Yemek 22.9.2017 477
 ADD’DEN KAHVALTILI DAYANIŞMA TOPLANTISI 13.12.2015 647
 ÇEŞME ADD’DEN ARINÇ’A ŞÜKRAN PLAKETİ 26.5.2014 778