Çeşmeli sanatçıdan Çeşmeli kadınlara özel konser - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon Çeşmeli sanatçıdan Çeşmeli kadınlara özel konser
+   --   0

Çeşmeli sanatçıdan Çeşmeli kadınlara özel konser

 

 

Çeşmeli akademisyen ses sanatçısı Hale Yamaner, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle, Çeşmeli kadınlara özel bir konser verdi.

 

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Araştırma Görevlisi ve ses sanatçısı Hale Yamaner, Çeşme Belediyesi'nin desteği ile, Çeşme Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle, Çakabey Kültür Merkezi'nde düzenlediği bir konserde, Çeşmeli kadınlarla buluştu. 

Kendisi de Çeşmeli olan Hale Yamaner, aralarında annesi Müzeyyen Yamaner'in de bulunduğu ve salondakilerin yarısından fazlasının kendisini tanıdığı Çeşmeli kadınlara, coşku dolu bir konser verdi. Konseri, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da izledi. Çeşmeli sanatçı Yamaner'in söylediği türkülere salondaki kadınlar da eşlik ederken, hareketli türkülerde birçok kadın kendilerini tutamayarak oynamaya başladı. Akademisyen ses sanatçısı Yamaner, konseri sırasında sahneden inerek, hemşehrisi kadınların arasında türkü söyledi. Yamaner'in, seyircilerin arasındaki annesi Müzeyyen Yamaner'in yanına gidip, sarılarak türkü söylemesi duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Yamaner, hareketli türkülerde oyun oynayan Çeşmeli kadınların da yanına giderek, oyunlarına eşlik etti. 

 

Hale Yamaner'in konsere başlamasından önce bir konuşma yapan Çeşme Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Berna Güler, 8 Mart'ın bir kutlama günü değil, bir anma günü olduğunu vurgulayarak, "Ama bir anma günü olması, bir yas günü olmasını gerektirmiyor. Kadınlar, bu erkek egemen dünyada, haklarına yas tutarak ulaşamazlar. Kadınlar, toplumda kadının yerini ve önemini vurgulamak, bu yeri ve önemini içselleştirmek, kendilerine hedefler koymak ve o hedeflere ulaşmak için çok sıkı çalışmak zorunda. Karar mekanizmalarında olmadan amaçlarımızı gerçekleştirmek neredeyse imkansız. Bu nedenle, 'Zor yoktur, imkansız ise zaman alır' diyoruz. İşte bunun için, Kadının İnsan Hakları Eğitimi diyoruz. Kadınlar İçin Politik Katılım Eğitimi, İletişim Eğitimi diyoruz ve bu eğitimleri ısrarla, kararlılıkla sürdürüyoruz. Cehaletin tek korkusu kadındır. Kadını eğittiğiniz zaman, bir kuşağı eğitmiş oluyorsunuz. Kadınlara toplumdaki yerlerini ve önemlerini anlatırken, hemcinslerinin değişik alanlardaki kazanımlarını görmelerini sağlayıp, ne kadar güçlü olduklarına ilişkin bir farkındalık yaratmak da bir eğitimdir" diye konuştu.

 

Kadın Meclisi Başkanı Güler, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Çok zorlu süreçlerden geçerek, önlerine çıkan tüm engellere rağmen, haklarını öğrenmeyi, ekonomik özgürlüklerini kazanmayı ve böylece sağlam bir duruş sergilemeyi başaran bu örnek kadınlara bakarak, asla pes etmemeyi, bir amaca tutkuyla bağlanmayı, hayal kurmayı ve kendi yaşam öykülerini yaratmayı, yaşamlarının en vazgeçilmez hedefi olarak benimseyeceklerdir. İşte o zaman kazanacak kadınlar. Güçlü ve kararlı toplumları ancak ve ancak güçlü ve kararlı kadınların, aynı güç ve kararlılıktaki erkeklerle el ele vererek kurabileceklerine inanıyoruz. Bu yolda kadınlar olarak tek kanatla uçmadığımızı bilmek, geleceğe çok daha umutla bakmamızı sağlıyor. Bütün bunları yas tutarak değil, yaşam enerjimizi ve sevincimizi kaybetmeden başaracağız."

 

Çeşme Kadın Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Berna Güler'in konuşmasının ardından ÇEŞKA üyeleri Ayşe Eren ve İsabet Barutçuoğlu da birer konuşma yaptılar.

 

Konuşmaların sona ermesinden sonra başlayan Hale Yamaner konserinin bitişinin ardından Kadın Meclisi Başkanı Berna Güler, Çeşmeli akademisyen ve ses sanatçısı Hale Yamaner'e teşekkür ederek çiçek verdi. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da Yamaner'i güzel konserinden dolayı kutladı. 

 


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)