CHP’den Dayanışma Kahvaltısı - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon CHP’den Dayanışma Kahvaltısı
+   --   0

CHP’den Dayanışma Kahvaltısı

 

 

CHP Çeşme Kadınlar Kolu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün ardından bir dayanışma kahvaltısı düzenleyerek, Çeşmeli kadınlarla bir araya geldi.. 

 

Çeşme Elit Life'da, düzenlenen kahvaltıya, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, CHP Çeşme İlçe Başkanı Ekrem Oran, Çorumlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Selahattin Uysal ve 300'ü aşkın Çeşmeli kadın katıldı.

 

CHP Çeşme Kadın Kolu Başkanı Şeniz İridere'nin çocuğunun rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı dayanışma kahvaltısında, sunuculuğu Kadın Kolu Yönetim Kurulu üyesi Eda Tavaz yaptı. Kahvaltının açılış konuşmasını ise CHP Kadın Kolu Yönetim Kurulu üyesi Nermin Ekinci gerçekleştirdi. Ekinci, yaptığı konuşmada, kadınların dünyaya aslında şanslı geldiğini ifade ederek, "Çünkü Allah bize doğanın en güzel olayı, doğurganlığı vermiş. Böylece hem kadını, hem erkeği biz dünyaya getiriyoruz. Ancak, bu değerlerimizin farkına varamadığımız ve yanlış eğitildiğimiz için bugün olduğumuz yerde değiliz. Sürekli haksızlıklara da bu yüzden uğruyor, bu da yetmiyor, canımızla bedel ödüyoruz. Sadece kadın olduğu için giyimi, gülmesi, hamile olduğu için sokağa çıkması suç, istediği saatte dışarıda bulunması suç. Kazanılmış haklarımızı yitirdiğimiz zaman değil de şu an farkına varırsak, çocuklarımıza, torunlarımıza güzel bir ülke bırakmanın gururunu yaşarız. Biz Cumhuriyet çocukları olarak bunların kazanılmasında emek harcamadığımız gibi, bunu gerçekleştiren, bu uğurda savaş veren atalarımızın çabalarını da hor gören ve gösterenlere de ses çıkarmayacağız neredeyse. Bu yozlaşma ve kaostan ancak biz kadınların gücü, aklı ve sevecenliği sayesinde kurtulabileceğimize inanıyorum. Güzelliklerle dolu zengin bir dünyaya; umutlarımızı, hayallerimizi, emeğimizi paylaşıp, çoğalarak ulaşabiliriz" diye konuştu. 

 

Çeşme Belediye Başkanı Dalgıç da yaptığı konuşmada, "Kadın erkek eşitliğinin bu kadar bozulduğu bir tabloda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk kadınına verdiği değeri, o dönemde Avrupa'da bile olmayan hakları, bugün maalesef kadınlarımız yeteri kadar savunamadı. Erkeğin kadına şiddetini ben insanlık suçu olarak nitelendiriyorum. Belediye olarak, göreve ilk geldiğimizde yaptığımız toplu sözleşmeye de, kadına yapılan şiddeti, bırakın tespiti, duysak dahi, 6 ay boyunca maaşını şiddet gören eşe ödeyeceğimizi sözleşme maddesi olarak koydurduk. Şiddetin en az olduğu yerlerden birisi Çeşme'dir. Ama birazı bile, insanın tüylerini diken diken yapar. Yaşamı, aşımızı, sevincimizi, acımızı paylaştığımız kadınlara şiddete kesinlikle karşı çıkmalıyız. Bu düşüncelerle, Cumhuriyet'in aydınlık yüzü olan siz kadınları, saygıyla selamlıyorum" dedi. 

Dayanışma kahvaltısında CHP İlçe Başkanı Ekrem Oran da bir konuşma yaparak şunları söyledi; "Cumhuriyet'in aydınlık yüzlü güzel insanları; biz Türkiye'nin en batı ve en aydınlık bölgesindeyiz. Biz burada mutlu ve güzel yaşıyoruz. Ama ülkemiz, sebebini bilmediğimiz bir savaşın içinde. Mehmetçiklerimiz Suriye'de şehit oluyorlar. Bizler burada rahat kahvaltı edebilmemiz, geceleri rahat uyuyabilmemiz için, çocuklarımızın okula gidebilmesi için, büyüklerimizin camide dua edebilmesi için, kadınlarımızın başı açık ve rahatça dolaşabilmesi için onlar şehit oluyorlar. Elbette ki ordumuzun, Mehmetçiğimizin yanındayız. Çünkü siz kadınlar, onları doğurdunuz. Onlar bizim evlatlarımız. Biz evlatlarımızın, sebebini bilmediğimiz, amacını bilmediğimiz yerlerde şehit olmasını istemiyoruz. 3-4 milyon Suriyeli Türkiye'de rahat rahat yaşarken, bol bol çocuk doğururken, Ege Üniversitesi Kadın Doğum ünitesinde doğan 10 çocuğun 6'sı Suriyeli iken, bizim Mehmetçiklerimizin orada ölmesini istemiyorum."


 

Bir tarafta ülke savaştayken, diğer tarafta ekonominin kan ağladığını ifade eden CHP İlçe Başkanı Oran, "Bir tarafta, 1.600 lira asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşımız, diğer tarafta kaçak sarayda sefahat içinde yaşayan bir iktidar var. Tüm Cumhuriyet kazanımlarını tek tek elimizden almaya çalışıyorlar. Önce bir deniyorlar, olursa ileriye doğru gidiyorlar. Biz; 'Hayır, dur, izin vermiyoruz' dediğimizde, hep beraber ayağa kalktığımızda, 'Siz bizi yanlış anladınız, öyle değil' diyorlar. Şeker fabrikaları, bunun birebir örneği. Satmaya çalıştılar. Kapatacaklar, sonra Amerikan menşeli nişastalı şekeri önümüze koyacaklar. Çevirdiler, 'Zarar ettiği için özelleştireceğiz, ama fabrikalar çalışmaya devam edecek' dediler" diyerek sözlerini tamamladı.

 


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler


 Konu Başlığı Tarih Okunma
 CHP’DEN ‘AYAĞA KALK’ EYLEMİ 18.1.2017 581
 CHP’DEN ‘BİRLİK’ MESAJI 26.12.2016 596
 CHP’den ADD’ye ziyaret 28.5.2018 312
 CHP’DEN FİŞLEME İDDİASI! 16.4.2017 434
 CHP’DEN İKİ ÖNEMLİ ETKİNLİK 9.10.2016 700