Dalgıç, "Erkekliğimden utanıyorum" - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon Dalgıç, "Erkekliğimden utanıyorum"
+   --   0

Dalgıç, "Erkekliğimden utanıyorum"

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde bir konuşma yapan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "Kadınların bugün içinde bulunduğu durum, hepimizin içini acıtıyor. İnanın, erkekliğimden utanıyorum" dedi.


Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle, Çeşme çarşısında, Cumhuriyet Meydanı'na kadar süren bir yürüyüş gerçekleştirildi.

 

Çeşme çarşısının girişinde başlayan yürüyüşe, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Belediye Meclis Üyeleri, CHP İlçe Başkanı Ekrem Oran, CHP Kadınlar Kolu Başkanı Şeniz İridere, Çeşme Kent Konseyi Başkanı Ömer Önal, Çeşme Kent Konseyi Kadınlar Meclisi Başkanı Berna Güler, ADD Çeşme Şubesi Başkanı Veysel Ayhan, ÇYDD Çeşme Şubesi Başkanı Hamide Bal, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi Başkanı Sedat Mutlu ve çok sayıda kadın katıldı. 

Yürüyüş sırasında, Çeşme çarşısı boyunca çeşitli sloganlar atılırken, çarşıdaki esnaf kadınlara ve çarşıda dolaşan kadınlara karanfil ve içinde mor fular bulunan ve Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç'ın mesajını taşıyan keseler dağıtıldı.


Yürüyüşün Cumhuriyet Meydanı'nda sona ermesinin ardından, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. 8 Mart Dünya Emekçi Kadın Günü nedeniyle, CHP Çeşme İlçe Başkanlığı, Çeşme Kent Konseyi Kadın Meclisi, ÇEŞKA ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. 


 

"Haklarınıza sahip çıkın"


Törende bir konuşma yapan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, kadınlara 365 gün gösterilmesi gereken saygının bir güne sıkıştırıldığına dikkat çekerek, "Her 8 Mart'ta, aynı ifadeleri kullanmaya çalışıyorum; kadınlara bir hak verildi. Bu hakkı korumak,  öncelikle siz kadınlarımızın görevidir. Mücadelenizi yükseltmeniz gerekir. Dünyada örneği olmayan, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk kadınına verdiği seçme ve seçilme hakkı, Anayasamıza konulan eşitlik hakkı, maalesef bugüne kadar tam anlamıyla kullanılamadı. Lütfen, bu haklarınızın mücadelesini verin. 2018'lerde daha araba kullandırılmayan kadınların olduğu bir dünyada, seçme ve seçilme hakkı, Türkiye'de 1934'de kadınlara verildi. Kadınlar, Mustafa Kemal Atatürk sayesinde en önemli haklarından birisine kavuştu" diye konuştu. 

 

"Şiddet ve istismara sessiz kalınması nedeniyle erkekliğimden utanıyorum"

 

Kadınların bugün içinde bulunduğu durumun, herkesin içini acıttığını vurgulayan Başkan Dalgıç, "İnanın, erkekliğimden utanıyorum. Kadına yapılan şiddetten, okula göndererek devlete emanet ettiğimiz çocuğa yapılan cinsel istismarlardan, kadınlarımızın sokaklarda yürüyemeyeceği bir duruma gelmekten utanç duyuyorum. İstatistiklere bakıldığında; 'şu kadar kadın cinayete kurban gitti', 'bu kadar kadın şiddete maruz kaldı' diye görüyoruz. Bunların artık 21. yüzyılda konuşulmaması, yaşanmaması gerekiyor. Bunun için hepimizin, özellikle kadınlarımızın, kazanılmış hakları için, çok daha fazla mücadeleye, çok daha fazla birlikteliğe ihtiyacımız var. Kelimenin altını çizerek 'Erkekliğimden utanıyorum' dememin nedeni, bir çocuğa, bir kızımıza, bir kadınımıza yapılan şiddetin ve istismarın bu kadar artmasında sessiz kalınmasının, samimi olarak beni çok rahatsız ettiği için. Bu duygularla tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyorum" diyerek sözlerini tamamladı. 

 

"Olumsuz ne varsa görmüyor, görmek istemiyorlar"

 

CHP Çeşme Kadınlar Kolu Başkanı Şeniz İridere de bir konuşma yaparak, kadınların kaygı dolu günler geçirdiğine dikkat çekerek, "Çözümleri bulacağımız günlerin yakın olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle gelecekten umutluyuz. Çünkü gelecek zaferler için çok çalışıyoruz, çalışacağız ve kazanacağız. Ne yazık ki, bugün konuşmamda, sorunlara açık açık değinemiyorum. Ülkemiz hiç olmadığı kadar sorunlarla dolu. Atamıza ve bize emanet ettiği Cumhuriyetimize sahip çıkacağız. Cumhuriyetimizin kazanımlarını bir bir yok eden hükümet, doğayla, vatandaşlarımızla, komşularımızla, hatta tüm dünya ülkeleriyle kavgalı durumda. Bir türlü anlaşılmayan eğitim sistemi, kadın cinayetleri, genç kızlarımıza yapılan taciz ve tecavüzler, çocuk gelinler, son günlerde artan çocuk istismarları, adaletsizlikler, yolsuzluklar, kısaca olumsuz ne varsa görmüyorlar, görmek istemiyorlar" diye konuştu. 

 

"Kadın isterse olur"

 

Kötü gidişe "Dur" deyip, ülkeye sahip çıkacaklarını ifade eden İridere, "Kadınız, anayız, haklıyız, kazanacağız. 'Kadın isterse olur' diyen büyük önderimiz Atamız, biz kadınlara olan inancını ve güvenini ne kadar kısa ve öz anlatmış. Kadının bir gününün kutlandığı gün değil, kadının her gününün sevildiği, anıldığı günler olması dileğimle, hak, hukuk ve adaletin hakim olduğu yaşanır bir ülkeyi biz kadınların inşa edeceğini düşünüyor, etkinliğimize katılıp, bize güç verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Hak ve özgürlük uğruna hayatını kaybetmiş tüm emekçi kadınları saygıyla anıyor ve vatanı uğruna şehit düşen Mehmetçiklerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum" diyerek sözlerini tamamladı. 

 

Konuşmaların ardından, CHP İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Kırındı, "Ben Cumhuriyet Kadınıyım" başlıklı bir şiir okudu. Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğinde, Seda Gezgen Yanar, CHP'li kadınların da katıldığı "Kadına şiddete hayır" adlı bir pandomim gösterisi sundu. Etkinlik, Atatürk Anıtı önünde toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. 

 


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)