Engelleri kaldırmak için buluştular! - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon Engelleri kaldırmak için buluştular!
+   --   0

Engelleri kaldırmak için buluştular!

 

Çeşme Kent Konseyi ve İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü, engellilerin iş engelini kaldırmak ve kendilerine iş bulabilmek için bir çalıştay düzenlediler.

 

Çakabey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, İŞKUR İzmir İl Müdür Vekili Nesrin Makbule Dank, İŞKUR Konak Hizmet Merkezi Müdürü İbrahim Ay, Çeşme Kent Konseyi Başkanı Ömer Önal, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, Çeşme Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Pınar Foral, Çeşme Kent Konseyi Mahalle ve Muhtarlar Meclisi Başkanı Rasim Özgül, ADD Çeşme Şubesi Başkanı Veysel Ayhan, engelliler ve engelli yakınları, firma temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan toplantıda bir konuşma yapan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, toplantının sonucunun iyi olacağından hiçbir şüphesi olmadığını vurgulayarak, "Önemli olan, katılımcıların, buradaki söyleşilerde yetkililerin anlatacaklarını dikkatle dinlemeleri ve kendi haklarını öğrenmeleri. Günümüzde yasallaşan ve işveren için kolaylaştırıcı, ama engelli arkadaşlarımızın da  bilgisinin olmadığı konular var. Bunlar anlatılacak. Bu toplantıyı organize eden Çeşme Kent Konseyi Başkanımıza, katkılarından dolayı çok değerli İŞKUR İl Müdür Vekilimize ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Belediye olarak üzerinde çalıştığımız bir proje var. Engellilerimize bir okul yapmayı planlıyoruz. Onu hayata geçirdiğimiz zaman, engellilerimize önemli bir katkı sağlamış olacağız. Bu tür toplantıları arttırmak, geliştirmek gerekir. Yasalarda devamlı değişiklikler oluyor. Yetişebilmek mümkün olmuyor. Çeşme Kent Konseyi Başkanımızdan rica ediyorum, bu tür toplantıları geliştirerek yapalım" diyerek çağrıda bulundu.

 

İŞKUR İzmir İl Müdür Vekili Nesrin Makbule Dank da yaptığı konuşmada, sadece İzmir'de 4 bin 914 engelli vatandaşımızın iş aramak üzere İŞKUR'a başvurduğunu açıklayarak, "2 bin 207 kişisi gerçekten işsiz. 5 bin 272 kişinin de engelli kadrolarında, özel sektörde ve kamu sektöründe çalıştığını ifade edebilirim. 2018 yılında da, özel sektör işverenlerimizin, yüzde 3 oranında, engelli kadrolarını doldurmaları yönünde tüm tedbirlerimizi aldık. İl düzeyinde, 5 hizmet merkezimizde 'Engelli toplu görüşmeleri' adını verdiğimiz operasyonlarımızla, çalışmak isteyen, sosyal hayata dahil olmak isteyen engelli vatandaşlarımızla işverenlerimizi buluşturuyoruz. Bu tür etkinliklerde de engelli vatandaşlarımızın işveren camiasıyla buluşmasını sağlıyoruz. 2018 yılında, ilave istihdam ile ilgili teşviklerin hayata geçtiğini, özel sektör işverenlerimizin ve çalışmak isteyen herkesin bu teşviklerden haberdar olmasını özellikle istiyoruz" diye konuştu. 

 

Çeşme Kent Konseyi Başkanı Ömer Önal da, tüm engellilerin engellerini ortadan kaldırmaya çalışmayı görev bildiklerini vurgulayarak, "Dayanışma içinde olursak, hem kendimiz mutlu oluruz, hem de onların hayatını güzelleştiririz. İşte bu yüzden bizler Çeşme Kent Konseyi ve Konak İŞKUR Müdürlüğünce, Belediyemizin destekleri ile böyle bir kariyer günü yapmayı planladık. Sizler için yapacağımız çalışmaların ilki ve öncüsü olarak gördüğümüz çalışmamız, önümüzdeki günlerde değişik projelerle artarak devam edecektir. Hem çalışabilir durumdaki engellilerimize, hem de engelli yakınlarına sigortalı ve en az asgari ücret maaşlı iş imkanları sunulacaktır. Engelsiz insanlar, engelli insanlarla empati kurmalıyız. Engellileri anlamak için engelli olmaya gerek yok. Yalnızca anlamak istemek yeterlidir. Engellerimizi hissettirmeyecek, engelsiz bir yaşam dileği ile" diyerek sözlerini tamamladı. 

 

Duyma engelli vatandaşlar için işaret dili ile anlatım yapıldığı açılış konuşmalarının ardından, İŞKUR İzmir Konak Hizmet Merkezi Müdürü İbrahim Ay, İŞKUR İzmir Konak Hizmet Merkezi Şefi Cengiz Özer ve Çeşme Kent Konseyi Başkanı Ömer Önal, yasalardaki değişiklikler ve engellilerin hakları hakkında birer sunum gerçekleştirdiler.

 

Sunumların ardından da, Çeşme Belediyesi'nin özel olarak tahsis ettiği araçlarla evlerinden alınarak toplantıya katılan engelliler, büyük çoğunluğu turistik otel temsilcileri olmak üzere firma temsilcileri ile iş görüşmeleri yaptılar. 

 


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler

Benzer haber Bulunamadı.