Genç Turizmciler meydana indi! - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon Genç Turizmciler meydana indi!
+   --   0

Genç Turizmciler meydana indi!

 

Çeşme Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin konuğu olarak, Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 22 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin öğrencilerinin, yemek, kat hizmetleri ve kokteyl kategorilerinde yaratıcılıklarını sergiledikleri yarışma büyük beğeni topladı.

Bu yıl 4. kez düzenlenen ve yaratıcılıkların sergilendiği yarışmada, çarşı girişindeki meydanda yataklar, seyyar mutfak ve sahne kuruldu. Bayraklarla da süslenen meydandaki törene, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü, İlçe Milli Eğitim Şube Şefleri Suat Ağı ve Engin Özel, Mal Müdürü Salim Cebeci, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, Çeşme Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hakkı Kocakara, ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, Okul Müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar. Yarışmanın açılış töreninde bir konuşma yapan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, geçen hafta gerçekleştirilen Alaçatı Ot Festivali ile gastronominin ve turizmin ne anlama geldiğini Çeşmelilerin çok iyi bildiklerini vurgulayarak, "Çeşme'nin en önemli geçim kaynağı turizm. Çeşme'nin hem Türkiye'de, hem de dünyada tanınırlığı oldukça çok yüksek. Turizm sektörüne işgücü yetiştiren meslek okulları ve burada gördükleri eğitime yaratıcılıklarını da ekleyen gençler, bu düzenlenen etkinlikte öğrendikleri ve yaratıcılıklarıyla birbirleriyle yarışacaklar. İnanıyorum ki, bu yarış yaratıcılık anlamında ön plana çıkar. Çeşme'nin ihtiyacı olan, turizm alanında yetişmiş işgücü. Bu tür mesleki okullarda okuyan gençlerimiz, aldıkları eğitimle bu ihtiyacı karşılayacaklardır. Belediye Başkanı olarak siz gençlerden bir ricam var; oyun oynamaya, gezmeye, eğlenmeye her zaman vakit bulursunuz. Okulda aldığınız eğitimi, deneyimi lütfen çok önemseyerek ciddiye alın. Bu yarışmanın ilk üç tanesi okulun bahçesinde yapıldı. Geçen yıl, törende, 'Bu yarışmayı meydanlara taşıyalım' demiştim. Bu yıl ilk kez Çeşme'de meydanda yapıldığı için, bana göre bu yarışmanın birincisi yapılıyor. Bundan sonra da meydanlarda ikincisi, üçüncüsü yapılırken, çok daha büyük katılımlarla, daha coşkulu olacağına inanıyorum. Çeşme'nin, turizmin yanında, gastronomide de, ciddi bir şekilde tanınırlığı arttı. Biz bunu Belediye olarak da çok önemsiyoruz. Buradan bir müjde de vermek istiyorum; Eylül ayı içerisinde, çok büyük bir katılımla, Çiftlik Mahallemizde, bir gastronomi çalıştayı ve etkinliği yapacağız. Çeşme, kendi turizm değerinin yanında, dünya mutfakları, yerel mutfaklar ile gastronomide de ön plana çıkacak" dedi.

 

Çeşme İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü de yaptığı konuşmada, Çeşme'de bu tür etkinliklerin yapılmasını ve Çeşme'deki bir okulun öncülüğünde yapılmasını önemsediklerini vurgulayarak, "Temel düşüncemiz, eğitimin üretmek ve ürün ortaya koymak için olduğudur. Bu anlamda gençlerimizin okullarında gördükleri gerek teorik gerek pratik eğitimleri neticesinde alanlarında kendilerini gerçekleştirdiklerini, bilgi ve becerilerini kullanarak en iddialı ürünleri ortaya koymak istediklerini görüyoruz. Bundan da son derece memnuniyet duyuyoruz. Kendilerini tebrik ediyor, yollarının açık, başarılarının da devamlı olmasını diliyoruz. Ülkemizin çok önemli turizm ve tatil mekanı olan Çeşme ilçemizin konseptine uygun eğitim hizmeti sunan Çeşme Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ilçemizin hayat damarlarından biri olmaya devam edecektir. Bu bağlamda turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu iyi eğitilmiş nitelikli insan kaynağını karşılama misyonunu en iyi şekilde ifa etmeye devam edeceğini burada bir kez daha belirtmek istiyorum. Bulunduğumuz yerde sorun üreten değil sorun çözen bir anlayışla çalışarak, üreterek,  iyi örnekler oluşturarak şehrin ekonomisine, kültürel dokusuna, sosyal yaşamına artı değer katmak istiyoruz. Dalyan'ı,  Alaçatı'sı, Ildırı’yla her köşesindeki tarihi ve turistik mekânlarıyla sahip olduğu medeniyet birikimi, kültürel mirası ve doğal zenginlikleriyle Çeşme ilçemizin marka değerine katkı sunmak için eğitim camiası olarak üstümüze düşeni yapmaya her zaman hazır olduğumuzu buradan bir kez daha hatırlatıyor, hepinize saygılar sunuyorum" şeklinde konuştu. 

 

Açılış konuşmalarının ardından, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü, sahneye kurulan seyyar mutfakta, alevli tava ile yarışmayı başlattılar.

 

Yarışmanın ilk gününde yemek yarışması ve yaratıcı yatak yapımı yarışması gerçekleştirildi. Etkinlikler, kokteyl yarışmasının ardından, ödül töreni ve konser ile etkinlik tamamlandı.

 


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)