Ovacık Jeotermal sorunu Meclis gündeminde - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon Ovacık Jeotermal sorunu Meclis gündeminde
+   --   0

Ovacık Jeotermal sorunu Meclis gündeminde

 

Çeşme’nin Ovacık Mahallesi'nde tarım alanlarında açılmak istenen 9 jeotermal kuyu, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından TBMM gündemine taşındı.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan,  bir şirket tarafından Çeşme Ovacık Mahallesi’ne 9 adet jeotermal kuyusu açılması için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi sitesinde, 9 Ocak tarihinde ÇED süreci için bir ilan yayınlanmış ve ÇED süreci başlamış olduğuna dikkat çekerek, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Anayasa’nın 98 ve TBMM İç Tüzüğü’nün 96. Maddesi gereğince yanıtlanması istenilen soru önergesinde şöyle denildi;
 

"Bir şirket tarafından Çeşme Ovacık Mahallesi’ne 9 adet jeotermal kuyusu açılması için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi sitesinde, 9 Ocak tarihinde ÇED süreci için bir ilan yayınlanmış ve ÇED süreci başlamıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü internet sitesinde yayımlanan proje tanıtım dosyasına (PTD) göre sondaj çalışmaları 215.92 hektar büyüklüğündeki bir alanda gerçekleştirilecektir ve çalışmalar sonrası gerekli jeotermal kaynak bulunursa burada jeotermal enerji tesisleri kurulacaktır. Sondaj için seçilen 85.812 metrekarelik toplam alana sahip olan 9 farklı arazinin tamamı Milli Emlak Dairesine ait olduğu iddia edilmektedir.

 Ülkenin en önemli turizm beldelerinden Çeşme’de MTA raporlarına göre termal su sıcaklığı 54-57 derece civarındadır. Bu kadar soğuk bir termal su ile enerji üretilemeyeceği konusunda bilim adamları dahi hemfikirdir.

 Ovacık ovası doğal yaşamı, verimli tarım arazileri, küçük su dereleri, tarihi su kuyuları ile Çeşmeliler’in ve doğaseverlerin gözbebeği bir bölgedir. Ovacık’ın büyük bir bölümü 1. ve 3. derece SİT alanıdır.  Talep edilen 85.600 m2 sondaj sahası etrafında bu sıcak termal suyunu satacak ne bir turizm tesisi, ne de tarım serası mevcut değildir. Çeşme’nin her yerinde olduğu gibi, Ovacık’da da arazi değerleri çok yüksektir. Çeşme turizm ve tarım eksenli büyüme hedeflemiştir, içinde bulundurduğu kaynakların derecelerine bakıldığında da enerji üretim merkezi kurmaya uygun görünmemektedir.  Bu bağlamda;

 Yapılan sondajlar sonucu 57 C’den daha sıcak kaynak bulunmayan Ovacık’ta jeotermal enerji tesisi kurma yönündeki ısrarın sebebi nedir? Bu derecedeki suyla enerji üretilemeyeceği malum iken neden ÇED süreci başlamıştır?"

 

 


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)