İTO'nun Yaptıracağı Gedikbulak İlköğretim Okulu İçin İlk İmzalar Atıldı... - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon İTO'nun Yaptıracağı Gedikbulak İlköğretim Okulu İçin İlk İmzalar Atıldı...
+   --   0

İTO'nun Yaptıracağı Gedikbulak İlköğretim Okulu İçin İlk İmzalar Atıldı...

 

Van Depremi'nin ardından pek çok kişi ve kuruluş okul yaptırma sözü verirken, okul sözünü yerine getirmek için ilk resmi adımı İzmir Ticaret Odası attı.

23 Ekim 2011'deki depremde tamamen yıkılan tek okul olan Gedikbulak İlköğretim Okulu'nun İTO tarafından yeniden yaptırılması için, İzmir Valiliği, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmir Ticaret Odası arasındaki protokol, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in de katıldığı törenle bugün Van'da imzalandı. "İzmir Ticaret Odası İlköğretim Okulu" adıyla yeniden yapılacak olan okul için, İTO 1 milyon TL kaynak ayırırken, Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Depremden önce Gedikbulak İlköğretim Okulu örnek bir okuldu. Yeniden yapıldıktan sonra da örnek bir okul olacak. Bu sadece bir okul projesi değil kardeşlik projesidir" dedi.

 

İzmir Valisi Cahit Kıraç, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, İTO Meclis Üyeleri Celal Karoğlu, Tamer Telek, Nevzet Artkıy, Yaşar Baş, Erol Eroğlu ile okul projesini hazırlayacak mimar ve teknik elemanlardan oluşan 15 kişilik İTO heyeti, Gedikbulak İlköğretim Okulu'nun İzmir Ticaret Odası İlköğretim Okulu adıyla yeniden inşası için protokol imzalamak ve yıkılan okulun bulunduğu alanı incelemek için bugün Van'a gitti.

Van Valiliği'nde düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 74 milyonun dayanışma ruhunun Van'da derinden hissedildiğini ve bu sayede yaraların daha hızlı sarıldığını söyledi. Bakan Eker, "Dün en çok depremden zarar gören köylerden olan Gedikbulak'a gittim. 2000 nüfuslu 300 haneli köyde yaklaşık 180 tane hane yıkılmış durumda. Okul binası da tamamen yıkılmış. Tarif ettiğiniz gibi bir okul yapılması köyün sadece eğitim ihtiyacını değil, köyün kültür, spor, sanat ve sosyal aktivitelerini de gerçekleştirecektir. Okul projesinin bu şekilde yapılması çok daha hayırlı oldu. Bu yardım, dayanışma elinin Van'a yaklaşık 1500 kilometre uzaklıktaki İzmir'den uzanması çok daha anlamlı. Bu herkese örnek teşkil eden bir hareket. İzmir Ticaret Odası'na çok teşekkür ederiz" diye konuştu.

İzmir Valisi Cahit Kıraç ise depremin olduğu andan bu yana acıyı tüm İzmir'in yüreğinde hissettiğini aktararak, İzmir'in çok hızlı bir şekilde organize olarak arama kurtarma çalışmalarına katıldığını ve yardım gönderdiğini söyledi. Kıraç, "Birçok şeye ihtiyaç duyan bu bölgede, İTO ile birlikte buradayız. Okulun yaptırılması nedeniyle, İzmir Ticaret Odası'nı tebrik ediyorum" dedi.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, depremin hemen ardından Van için yapabileceklerini araştırırken Gedikbulak İlköğretim Okulu'nun yıkıldığını ertesi gün öğrendiklerini söyledi. Bu örnek okulu yaptırma kararı aldıklarını ve İzmir'de bu kararı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a aktardıklarını ifade eden Demirtaş, "Sayın Başbakanımız okulun 11 derslikli olduğunu öğrenince, '11 derslikli olmaz. Yaptıracaksanız 24 derslikli yaptırın' dedi. Bunu talimat saydık. Okulu 24 derslikli olarak yaptıracağız. Tek tip bir okul olmayacak. Her türlü sanat, spor, sosyal aktivitelerin yapılabileceği çok amaçlı salonu olan, her türlü imkana sahip bir okul olacak. Bilgisayarından fen laboratuvarına kadar tüm donanımını da karşılayacağız. Yıkılmadan önce örnek bir okul olan Gedikbulak İlköğretim Okulu'nu İzmir Ticaret Odası İlköğretim okulu adıyla yeniden yapıldığında da örnek bir okul olacak" dedi.

Demirtaş, okulu İTO olarak yaptıracaklarını ve bunun için 1 milyon TL kaynak ayırdıklarını belirterek, "İmzayı da İTO olarak atıyorum ama burada mimarlık projelerini, mühendislik projelerini elektrik donanımını bedelsiz olarak yapmak isteyen pek çok üyemiz var. Devamlı katkı koymak isteyen üyelerimizden destekler geliyor. Onlarla birlikte yapacağız ve rekor sürede okulu tamamlayıp inşallah açılışı da Sayın Bakanımız ve Sayın Başbakan ile hizmete açacağız. Bu sadece bir okul projesi değil. Aynı zamanda depremin ardından Batı'dan Doğu'ya uzanan bir kardeşlik eli, bir Kardeşlik Projesi'dir" diye konuştu.

Van Valisi Münir Karaloğlu da İTO'ya ve İzmir'e şükranlarını sunarak tüm Van halkı adına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Van Valisi Münir Karaloğlu, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve Van İl Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır, İzmir Ticaret Odası İlköğretim Okulu'nun yapımına ilişkin protokolü imzaladı.

İTO Heyeti protokolün imzalanmasının ardından, Van Merkeze yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Gedikbulak İlköğretim Okulu'nun bulunduğu alana giderek, okulun yeniden yapılacağı alan ve enkazda incelemelerde bulundu.

 

 


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler

Benzer haber Bulunamadı.