CAN’LAR AŞURE GÜNÜNDE BULUŞTU - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon CAN’LAR AŞURE GÜNÜNDE BULUŞTU
+   --   0

CAN’LAR AŞURE GÜNÜNDE BULUŞTU

 

Denizhan Güzel

ÇEŞME-  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme şubesinin düzenlediği aşure gününde Kerbela şehitleri anıldı, barış çağrısı yapıldı.

Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Karadede, Emniyet Müdürü Hüseyin Yılmazer, Esnaf Odası Başkanı Osman Köfüncü ve çok sayıda davetlinin katıldığı törende davetlilere seslenen dernek başkanı Sedat Mutlu, “ Bugün geleneksel hale getirdiğimiz aşure günümüz Kerbela’yı anarak devam etmektedir. Alevi inancında Kerbela sadece Arabistan’da yaşanmış olan bir katliam değil, hala ülkemizde, dünyada devam eden katliamlara ‘dur’ demek için verdiğimiz mücadeleyi, tuttuğumuz yası bütün insanlığa anlatmak için düzenlediğimiz etkinliktir.  Biz, felsefe ve düşünce olarak bütün insanların dini, dili, rengi, ırkı, mezhebi, inanışı ne olursa olsun hepsinin bir arada olacağını anlattığımız aşuremizle insanlığa bir mesaj vermeye çalışıyoruz. Kerbela’ların ülkemizde yaşanmaması için elimizden gelen bütün mücadeleyi vermeye devam edeceğiz. Ankara’da 102 canımız katledilerek bizlere Kerbela yaşatıldı. Yezid, yine Yezidliğini gösterdi. Geçen yıl Soma’da maden işçilerimiz katledildi. Burada Yezid yine Yezid’liğini gösterdi. Bu katliamlara devam edeceğini gösterdi. Biz sevgi, barış ve demokrasi dedik ama hala katlediliyoruz. Bu katliamların durması için herkesin elinden gelen mücadeleyi vermesi gerekiyor. 1.400 yıl önce yaşanan insanlık tarihi için kara bir lekedir. Hepimiz sevgide, barışta kalmaya, dini sevgiden geçen herkesi beraber olmaya davet ediyorum” dedi.

Törende davetlilere seslenen Alevi dedesi İsmail Kaya Doğan, birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, “ Bizim hanemize gelen bütün can’lar aşktır, sevgidir, muhabbettir. Hiçbir din, dil, ırk birbirinden üstün değildir. Hepsi hak’kın, hakikatın aşkıdır. Bizler bütün insanlığın dostu ve kardeşi olarak diyoruz ki; bizde dil, din, ırk, renk ayrımı yoktur” şeklinde konuştu.

Konuşmalarının ardından törene katılan protokol üyeleri aşure kazanının etrafında toplanarak Alevi dedesinin aşure duasına eşlik ettiler.

Törene, Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran’ın daha önce görev yaptığı Artvin’in Hopa ilçesinden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Vergi Komisyonu üyesi Osman Akyürek de katıldı.


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler


 Konu Başlığı Tarih Okunma
 ‘CAN’LAR GERMİYAN’DA ÇİÇEK OLDU 14.10.2015 2743