İNÖNÜ, ÖLÜMÜNÜN 42. YILINDA ANILDI - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon İNÖNÜ, ÖLÜMÜNÜN 42. YILINDA ANILDI
+   --   0

İNÖNÜ, ÖLÜMÜNÜN 42. YILINDA ANILDI

 

Denizhan Güzel

 

Türkiye'nin ikinci Cumhurbaşkanı ve CHP'nin 2. Genel Başkanı İsmet İnönü, ölümünün 42. yılında, Çeşme’de anıtı önünde anıldı.

 

Anma toplantısına, Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, CHP İlçe Başkanı Ekrem Oran, Meclis Üyeleri, CHP Yöneticileri, Çorumlular Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

 

CHP İlçe Başkanı Ekrem Oran, anma toplantısında yaptığı konuşmada, Lozan Fatihi ve Milli Şef İsmet İnönü'yü saygı ve rahmetle andıklarını belirterek, "Bugün Laik Cumhuriyetimizle, Kemalist devrimlerle kavga edenlerin, ağır ithamlarla sık sık hedef tahtasına oturttuğu büyük devlet adamı; hayatının büyük bir kısmını cephelerde, işgal kuvvetlerine karşı şiddetli çatışmalarla geçirmiş, bağımsızlığımız ve Türkiye Cumhuriyeti için büyük başarılara imza atmıştır. İsmet İnönü, Kurtuluş Savaşı'nın her aşamasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda, Türk ulusunu çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmak için gerçekleştirilen devrim hareketlerinin her birinde Atatürk'ün hep yanında yer yer almış tek isimdir. Cephede kazanılan zaferlerin ardından Lozan Anlaşması görüşmelerinde dik duruşuyla, Türkiye'yi kağıt üzerinde mağlubiyete uğratacak önerileri elinin tersiyle itmiş, 'Biz barış istiyoruz dediğimiz zaman, tam bağımsızlık istiyoruz dediğimizi herkesin bilmesi lazımdır. Bunu istemeye hakkımız ve kudretimiz vardır' sözleri, işgalci devletlerin küstah tavırlarına tokat gibi tesir etmiştir" dedi.

 

İsmet İnönü'nün, Başbakanlık döneminde attığı adımlarla, Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaş yarınlara emin adımlarla yürüyüşünü sağladığını vurgulayan Oran, "Milli Şef İnönü, eğitimin öneminin farkındadır. 'Eğitim, millet meselelerinin en önündedir' diyerek, Köy Enstitüleri'nin kurulmasında ve sürdürülmesinde hayati bir rol üstlenmiştir. Savaş yorgunu, yoksullukla mücadele eden Türk Ulusu'nu, İkinci Dünya Savaşı'na sokmayarak, yeni acılar yaşanmasının önüne geçmiş, milyonlarca çocuğun babasız kalmasını önlemiştir. Cumhuriyet'in ilanıyla karanlık düzenine çomak sokulanlar, intikam hayaliyle, bağımsızlık mücadelemizin mimarı olan İsmet İnönü'ye ve Mustafa Kemal Atatürk'e çamur atma gayretindeler. Fakat, 'İki ayyaş' diyerek hakaret etmeye yeltenenler, unutmamalıdır ki, sahip oldukları makamları, bu iki büyük komutana borçludurlar. Bizler, Kemalist devrimlerin neferleri olarak, son nefesimize kadar Atatürk'ün yolunda, Milli Şefimiz'in izinde yürüyecek, karanlığa karşı her birimiz birer ışık olacak, gericiliğin, yobazlığın, saltanat meraklılarının heveslerine geçit vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

 

Anma töreni çelenk sunumu ile sona erdi.


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler


 Konu Başlığı Tarih Okunma
 İnönü, Çeşme'de saygıyla anıldı 27.12.2017 298