MELEKLERİNDEN HASTANEMİZE YENİ BAĞIŞLAR - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon MELEKLERİNDEN HASTANEMİZE YENİ BAĞIŞLAR
+   --   0

MELEKLERİNDEN HASTANEMİZE YENİ BAĞIŞLAR

Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi Gönüllüleri Derneği'nin Mayıs ayı toplantısında Çeşme Devlet Hastanesi için yeni bağışlar yapıldığı açıklandı: Derneğin yeni üyesi Nihal ile Ayşe Akgünlü babası Tevfik Akgünlü anısına Üroloji Bölümündeki oda ihtiyaçları için 25.000.- TL, dernek üyesi Ayşem Paykoç'un kuzeni Nüket Sepil, Ahmet Sepil anısına çocuk bölümündeki odanın ihtiyaçları için 25.000.- TL, Halim Kabasakal anısına, Şenay-Leyla-Seda Kabasakal, kadın doğum odası ihtiyaçları için 25.000.-TL, Aliye Baradan da 2000 TL bağışta bulunmuşlardır. 
Aynı toplantıda derneğin onur üyesi Türkiye'nin ilk ortodontisti hayırsever Ayşe Mayda'nın 100'üncü yaş günü, pasta kesilerek gururla kutlandı.
                    Demet ÖZBİLGİN
Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi Gönüllüleri Derneği'nin Mayıs ayı toplantısı Küçük Kulüp'te yapıldı. Toplantıya derneğin onur üyeleri Işılay Saygın, Ayşe Mayda, İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Neşe Nohutçu ve dernek üyeleri katıldı. 
Dernek Başkanı Emine Çizgenakat, önemli bir işi nedeniyle toplantıya katılamayan Çeşme Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yasin Akar'ın, Nisan ayı toplantısında hastanenin kardiyoloji uzmanının gelmesi ile ana temel branşlarda eksiğimizin kalmayacağı konusundaki ve hastane ile ilgili diğer açıklamalarını aynen okuyarak üyelere hatırlatmada bulundu:
“Mart ayı başında Üroloji Uzmanımız, Anestezi Uzmanımız, Kulak Burun Boğaz Uzmanımız kadrolu olarak göreve başladı. Nöroloji Uzmanımız geçici görev ile hastanemizde çalışıyor. Şu anki hastane doluluk durumuna göre yatan hasta olarak 12 kat seviyesindedir. Sadece Kardiyoloji Uzmanımız tayin olmasına rağmen henüz gelmemiştir. Önümüzdeki süreçte yeni bir atama yapılması için yazı yazdık. 3 – 4 ay alabilecek bu zaman zarfından sonra Kardiyoloji Uzmanımızın da gelmesi ile ana temel branşlarda bir eksiğimiz kalmayacaktır. Şu anda hasta sevklerimizde ve Urla'ya giden hasta sayılarında da bir azalma söz konusudur. Sağlık kurulu raporlarını da hastanemizden verebiliyoruz. Bu yeni gelen arkadaşların ameliyat yapabilmeleri için bizlerden bir takım istekleri oldu, örneğin Üroloji Uzmanı mevcut olmadığı için konu ile ilgili alet ve ekipman çalışması yapılmamış idi. Bu taleplerin bazıları ciddi paralar tutmakta ve biz Bakanlığa bu talepleri ilettik bizlere bazılarını karşılayabileceklerini ifade ettiler. Şu anda Ankara'dan gelebilecek olan cihazlarımızı bekliyoruz. Bize neler verebilecekleri kesinleştikten sonra kalan kısım için sizlerin desteğinize müracaat edeceğiz. Bunun dışında gerek çalışan gerekse hasta memnuniyeti açısından gayet iyi yerlerdeyiz.”

YENİ BAĞIŞLAR
Daha sonra Dernek Başkanğ Çizgenakat, derneğin Çeşme Devlet Hastanesi'nin artan kapasitesinin eksiklerini gidermeye çalışmaları kapsamında Başhekim Dr. Yasin Akar'ın hazırlamış olduğu ihtiyaç listesi doğrultusunda yeni bağışlar yapıldığını belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:
“Dernek üyelerinin üstün çalışmaları, yardımseverlerin değerli katkıları ve Devletin desteği neticesinde 22 senede yoktan var edilen hastahanemiz, bugün artık 75 yataklı kapasiteye ulaşmış bulunuyor. Artan kapasitenin eksiklerini gidermek için, Başhekimimiz Dr. Yasin Akar'ın hazırlamış olduğu ihtiyaç listesini hastaneye kazandırmak amacı ile elbirliği ile çalışıyoruz.

AYŞE-NİHAL AKGÜNLÜ'DEN BABASI ADINA 25 BİN TL BAĞIŞ
İhtiyaçları karşılayabilmek için Alper Çizgenakat Hastane Gönüllüleri Derneği yeni bağışçılar ile irtibata geçmektedir. Bu çalışmalar ile bağışlar devam ediyor. Bu ay Derneğimizin yeni üyesi Nihal Akgünlü babası Tevfik Akgünlü anısına Ayşe-Nihal Akgünlü adına Üroloji Bölümündeki oda ihtiyaçları için 25.000.- TL bağış yapmışlardır. Kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

NÜKET SEPİL'DEN AHMET SEPİL ANISINA 25 BİN TL BAĞIŞ
Üyemiz Ayşem Paykoç'un kuzeni Nüket Sepil, Ahmet Sepil anısına çocuk bölümündeki odanın ihtiyaçları için 25.000.- TL bağış yapmışlardır. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

ŞENAY-LEYLA-SEDA KABASAKAL'DAN HALİL KABASAKAL ANISINA 25 BİN TL BAĞIŞ
Halim Kabasakal anısına, Şenay-Leyla-Seda Kabasakal, kadın doğum odası ihtiyaçları için 25.000.-TL bağış yapmışlardır. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

ALİYE BARADAN'DAN 2000 TL BAĞIŞ
Bugün Aliye Baradan hanım 2000 TL bağışta bulunmuşlardır. Çok teşekkür ediyoruz.
Çeşme Devlet Hastanesinin eksiksiz hale gelmesi için uğraş veren Çeşme Devlet Hastanesi yönetimi ile Alper Çizgenakat Hastane Gönüllüleri Derneği'nin müşterek çalışmalarının en mükemmel sonuçlara ulaşacağını ümit ediyorum.”

Dernek Başkanı Çizgenakat, Başhekim Akar'ın geçen ayki toplantıdaki “Şu an 75 yataklı bir hastaneyiz fakat 25 yataklı hastane kadrosu ile çalışmalar yürütülüyor ve bu büyük sıkıntı yaratıyor. Zannediyorum ki haziran ayından itibaren 75 yatağa hizmet verebilecek tam kadroya ulaşacağız” şeklindeki açıklamasını da okuyarak hatırlattı. Bu ve diğer gelişmeler ile ilgili olarak İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Neşe Nohutçu'dan bilgi rica etti. Nohutçu şu açıklamalarda bulundu:

BEBEK VE ANNE DOSTU HASTANE 
“Hastanede personelin eksiksiz bulunması, odaların çok düzgün olması,  son derece önemli. Bütün bu personelin ve alınmış olan bu malzemelerin dünya standartlarında kaliteye uygun olarak çalıştırılması, hastanenin de dünya standardında olması çok önemli. Benim çalıştığım alanla ilgili olarak, bugün Merve hanım da o eğitimde bulunuyor, ben sabah onlara bir ders anlatıp geldim.
Bebek dostu olma girişimi var ve bu dünya sağlık örgütünün bir kriteri. Yani kalite belgesi anlamında bir şey. Biz hamilelik başlangıcından ve doğum ve sonrasında da  anne ile bebeğinin buluşmasını sağlayacağız, bebeğin anne sütü ile beslenmesine destek olacağız, donanımız, odalarımız, araç gereçlerimiz bunlarla olacak diye bir taahhüt bu.  Eğitim sonunda hastaneyi bununla ilgili olarak hazırlayacaklar. Bunun bir üst aşaması anne dostu olabilmek. Anne dutsu olabilmek te,  doğumun bir odada yapılması, yani gebenin girdiği hastane odasında sancısını rahatlıkla çekip, çorba, meyva suyu, muhallebi gibi hafif beslenerek normal doğal doğum yapmasını sağlamak. Bu da ikinci aşama olmakta. Bunlar ile ilgili hastanemizin birtakım istekleri olabilir. Bu istekler de oldukça hastanemizin kalite standardı da bizim için çok önemli  Uluslararası tanınırlığı açısından. O yüzden bu bilgiyi sizle paylaşmak istedim. Bebek dostu, anne dostu ve bunlara destek olması açısında da 'Gebe eğitim sınıfı'nın açılması bekleniyor, isteniyor onlardan. Bununla da ilgili spor malzemeleri, yastıklar, birtakım eğitim materyalleri gibi ihtiyaçlarımız olacak, bu konuda herhalde yardımlarınızı isteyeceğiz.” 

Başkan Emine Çizgenakat'ın geçen ayki toplantıda Birsen hanımın gündeme getirdiği Yaşlı dostu hastane olabilme konusu ile ilgili bir gelişme olup olmadığı sorusunu Neşe Nohutçu şöyle cevapladı.
“Geçen ay Yasin bey de bahsetti. Yaşlı dostu olmak için çok bir şey kalmadı. Bir takım branşlara ihtiyaç var. O branşlar da tamamlandıktan sonra, özellikle herhalde alttaki eski hastaneyi ona göre düzenleyip, orada engelsiz, yaşlıların düzgün yürüyebileceği, rampaların oluşturulabileceği, bir takım fizik tedavi aletlerinin kullanılıp yaşlılara daha konforlu bakılacağı bir alan oluşturulması için çok kısa bir eylem kaldı ama işte hepsi bir arada olmuyor herhalde. Ama şu anda da yaşlılara öncelik tanınıyor. TC nüfusu hastaneye girildiği anda yaşınız orada belli oluyor ve otomatik olarak size ön numaralar veriliyor. Böyle bir iyiliği var.”
Nohutçu, Çizgenakat'ın hatırlattığı personel yetersizliği hususunun da Bakanlık düzeyinde halledilebileceğini, bir de lojman olmadığı için Çeşme'ye gelenin de pek durmak istemediği konusunun da bilindiğini hatırlattı.

AYŞE MAYDA'NIN 100'ÜNCÜ YAŞI KUTLANDI
Başkan Çizgenakat, toplantıda bulunan İzmir'in asırlık çınarı, Türkiye'nin ilk ortodontisti, derneğin onur üyesi Hayırsever Ayşe Mayda'nın 100'üncü doğum günü dolayısıyla hazırlatılan sürpriz pastayı getirterek, Mayda'nın bir gün önceki doğum gününü Gönüllüler Derneği üyeleri ile birlikte bir daha kutlamak istediklerini belirtti. Mayda'nın doğum gününü kendisi, dernek üyeleri ve aynı salonda yan masada başka bir toplantıya katılanlar da coşku ve sevgiyle tebrik etti. 
Bu tebrikler sırasında Çizgenakat, Mayda'nın 100'ncü doğum günü nedeniyle üyesi bulunduğu İzmir Türk Amerikan Derneği TAD'da da bir gün önce kutlama etkinliği düzenlendiğini, yaklaşık 400 kişinin katıldığı törende kendisine taç giydirildiğini ve muhteşem bir kutlama olduğunu söyledi. Çizgenakat, Türk Amerikan Derneği'nde Dernek Başkanı Orhan Karademir ve Yönetim Kurulu ile Dernek Müdürü Üner Akdeniz'in ev sahipliğinde düzenlenen kutlama etkinliğine dernek üyeleriyle çok sayıda davetlinin katıldığını, onu tanıyan hemen herkesin orada olma gayretiyle geldiğini ve 100'üncü yaşını hep birlikte onurla kutladıklarını anlattı. Konser salonunda Ayşe Mayda'nın biyografisinin okunmasının ardından taptaze belleğiyle anılarını anlatan Mayda'nın performansına hayran kalan davetlilerin kendisini coşkuyla alkışladığını belirten Çizgenakat, orada da konukların alkışları arasında Mayda'nın, üzerinde 100 rakamının bulunduğu pastayı kestiğini ve muhteşem törende coşkulu tebrikler aldığını heyecanla sözlerine ekledi.
Toplantı sonunda Nihal Akgünlü'ye bağışlarından dolayı 'Teşekkür Belgesi' verildi.


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler


 Konu Başlığı Tarih Okunma
 MELEKLERİNDEN HASTANEYE 75 BİN 500 LİRALIK YARDIM 24.10.2017 411