14. YILINDA 1 TON AŞURE - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon 14. YILINDA 1 TON AŞURE
+   --   0

14. YILINDA 1 TON AŞURE

 

Denizhan Güzel

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi, 14. yılında bir ton aşure dağıttı.

 

Alaçatı Cem Evi'nin bahçesinde gerçekleştirilen geleneksel Aşure Töreni'ne, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Belediye Meclis Üyeleri, CHP İlçe Başkanı Ekrem Oran ve yönetim kurulu üyeleri, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, Alevi Bektaşi Federasyonu Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Sultan Gazi Pir Sultan Abdal Cem Evi Başkanı Zeynel Odabaş, ADD Çeşme Başkan Yardımcısı Mehmet Bilgiç, Çorumlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Selahattin Uysal, Doğu-Der Başkanı Salih Kaya ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Geleneksel Aşure Töreni'nde bir konuşma yapan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, tutulan Muharrem Orucu'nun kabulünü dileyerek, “Anlamı çok büyük olan bu Aşure Günü'nde, bugün dünyanın da ülkemizin de içinde bulunduğu savaşların, terörün, siyasi, ekonomik, dinsel bütün çatışmaların, inanç ve düşüncesi nedeniyle katliamların artık son bulmasını diliyorum” diyerek duygularını dile getirdi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi Başkanı Sedat Mutlu da davetlilere yönelik gerçekleştirdiği konuşmasında, 12 günlük yas ve matem orucundan sonra geleneksel Aşure Günü'nde bir araya geldiklerini belirterek, “Bütün dünyadaki insanların kardeşliğini, birliğini, beraberliğini simgeleyen, bize göre aşuredir. Aşurenin içindeki hiçbir malzemenin diğerinin tadını bozmadan bir arada olması, dünyadaki insanların birliğini temsil ediyor. Diliyoruz ki, hiçbir zaman Kerbelalar olmasın. Hiçbir zaman Madımaklar olmasın. Hiçbir zaman ülkemizin, dünyanın hiçbir yerinde bir cana kıyılmasın. Hiçbir can katledilmesin. Din için, siyasi görüş için ya da herhangi bir nedenden dolayı genci, yaşlısı, kadını, erkeği, çocuğu kimsenin saçının teline zarar gelmeden, barış içinde, sevgi içinde, dostluk içinde bir dünya olsun” şeklinde konuştu. 

 

Törenin ardından aşure kazanının başında bir araya gelinmesiyle aşure duası okundu. 

 

Yan fülüt ve gitar eşliğinde türkülerin söylenmesinin ardından bir ton aşure törene katılanlara ve Çeşmelilere dağıtıldı. 

 


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler

Benzer haber Bulunamadı.