İNÖNÜ ANILDI - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon İNÖNÜ ANILDI
+   --   0

İNÖNÜ ANILDI

 

Denizhan Güzel

 

 

Türkiye cumhuriyet'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ölümünün 43. Yıldönümünde Çeşme’de düzenlenen etkinlikle anıldı.

 

CHP Çeşme İlçe örgütü’nün düzenlediği anma törenine, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Çeşme Atatürkçü Düşünce Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Çorumlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği temsilcileri ile partililer ve vatandaşlar katıldı.

 

Anma töreninde bir konuşma yapan CHP Çeşme İlçe Örgütü Başkanı Ekrem Oran, İsmet İnönü’nün Türkiye Cumhuriyeti’nin 2.Cumhurbaşkanı olduğuna vurgu yaparaak, “Lozan fatihi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu partisi Cumhuriyet Halk Partimizin 2. Genel Başkanı, Milli şef İsmet İnönü'yü ölümünün 43. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

Kurtuluş savaşımızın her anında yüce liderimiz Mustafa Kemal Atatürkle birlikte savaşmış, vatan müdafasında sayısız zaferlere imza atmıs olan İsmet İnönü, Laik, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusu Lozan Antlaşması sürecindeki taviz vermeyen dik duruşuyla emperyalizmi cephede okduğu gibi masada da diz çöktürmüştür.

Milli Şef; cumhuriyetin ilaninin ardindan Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal ve ekonomik kalkinmasinin, çağdaş bir toplum olma hamlelerinin temelini oluşturan Kemalist devrimlerin gerçekleşmesinde ve sürdürülmesinde önemli adımlar atmıştır.

Cehaletten beslenerek biat kültürüyle yetişmiş 'kindar' nesillerle sömürü düzenlerini hakim kılmak isteyenlerin aksine; eğitimi millet meselelerinin en önemlisi olarak tanımlayan İsmet İnönü, Köy Enstitülerinin kurularak eğitimin, aydinlanmanin ve toplumsal kalkinmanin Anadolu'nun her köşesinde gerçekleşmesini sağlamıştır.

Bugün her fırsatta Atatürk'e ve İnönü'ye sataşanlar Lozan Antlaşmasini küçümseme gafletine düşenler ne yazık ki, kör hırslarıyla ülkemizi yeniden Sevr'in prangalarıyla burun buruna getirdiklerini kendileri itiraf etmekteler.

Tarihi bilmeyen, geçmişi doğru okuyamayan bu vizyonsuz güruh biz Kemalistlerin tüm uyarılarına rağmen göz göre göre Türkiye'yi ortadoğu bataklığına sürüklediler. Oysa İsmet İnönü, savaş yorgunu genç cumhuriyetimizin 2. Dünya savaşına girmesine engel olarak Türk halkının yeni şehitler vermesini engellemiş, aynı zamanda savaşın yıkıcı tesirlerinden koruyarak ekonomik kalkınmanın da duraksamasını önlemiştir.

Bugün sığ ve beceriksiz politikaları yüzünden ülke içinde ve Suriye'de evlatlarımz şehit olmasına anaların bağrına ateş düsmesine sebep olanlar günahlarını internet bağlantısını keserek gizleyebileceklerini zanneden kerameti kendinden menkul liderler dünya tarihinin en büyük komutanları Atatürk'ü ve İnönü'yü kendilerine örnek almak yerine yürüttükleri kara propagandalarla, kurucu degerleri, cumhuriyet tarihini, kemalist devrilmeri hedef göstermeye calışıyor, Rize'de olduğu gibi heykelleri kaldirarak izlerini kalbimizden sileceklerini sanıyorlar” diyerek görüşleriini dile getirdi.

 

Oran, İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan’ın kendilerini arayarak İnönü’nün heykelinin ender bulunduğu ilçelerden biri olan Çeşme’de anma töreni gerçekleştirdikleri için kendilerine teşekkür ettiğini dile getirdi.

 

 


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler


 Konu Başlığı Tarih Okunma
 İnönü 134. Yaşında! 28.9.2018 2227
 İnönü, Çeşme'de saygıyla anıldı 27.12.2017 297
 İNÖNÜ, ÖLÜMÜNÜN 42. YILINDA ANILDI 27.12.2015 625