"Kaliteli yağ için zeytinleri özenli toplayın" - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon "Kaliteli yağ için zeytinleri özenli toplayın"
+   --   0

"Kaliteli yağ için zeytinleri özenli toplayın"

 

"Zeytin Bereketi Destek Grubu" uyardı: "Toplama sırasında yapılan özensizlik zeytinyağına giderken akıl almaz bir kalite ve değer düşmesine sebep oluyor."

 

Zeytinyağındaki kaliteyi arttırmak için zeytinlerin doğru toplanması için uyarılarda bulunan "Zeytin Bereketi Destek Grubu" adlı gönüllülerin oluşturduğu grup, yazılı bir açıklama yaparak, Çeşme zeytininin ve zeytinyağının da otu gibi farklı bir lezzeti, tadı var. Nedeni de yine özel coğrafi konumundan kaynaklanıyor. Rüzgarı, deniz havası, toprağı, suyu her şeyi etkilerken zeytinler bundan nasıl etkilenmesin?" diyerek Çeşme yarımadasının özelliklerine dikkat çekti. 

 

"Zeytinlerin dökülmelerini beklemeyelim"

 

Yazılı açıklamada, doğanın bu kadar özenerek yetiştirdiği zeytinlere biraz daha bilinçli yaklaşılması gerektiği vurgulanarak, "Kaliteli zeytinyağına ulaşmak için en fazla dikkat etmemiz gereken dönemdeyiz. Toplama sırasında yapılan özensizlik zeytinyağına giderken akıl almaz bir kalite ve değer düşmesine sebep oluyor. Zeytinlerin kendi kendilerine dökülmesini beklemek, değişik sürelerde toprakta kalmış zeytinleri bir arada toplayarak çuvallar içinde yağhanelere götürmek ve orada hangi zeytinlerle paçallanarak sıkılacağına karışamamak sorunun en büyüğü. Acil durumu vurgulayarak bugün yapmamız gerekeni bir daha söylersek:

- Zeytinlerin dökülmelerini beklemeyelim.

- Ağaç altına dökülen zeytinleri ayrı toplayalım.

- Daldaki zeytinleri sıyırma, silkeleme gibi yöntemlerle yaygılar üzerine toplayalım.

- Zeytinleri yağhanelere kasalar içinde taşıyalım" denildi. 

 

" Kaliteli yağ elde etmede sıkım tesisleri oldukça önemli"

 

Yazılı açıklamada şöyle denildi: "Bölgemizde gözle görülür güzel gelişme, bilinçli teknikler kullanan zeytin plantasyonlarının yaygınlaşması. Geleneksel yağhanelerin hemen hemen hepsinin devreden çıktığı yöremizde modern teknolojilerin kullanıldığı yağ sıkım tesisleri açılmaya başladı. Ama bu sahada daha büyük açık olduğunu düşünüyor, yeni zeytinliklerin devreye girmesiyle artacak ürün karşısında bu açığın daha da artacağını öngörüyoruz. Bu sektöre uzun vadeli baktığımızda kaliteli yağ elde etmede sıkım tesisleri oldukça önemli ve bu alanda çok cazip teşvikler var. Bütün bu faktörlerin birbirlerini tamamlayan bir gelişme göstermesini ve yöremizin zeytinyağının hak ettiği değere ulaşmasını diliyoruz."

 


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler

Benzer haber Bulunamadı.