"Engellilerin yaşam kalitesinin arttırılması önceliğimiz olmalı" - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon "Engellilerin yaşam kalitesinin arttırılması önceliğimiz olmalı"
+   --   0

"Engellilerin yaşam kalitesinin arttırılması önceliğimiz olmalı"

 

 

 

Çeşme Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Pınar Foral, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayarak, "Engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin arttırılması önceliğimiz olmalıdır" dedi. 

 

Engelliler Meclisi Başkanı Foral, yayınladığı yazılı mesajda, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün, engellilerin topluma kazandırılması, insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında yılında ilan edildiğini hatırlattı. 

 

Dünya nüfusunun yaklaşık %15’inin engelli bireylerden oluştuğunu belirten Foral, "Bu oran, tüm dünyada yaklaşık 1 milyar engelli birey olduğunu göstermektedir. Toplumsal hayata onurlu, etkin ve eşit bir şekilde katılmak, engelli - engelsiz tüm bireylerin en tabii hakkıdır.  Nüfusumuzun önemli bir bölümünü teşkil eden engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin arttırılması, kendi kendine yetmeleri ve tüm imkanlardan yararlanmaları temel önceliğimiz olmalıdır" diye ifade etti. 

 

Engelliler Meclisi Başkanı Foral, açıklamasını şöyle tamamladı; "Çeşme Belediyesi ve Çeşme Kent Konseyi, tüm engellilere,  tek bir çatı altında  kaliteli  hizmet verilmesi,  engellilik konusunda toplumsal farkındalık  sağlanması, engellilerin üretken bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri, eğitim ve istihdam  başta olmak üzere  sorunlarına çözüm üretecek bir yapının oluşturulması hedefiyle başlatılan Çeşme Engelliler Meclisi çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmektedir."

 


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler

Benzer haber Bulunamadı.