İnönü, Çeşme'de saygıyla anıldı - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

PostHeaderIcon İnönü, Çeşme'de saygıyla anıldı
+   --   0

İnönü, Çeşme'de saygıyla anıldı


 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün silah arkadaşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı ve 1938-1972 yılları arasında CHP Genel Başkanlığı'nı yapan İsmet İnönü, ölümünün 44. yıldönümünde, Çeşme'de de törenle anıldı.


Çeşme sahilindeki İsmet -Mevhibe İnönü heykelinin önünde yapılan anma törenine, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, CHP Çeşme İlçe Başkanı Ekrem Oran, CHP Çeşme Kadınlar Kolu Başkanı Şeniz İridere, Çeşme Kent Konseyi Başkanı Ömer Önal, ADD Çeşme Şubesi Başkanı Veysel Ayhan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi Başkanı Sedat Mutlu, Çorumlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Selahattin Uysal, Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldılar.


Anma töreninde, İsmet İnönü ve Mevhibe İnönü heykeline CHP Çeşme İlçe Örgütü çelenginin konulmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu. R03;

 

Anma töreninde bir konuşma yapan CHP Çeşme İlçe Başkanı Ekrem Oran, partilerinin ikinci Genel Başkanı, Lozan Fatihi İsmet İnönü'yü, 44. ölüm yıldönümünde saygı ve rahmet ile andıklarını belirterek, "'Lozan’ı istemiyorsanız, Sevr’e geri dönelim' diyenlere cevap verme kudretini gösteremeyenler, Lozan’da ''Biz barış istiyoruz' dediğimiz zaman, 'Tam bağımsızlık istiyoruz' dediğimizi herkesin bilmesi lazımdır. 'Bunu istemeye hakkımız ve kudretimiz vardır' diyerek emperyalizme diz çöktüren İsmet İnönü’ye iftiradan ve hakaretten geri durmuyorlar" dedi.

 

Dünya’nın ekonomik, sosyal ve siyasal anlamda sancılı bir değişim süreci geçirdiğine, teknolojik gelişmeler, enerji kaynaklarına ulaşım ve ekonomik çıkarlar çerçevesinde dünyanın yeniden şekillendiğine dikkat çeken CHP İlçe Başkanı Oran, "Bizler ise tarih bilincinden yoksun, vizyonsuz bir iktidarın ilkel politikalarına karşı Cumhuriyet kazanımlarımızı, demokrasimizi ve bağımsızlığımızı müdafaa etmenin mücadelesini veriyoruz. Süleyman Şah türbesini sırtlayıp kaçanlar, Ege’de adalarımızın işgal edilişine ses çıkaramayanlar Lozan Antlaşması’nı ‘hezimet’ olarak tanımlıyor utanmadan Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusunu güncellemekten bahsediyorlar. Neredeyse tüm hayatı cephelerde çarpışarak geçirmiş, Lozan’da emperyalizme diz çöktürmüş, ardından aldığı devlet görevlerinde ülkesinin kalkınması için önemli adımlar atmış Milli Şefimiz İsmet İnönü’nü bu çirkin saldırılarla tarih sayfasındaki ve kalbimizdeki saygın yerinden elbette hiç bir şey kaybetmeyecektir" şeklinde konuştu.

 

CHP İlçe Başkanı Ekrem Oran, konuşmasını şöyle tamamladı;

"Bizim derdimiz, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, Milli Şefimiz İsmet İnönü’nün ve Kurtuluş Savaşımızda canlarını feda eden aziz şehitlerimizin emanetine sahip çıkmak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni Kemalist Devrimler ışığında laik, çağdaş ve tam bağımsız bir ülke olarak aydınlık yarınlara taşımaktır. İsmet Paşa’nın dediği gibi bunu istemeye hakkımız da kudretimiz de vardır! Bizler, işçilerimizle, çiftçimizle, kadınlarımızla, gençlerimizle, yediden yetmişe bağımsızlık aşkımızla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muhasır medeniyetler hedefine durmadan yorulmadan yürüyeceğiz. Lozan’dan rahatsız olanlar, Emperyalizmin kirli emellerinde kendilerine eşbaşkanlık arayanlar, şahsi menfaatlerini milli menfaatlerin üstünde görenler, bu azim ve kararlılığımız karşısında eninde sonunda diz çökeceklerdir. Bizler, Kemalist devrimlerin yılmaz bekçileri, emperyalizmin gizli ajandalarına, Sevr’i yeniden yaratma hayali kuranlara karşı her zaman göğsümüzü siper edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılacağız."


Haber Resimleri

Haberi Paylaş

Habere Oy Verin

Habere Henüz Puan verilmemis.
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5

Yorumlar


  Bu haber Yoruma Kapalı.
 
 

Tavsiye Et

*: Her satıra bir e-posta adresi yazarak birden fazla adrese aynı anda mesaj gönderebilirsiniz. (En fazla 10 adres yazabilirsiniz.)

Benzer Haberler


 Konu Başlığı Tarih Okunma
 İNÖNÜ, ÖLÜMÜNÜN 42. YILINDA ANILDI 27.12.2015 625