Atilla Erdem (Sağlık Olsun) / TATİL KİLOLARINI ENGELLEMENİN 4 YOLU - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

Atilla Erdem (Sağlık Olsun) / TATİL KİLOLARINI ENGELLEMENİN 4 YOLU

   TATİL KİLOLARINI ENGELLEMENİN 4 YOLU  8.1.2016 Atilla Erdem (Sağlık Olsun)
Atilla Erdem (Sağlık Olsun)
Diğer Yazıları

TATİL KİLOLARINI ENGELLEMENİN 4 YOLU
Şu an tatil zamanı değil aslında. 24 Saatlik 1 Ocak tatilini ve okulların yarıyıl tatillerini saymazsak. Ama gene de fazla bilginin zamanı ve sınırı olmaz mantığından yola çıkarsak, 
Çoğu insan, tatillerde kolaylıkla alabilecekleri fazla kiloları engellemek adına eğlenceden ve kendilerini biraz olsun şımartmaktan vazgeçmeleri gerektiğini düşünür. İyi haber; aşağıdaki 4 basit yolu takip ederek, özel gün ve tatillerinizde eğlencenizden feragat etmez ve bunları yaparken kilo da almazsınız:

1.Eğlenceye gitmeden önce kendinize bir limit koyun:
Bu yukarıdaki koşul sizlere çok bayağı ve basmakalıp bir laf gibi gelse de, sizleri kesin olarak fazla içki tüketiminden ve mantıksız boğaz zevklerinden koruyacaktır.
Eğer derdiniz alkol ise, en popüler içeceklerin kalori değerlerini aklınızda tutun ve şu kalori listesini kullanarak kendi limitinizi ayarlayın:
Peki, bu listeye göre kalori limitiniz ne kadar olacak? Tabi ki herkesin kilosu, yaşı, günlük aktivite seviyesi farklıdır ama genel olarak şunları düşünebilirsiniz:
Normal, 30-40 yaşlarında, arada bir spor yapan, yani orta seviyede hareketli ve gene ortalama bir bedene sahip bir insanın tüm gün 1500 - 2000 kaloriye ihtiyacı olduğunu düşünelim. Bu duruma göre çok ince bir hesap yapmadan, limitimizi 200-300 kalori olarak koyabiliriz. Eğer geceleri alkol alacaksanız bu limiti asla geçmemeye çalışın, zira arkasından (başka aktivitelerde bulunmayacaksanız) hemen kendinizi yatağa atacak ve uykunuz boyunca ancak 60 – 70 kalori daha yakabileceksiniz. Fazlasının yağa dönüşeceğini unutmadan kendi limitinizi kendiniz belirleyin işte.
Koyu renkli olanları tüketirken özellikle dikkatli olun! Şekerli diğer katkı maddelerinden (enerji içecekleri…) uzak durmaya çalışın bence.

2. Şekersiz ve naneli bir sakızı daima yanınızda bulundurun

Yukarıdaki içecek – yiyecek limitinize ulaştığınızı hisseder hissetmez hemen ağzınıza bir naneli ve şekersiz sakız atın veya dişlerinizi fırçalayın. Naneli bir ağzımızın olması da işimizi kolaylaştıracaktır.

3. Kontrollü bir tatlı ziyafeti
Demesi yapmasından daha kolay olacak yine ama gene de söyleyeyim: Eğlencenizde tatlınızdan mümkün olduğu kadar az ısırık alın. Bir veya iki. :-(
Tatlı şeyleri parti veya etkinliğe öncesinde yemek de mantıklı bir yoldur. Kalorileri yakmak için daha fazla zamanınız olur ve oralarda kolay kolay milletin gaza gelmezsiniz.
Korkmadan (ve tabi aşırıya kaçmadan) tercih edebileceğiniz tatlılar genellikle dondurmalar, sütlü, meyveli tatlılar, yoğurtlu browni (kek) ve türevleridir. Unlu tatlıları (genelde glütensiz yapılmış olanlarına rastlamak zor olacağı için) bu saydıklarımızdan daha az tüketmelisiniz.

4.Su için
Bu tavsiyeyi o kadar sık duymuşsunuzdur ki artık önemsememeye başlamış olmanız pek muhtemeldir. Ama maalesef gene karşınıza çıktı işte!
Yemekten önce su içmeniz vücudunuzu da mideniz gibi “dolduracaktır”. Su içmenin kalori alım ihtiyacınızı da sınırlandırdığı kanıtlanmıştır.
Özellikle egzersiz esnasında ve yemeklerden önce 1 - 2 bardak su içmelisiniz. Eğlencelerinizden önce de…

Not: Bu yazı, genel bilgiler vermektedir. Bireysel ihtiyaçlarınız ve özel sağlık sorunlarınızdan kaynaklanan durumlar varsa diyetisyen veya doktorunuzdan bilgi almalısınız. Yazar, bu yazıda yer alan bilgilerin bilinçsiz bir şekilde uygulanmasıyla sonuçlanan olumsuz durumlardan sorumlu tutulamaz.Puan             : 0 / 5 Oy
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5
 
 

Yazarın Tüm Yazıları

Sıra No Yazı Başlık Yazı Tarih Toplam Okunma Görüntüle
1 KARNIMDA BİR YARATIK VAR – 2 5.2.2016 13004
2 KARNIMDA BİR YARATIK VAR - 1 2.2.2016 1534
3 GENÇ VE OBEZ 22.1.2016 1589
4 YAĞLAR DOST MU DÜŞMAN MI? 19.1.2016 1389
5 TATİL KİLOLARINI ENGELLEMENİN 4 YOLU 8.1.2016 1609
6 HAREKET ZAMANI ! 2.6.2015 2204
7 Farklı Bir Fitness Oyuncağı: BOSU 4.5.2015 1911
8 Yeni spor oyuncağı: TRX 21.4.2015 1983
Bu Alana Reklam Verin
Reklam Metin 1
Reklam Metin 2
Reklam Metin 3
sayfa_goster.asp?sayfa_id=12
Döviz Bilgileri
Hava Durumu