Atilla Erdem (Sağlık Olsun) / KARNIMDA BİR YARATIK VAR - 1 - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

Atilla Erdem (Sağlık Olsun) / KARNIMDA BİR YARATIK VAR - 1

   KARNIMDA BİR YARATIK VAR - 1  2.2.2016 Atilla Erdem (Sağlık Olsun)
Atilla Erdem (Sağlık Olsun)
Diğer Yazıları

KARNIMDA BİR YARATIK VAR - 1
Vücudumuzun tam orta yerine konuşlanan, geldi mi bir daha gitmek, yok olmak bilmeyen, her an lömbür lömbür sağa sola - ayrıca dikey olarak da yukarı ve aşağı – hareketlenen o malum fazlalığı bilirsiniz.
Aslında yağların bu şekilde biriktiği yerler kişiden kişiye değişir ve cinsiyet, yaş, hormon ve genetik özelliklere göre de farklılık gösterir. Kilomuz arttığında yağlar bu etkenlere bağlı olarak bir yerlerimizde –ve genel olarak da vücudumuzun orta kısımlarında birikir. Karnımızda toplanan bu yağ kütlesi, sadece görsel olarak değil; yüksek kan basıncı, kolestrol, kardiyovasküler* hastalıklar gibi süreklilik arz eden rahatsızlıklara davetiye çıkarması sebebiyle de son derece rahatsız edici bir durum arz eder. Karnınızdaki yağları azaltmanız durumunda, bu riskleri de azaltmış olursunuz.
Yüzyılın maçı: Göbek Yağları vs. A Diyeti, B diyeti, C diyeti… 
Karnımızdaki yağları yok ettiği söylenen FAD grubu diyetler** (Dukan diyeti, taş devri diyeti…), görünüşe bakılırsa dergilerde ve magazin haberlerinde daha uzun yıllar boyunca gündemde kalacaktır. Ancak bu tür yasaklayıcı diyetler,  temel beslenme dengesini bozmaktadırlar. Beslenmeyle ilgili unutulmaması gereken en önemli gerçeklerden bir tanesi şudur: Kilo artışına neden olan şey, besinlerden elde ettiğimiz toplam kalori miktarının (bu diyetlerin iddia ettikleri gibi belirli tür besinlerin değil !) ihtiyacımızdan fazla olmasıdır. Ortada çok basit bir denklem var anlayacağınız: ihtiyacından fazla enerji alan kişiler, bu fazla enerjiyi yağa dönüştürürler. Bu kadar basit. Suç, yemeklerden aldığımız fazla enerji miktarıdır, hedef tahtasına fırlatılan belirli tür gıdalarda (patates, havuç, tüm veya bazı tahıllar...) değil.
Diğer yandan araştırmacılar, vücudumuzdaki fazlalıkları azaltacak stratejileri aramaya devam ediyorlar.
Tam Tahıllar
American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir makalede, tam tahıllarla zenginleştirilmiş kalori kontrollü (kalori hesabının olduğu) bir diyetin, yağların vücudun merkezine depolanmasıyla ters bir sonucu ortaya koyduğunu gösteriyor. Diğer bir deyişle, daha fazla tam tahılla beslenen deneklerin göbeklerinde yağlanma olasılığı daha azmış. Tam tahıllarda diğerlerine göre daha fazla lif vardır, bu da sindirilmelerinin daha uzun süreceği anlamına gelmektedir. Bu da; kanınızdaki glikoz seviyesini kontrol altında tutup kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayan bir durumdur. 
Tam tahıllardan bazıları; tam buğday ekmekleri, yulaf ezmesi (lapası), arpa, kinoa***, patlamış mısır…
* Kan dolaşım sistemiyle ilgili hastalıklardır. Kalp, atardamarlar (arterler)  ve toplardamarlar (venler)
** Fad diyeti; kilo vermeyi vaat eden, belirli grup besinleri yasaklayan diyetlere verilen genel addır. Ünlü kişilerin de sıklıkla başvurdukları ve onların da gazlamalarıyla trend haline gelen bu tür diyetlerde, hızlı kilo verme sevdasına kapılan kişilerin %98'i kaybettikleri kiloları 5 sene içerisinde tekrar almaktadırlar. Dukan diyeti, detox diyeti, paleolitik (taşdevri) diyeti bu gruba giren o ünlü “magazin” diyetlerdir.
***Kinoa: Tahıl değildir ama tahıl gibi kullanılabilen bir bitki türüdür. And Dağları'nda yetiştirilir.Puan             : 0 / 5 Oy
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5
 
 

Yazarın Tüm Yazıları

Sıra No Yazı Başlık Yazı Tarih Toplam Okunma Görüntüle
1 KARNIMDA BİR YARATIK VAR – 2 5.2.2016 13004
2 KARNIMDA BİR YARATIK VAR - 1 2.2.2016 1534
3 GENÇ VE OBEZ 22.1.2016 1588
4 YAĞLAR DOST MU DÜŞMAN MI? 19.1.2016 1388
5 TATİL KİLOLARINI ENGELLEMENİN 4 YOLU 8.1.2016 1608
6 HAREKET ZAMANI ! 2.6.2015 2204
7 Farklı Bir Fitness Oyuncağı: BOSU 4.5.2015 1910
8 Yeni spor oyuncağı: TRX 21.4.2015 1983
Bu Alana Reklam Verin
Döviz Bilgileri
Hava Durumu