Atilla Erdem (Sağlık Olsun) / Yeni spor oyuncağı: TRX - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

Atilla Erdem (Sağlık Olsun) / Yeni spor oyuncağı: TRX

   Yeni spor oyuncağı: TRX  21.4.2015 Atilla Erdem (Sağlık Olsun)
Atilla Erdem (Sağlık Olsun)
Diğer Yazıları

 

 

Yeni spor oyuncağı: TRX

Son yıllardaki spor devrimiyle palazlanan yapay fitness endüstrisi, TV reklamlarındaki gazlamalar ve cahil insanların tüketim çılgınlığından kazandığı ivme ile inanılmaz bir büyüme yaşamakta. Son yıllarda ülkemizde de zirve yapmaya başlayan masum spor tutkusunu kullanan serbest piyasacı çocuklar, ürettikleri garip spor aletleriyle insan evlatlarına sağlıklı sporu vaat ediyorlar.

Çoğunlukla TV alışveriş kanallarında ortaya atılan bu yeni spor cihaz ve ekipmanlarının zamanla fos çıktığını görüyoruz genellikle. Hele şu karın bölgelerini erittiğini söyleyen* ve mekik aletinden çok bir uzay mekiğine benzeyen cihazlar. Görünce gülesim geliyor.

Ama ...

Bunca yeni egzersiz ürünü ve patentli icatlar arasında tabi ki iyi ve gerçekten faydalı olanları da piyasaya çıkıp spor tutkunlarıyla buluşuyor. Egzersizler renkleniyor. BOSU balance, Trigger Point, TRX, Power Plate, Vipr, 4D Pro gibi yeni spor ekipmanları ve uygulamaları gerçekten işe yarıyor.

Şimdi sizlere, benim favorilerim arasında yer alan yeni bir spor oyuncağını tanıtmak istiyorum: TRX veya tam adıyla “TRX Suspension Trainer” (Askılı Çalıştırıcı)

TRX NEDİR?

TRX ilk olarak Amerikan Deniz kuvvetlerine mensup askerler tarafından kullanılmaya başlanmış bir tür egzersiz ekipmanıdır. Kişilerin el ve ayakları için uyumlu iki uzun kayıştan oluşmaktadır. Taşınması, kullanılması ve saklanması son derece kolay, pratik bir alettir. TRX insanların kendi vücut ağırlıklarıyla yer çekimi sayesinde son derece fonksiyonel, etkili egzersiz hareketlerini yapabilme olanağı verir. Bu basit aletle vücudunuzda çalıştıramayacağınız kas neredeyse yoktur çünkü uzuvlarınızın bir kısmıyla bu askılara tutunurken, diğer uzvunuzla tüm vücudu dengede tutmanız ve aynı zamanda da kuvvet gerektiren hareketleri yapmak durumunda kalırsınız. TRX ile çalışırken resmen havada asılı kalırsınız!

TRX NERELERDE KULLANILABİLİR?

TRX, açık ve kapalı alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Dış mekânlarda, örneğin parklarda bulunan yatay veya dikey direkler, ağaçlar gibi, aleti sabitleyebileceğiniz ve sizi güvenli olarak tutabilecek sağlamlıkta olan her noktayı kullanarak TRX ile egzersiz yapma keyfini yaşayabilirsiniz. İç mekânlarda ise kapıları TRX çalışmalarınız için kullanabilirsiniz.

TRX'i KİMLER KULLANABİLİR?

TRX herkes içindir diyebiliriz. Örneğin, Pilates'i seven kişiler, benzer özelliklerinden dolayı TRX'i de kullanabilirler. Spora yeni başlayanlar veya profesyonel sporcular… koşucular, bisikletçiler, atletler ve daha fazla vücut geliştirmek isteyen herkes kullanabilir. Çünkü TRX egzersizlerinin şiddeti tamamıyla kullanıcının kontrolündedir. Duruş açınız, askı merkezine olan uzaklığınız, askının uzunluğu, destek noktanızın genişliği ve ayak pozisyonunuzla egzersiz şiddetini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Bu nedenle gerek egzersize yeni başlayanlar gerekse de egzersiz tutkunları için son derece uygundur.

 

TRX'İN FAYDALARI NELERDİR?

TRX ile yapılan egzersizler tüm vücudun  özelikle  core bölgesi denilen merkezinin;  yani kalça, karın ve göğüs kısımlarının etkili bir şekilde çalıştırılmasını sağlar ve böylelikle amacına göre kas geliştirme, zayıflama, dayanıklılık, denge, kondisyon gibi istenen hemen her tür yeteneğin gelişmesini sağlar.

TRX ÇALIŞMA SÜRESİ NE KADAR OLMALIDIR?

TRX® için 20 – 30 dakikalık başlangıç idealdir. Başlangıçta seviyenize göre 5 – 6 farklı egzersiz ve 10-12 tekrar yeterli olacaktır. Set sayısını ve tekrarı arttırmak ve yeni egzersizler eklemek, egzersiz süresini yavaş yavaş uzatacaktır.

Yağ dokularınızı azaltmak isterseniz, çok tekrar yapabilirsiniz. Orta şiddette ve 20-30 gibi. Kas kütlesini artırmak istiyorsanız az tekrar yapın. Daha zorlayıcı açılarla ve 8-15 gibi. Size kalmış.

PEKİ ŞİMDİ NE YAPAYIM? HEMEN Bİ TANE TRX ALMALI MIYIM?

TRX suspension trainer, işlevselliği, yararlılığı ve kullanım kolaylığı gibi artıları sebebiyle son birkaç yılda ve tüm dünya genelinde fonksiyonel egzersiz çalışmalarının vazgeçilmez bir ekipmanı haline gelmiştir. Ülkemizde de çok hızlı bir yayılma göstermektedir. Evet, bence hemen bir tane alın!

Fakat sizlere şunu hatırlatmam gerekiyor: TRX, spor geçmişi bulunmayan veya bu alete aşina olmayan kişilerin spora başlarken tek başına kullanmamaları gereken bir alettir aslında. Bir eğitmenin yakın gözetimi şarttır yoksa kendinizi sakatlamanız (diğer aletlerle olduğu gibi) olasıdır. Riskleri vardır. Ne riski mi? Mesela; bel ağrılarınızdan mustaripseniz veya merkez (karın, sırt, kalça) kaslarınız zayıfsa -ki insanlar genellikle bunun farkında bile olmazlar-, TRX'e başlamadan önce mutlaka bu sağlık sorununuzu halletmeli ve bu bölgelerinizdeki kasları biraz olsun güçlendirmelisiniz, zira TRX ile yapılan tüm hareketler sizin core (merkez) bölgenize azami yük bindirir. Tamam, yukarıda bahsettiğim gibi TRX aletinde kuvvet ayarı yapmak çok kolaydır ve ufak duruş-destek-açı ayarlarıyla bu ekipmanı en güçsüz kişiler de kullanabilir, ama ben riske girmeyin derim. Önce doktorunuzun veya spor eğitmeninizin tavsiye edeceği bel egzersizlerini yapmalı, sorunları tamamen ortadan kaldırdıktan sonra da gene eğitmeninizin gözetiminde bu alete başlamalısınız.

Başka bir spor dalıyla uğraşan amatör veya profesyonel sporcular da bu egzersiz ekipmanını rahatlıkla kullanabilirler. TRX çalışmalarının sağladığı denge, koordinasyon ve kuvvet doğaldır ki her sporcunun işine yarar.

HOW MUCH? (KAÇ PARA?)

Bizim millet önce fiyatı sorar, ben de fiyattan başlayayım: TRX fiyatları, internetteki alış-veriş sitelerinde genellikle kullanılmış ve başkalarının ter ve vücut sıvılarına bandırılmış halde 150 TL civarından başlar, kullanılmamışları da vardır. Ama ben orijinalini ve yabancı menşeilisini almanızı tavsiye ederim. Onu da, TRX'i yaratan firmanın www.trxtraining.com adresinden ve 200 dolardan başlayan fiyatlarla temin edebilirsiniz.

Ama “Van minüt!” TRX almadan önce uzman ve eğitimli bir spor antrenöründen destek alın,  bırakın sağlığınız yerine biraz paranız gitsin. Belli bir seviye ve bilince ulaştıktan sonra TRX'inizi alıp bu aletten faydalanmaya başlayayın.

Bir de... çoğu spor dalı gibi, TRX çalışmalarınızı tek başına yapmak yerine başka insanlarla beraber grup şeklinde yapmanızı tavsiye ederim. Önce o hazzı, o başkalarıyla mücadele hissini bir deneyimleyin. İnanın bana, çok daha zevkli olacaktır!

Görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

 

Dip not:

*Bir defa bölgesel zayıflama diye bir saçmalık yoktur. Vücuttaki yağ genel olarak tüketilir, yani bacaklarımızdaki yağları eritmek için bacak hareketleri, karnımızdaki göbeği eritmek için de mekik hareketleri yapmamızın anlamı yoktur. Siz adam gibi diyet yaptıktan sonra vücudunuzun hangi yerini çalıştırırsanız çalıştırın, vücudunuzdaki yağ kütleleri eşit oranda azalacaktır. Tabi en son yağlanan yerler ilk, ilk yağlanan yerler (göbek ve kalçalar) de en son eriyecektir.

 

Haftaya: Başka bir spor oyuncağı: BOSU Balance Trainer ®Puan             : 0 / 4 Oy
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5
 
 

Yazarın Tüm Yazıları

Sıra No Yazı Başlık Yazı Tarih Toplam Okunma Görüntüle
1 KARNIMDA BİR YARATIK VAR – 2 5.2.2016 13004
2 KARNIMDA BİR YARATIK VAR - 1 2.2.2016 1534
3 GENÇ VE OBEZ 22.1.2016 1589
4 YAĞLAR DOST MU DÜŞMAN MI? 19.1.2016 1389
5 TATİL KİLOLARINI ENGELLEMENİN 4 YOLU 8.1.2016 1609
6 HAREKET ZAMANI ! 2.6.2015 2204
7 Farklı Bir Fitness Oyuncağı: BOSU 4.5.2015 1911
8 Yeni spor oyuncağı: TRX 21.4.2015 1984
Bu Alana Reklam Verin
Reklam Metin 1
Reklam Metin 2
Reklam Metin 3
sayfa_goster.asp?sayfa_id=12
Döviz Bilgileri
Hava Durumu