Atilla Erdem (Sağlık Olsun) / Farklı Bir Fitness Oyuncağı: BOSU - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

Atilla Erdem (Sağlık Olsun) / Farklı Bir Fitness Oyuncağı: BOSU

   Farklı Bir Fitness Oyuncağı: BOSU  4.5.2015 Atilla Erdem (Sağlık Olsun)
Atilla Erdem (Sağlık Olsun)
Diğer Yazıları

Farklı Bir Fitness Oyuncağı: BOSU

 

BOSU, tam adıyla BOSU Balance Trainer, 2000 senesinde –ve tabi ki- Amerika Birleşik Devletleri'nde pazara sunulmuş bir spor ekipmanıdır. Pilateste kullanılan büyük boyutlu sağlık toplarının yarıdan kesilmiş ve altı da plastikle kapatılmış bir şekli vardır. Bu düz plastik kısım genelde bu ekipmanın sabit kalmasına yarar ancak BOSU ters şekilde, yani yarım küre kısmı aşağıda kalacak vaziyette de kullanılır. Bu ters pozisyonda aleti yanlardan tutmaya yarayan iki adet girinti (tutamaç) plastik düz kısmın iki tarafında da bulunur. Bazı dandik yerli yapım BOSU'larda tabandaki bu tutamaçlar yoktur! Eğer BOSU almak niyetindeyseniz bu gibi ayrıntılara dikkat edin. BOSU'nun en büyük özelliklerinden biri olan çift taraflı kullanılabilme özelliği, kendisine adını veren özelliktir aynı zamanda*.

BOSU gündelik hayatta çok sık kullanmadığımız denge kaslarını çalıştıran bir alettir ve bu özelliğinden dolayı başlarda genel oalrak sporcu sakatlıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Zamanla, sakatlığı olmayan normal sporcuların antrenmanlarında, dengeye olan katkıları dışında, performans, özellikle dengeyi sağlayan küçük kaslara kazandırdığı kassal kuvvet ve kardiyovasküler (kan dolaşımı) sağlığa olan olumlu etkileri de fark edilmiş ve hızla tüm spor salonlarında, yardımcı ekipman olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan her aletli veya aletsiz egzersize BOSU da dahil edilebilir ve böylece bu antrenmanların amaçları listesine, dengenin kazanılması ve geliştirilmesi de eklenebilir. Şınav veya mekik hareketlerinde, bacak hareketlerinde ve diğer hemen her tür egzersizde BOSU çok rahatlıkla kullanılabilmektedir. Sonuç, daha fazla çalışan kas ve daha iyi bir vücut koordinasyonu ve denge gücü.

BOSU'nun özellikle ayak bileği, baldır, üst bacak, bel, kalça kaslarının kullanımını artırması, esneme hareketlerinde kolaylık sağlaması, dahil edildiği egzersizleri daha işlevsel, zevkli ve renkli hale getirmesi ve tüm bu artı özellikleri sunarken de çok yorucu bir tempoyu gerektirmemesi, onu son yıllarda spor dünyasında zirveye çıkarmıştır.

Fiyatı az olmamakla beraber sizlere BOSU'yu şiddetle öneririm. Tabi bu aleti kullanmadan önce, her zaman olduğu gibi uzman bir spor eğitmeninden de yardım almanızı tavsiye ediyorum. Ve daha önce dediğim gibi, küçük gruplar halinde egzersizler yapmak da ayrı bir zevktir. Benden söylemesi.

Sağlıcakla kalın.

 

*Both Sides Utilized (Ç.N. “İki tarafı da kullanılabilir”) kelimelerinin kısaltmasından BOSU adı türetilmiştir.

 

**Sedanter: spor geçmişi olmayan birey.

 

HAREKET ZAMANI !

Bu haftadan itibaren sizlere bazı temel egzersiz hareketlerini göstermek istiyorum. Artık zamanı geldi  . Bu hareketlerin, kolaydan zora ve temelden detaylıya olacak şekilde, belli bir sırayla gösterilmesine çalışacağım. Yani sizler, her hafta göstereceğim bu hareketleri hafta boyunca yapıp, gelecek sayılardaki hareketleri de tek tek programınıza ekleyebilir ve günlük spor yaşantınızı renklendirebilirsiniz.

Hareketin adı  : Side Crunch (yan mekik)

Faydası           : Side Crunch, yan bel kaslarımızı çalıştıran güzel ve temel hareketlerden biridir. Belimizin yan kısımlarının daha stabil ve güçlü olmasını sağlar. Temel olarak Quadratus Lumborum kaslarını (ayaktayken belden yanlara eğilmemizi ve doğrulmamızı sağlayan kaslar), iç ve dış oblik kaslarını ve transversus abdominis kaslarını güçlendirir. Klasik mekik çekenlerin bu hareketi de programlarına dâhil etmelerini şiddetle tavsiye ederim.

Nasıl yapılır?   : Yere (tercihen bir matın veya halının üstüne tabi ki) yan şekilde uzanın. Yere değen kolunuzu yana doğru uzatıp açan. Bu kol ile hareketlere tam olarak destek vermeyecek ama dengenizi koruyacaksınız. Bacaklarınız üst üste bir konumda ve hafif geriye bükük olacaktır. Yukarıdaki kolunuzu başınızın arkasına alıp, o kolun dirseği ile üst kalçanıza değmeye çalışacaksınız. Side crunch'ın çok farklı türevleri vardır. En kolay şekli yukarıdaki resimlerde gösterilmiştir.

Nefes              : Harekete başlamadan önce burnunuzdan hafifçe nefes alın, yukarı pozisyonda yavaş yavaş ağız ve burundan nefesinizi verin.

Tekrar sayısı    : Kolayca yapabildiğiniz tekrar ile başlayın. Normal olarak 10 ile başlayabilir, sonra da bir defada 15, 20 veya 30 defa da yapabilirsiniz. Size kalmış. Ben 40 tekrar yapıyorum şu sıralar.

Püf nokta        : Her karın hareketi gibi, bu hareketi de YAVAŞ ve hissederek yapın. Acele etmeyin. Fitness'da acemilerce yapılan en yaygın hatalardan biri; karın hareketlerinin çok hızlı yapılmaya çalışılmasıdır. Hızlı yapılan karın hareketlerinin hiçbir faydası olmaz. Yavaş yapın ve hissedin! Şunu yapın: tüm karın (mekik) hareketlerinde, yukarı çıkarken (adalenizi kasarken) 1 saniye, inerken de (kendinizi bırakırken) 2 saniye zaman harcayın.

Dikkat : Tüm egzersiz hareketlerinde, önce doktorunuzun görüşünü almalısınız. Yazar, bu sayfada verilen hareketlerin olumsuz sonuçlarından sorumlu tutulamaz.Puan             : 1,4 / 7 Oy
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5
 
 

Yazarın Tüm Yazıları

Sıra No Yazı Başlık Yazı Tarih Toplam Okunma Görüntüle
1 KARNIMDA BİR YARATIK VAR – 2 5.2.2016 13004
2 KARNIMDA BİR YARATIK VAR - 1 2.2.2016 1534
3 GENÇ VE OBEZ 22.1.2016 1589
4 YAĞLAR DOST MU DÜŞMAN MI? 19.1.2016 1389
5 TATİL KİLOLARINI ENGELLEMENİN 4 YOLU 8.1.2016 1608
6 HAREKET ZAMANI ! 2.6.2015 2204
7 Farklı Bir Fitness Oyuncağı: BOSU 4.5.2015 1911
8 Yeni spor oyuncağı: TRX 21.4.2015 1983
Bu Alana Reklam Verin
Reklam Metin 1
Reklam Metin 2
Reklam Metin 3
sayfa_goster.asp?sayfa_id=12
Döviz Bilgileri
Hava Durumu