Atilla Erdem (Sağlık Olsun) / HAREKET ZAMANI ! - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

Atilla Erdem (Sağlık Olsun) / HAREKET ZAMANI !

   HAREKET ZAMANI !  2.6.2015 Atilla Erdem (Sağlık Olsun)
Atilla Erdem (Sağlık Olsun)
Diğer Yazıları

HAREKET ZAMANI !

Geçen hafta sizlere en basit ve temel karın egzersizi hareketlerinden side crunch (yan mekik) hareketini farklı türevleriyle anlatmıştım. Bu yazımda, sporla hiç alakası olmayan insanların bile adını duymuş olma ihtimali yüksek bir egzersiz hareketinden söz edeceğim.

Hareketin adı                      : Push up (şınav)

Faydası:                   Şınav hareketi, insan evlatları tarafından keşfedilmiş en yararlı 3 temel kalistenik* egzersizlerden biridir. (Diğerleri chin up ve  squat – lunge aileleridir. Bunları yakında açıklarım.)

Şınav temel olarak göğüs kaslarımızın gelişimi için uygulanır ama sadece bu bölgelerini değil, merkez (kalça ve karın) kaslarını arka kol ve omuz kaslarımız başta olmak üzere neredeyse tüm vücudu çalıştırır çünkü bu hareketi uyguladığınızda tüm vücudunuzu hem yukarı doğru itmeniz hem de sabit tutmanız gerekmektedir.

Bir şehir efsanesi olarak kadınların şınav çekmelerinin (ve diğer göğüs egzersizlerinin) göğüsleri küçülttüğü veya şeklini bozduğu söylenir. Böyle bir şey yoktur. Kadınların göğüs kasları ile meme bezleri arasında böyle bir etkileşim fizyolojik olarak söz konusu değildir. Bunlar ayrı dokulardır. Memelerin şeklini sadece o kadının yağ oranı ve tabi ki DNAsı belirler.

Nasıl yapılır?                       : Yere yüzüstü yatın ve ellerinizle vücudunuzu kaldırın. Vücudunuz yandan bakıldığında başınız dahil dümdüz olmalı. Bunu sağlamak için karın ve kalça kaslarınızın ve bacak fleksör kaslarının (bacaklarımızın önündeki kaslar) daima kasılı olması gerekir. Elleriniz yanlarda ve tam olarak meme uçlarınızın hizasında olmalı. Tabi bu temel şınav hareketi için geçerlidir. Ellerinizi, göğüs kaslarınızın hangi kısmını geliştirmek istediğinize bağlı olarak biraz daha ileride veya kalçaya yakın olarak da konumlandırabilirsiniz. (Aşağıdaki resimlere bakın) Kendinizi yere yaklaştırırken başınızla beraber tüm vücudunuzun doğru duruşunu bozmayın ve en alt seviyede çeneniz yere değecek kadar alçalın.

Nefes                                   : Diğer tüm fitness hareketlerinde olduğu gibi şınavda da kuvvet verirken nefesi de veriririz (konsantrik kasılma esnasında), kuvvetimizi azaltıp yere yaklaştığımızda da nefes alırız. Bu kadar.

Tekrar sayısı            : Kolayca yapabildiğiniz tekrar ile başlayın. Bu bir kere bile olabilir. Sorun değil ve utanacak bir şey de yok. Eğer hiç yapamıyorsanız aşağıda resmini verdiğim kolay versiyonu deneyin. Benim rekorum 70 üzeri.  Definisyon** yapma amacındaysanız tekrar sayılarının sınırı olmaz. Eğer ileri seviyedeyseniz ve dayanıklılıktan ziyade kuvvet ve kas kütlesi istiyorsanız tek kolla veya sırtınıza birisini oturtarak da sınırlarınızı zorlayabilirsiniz.

Püf nokta                 : Yine temel kurallardan birisi olarak şınav hareketinde de aceleci olmayın. Amaç kasların çalışmasını hissetmektir. Gene basarken 1 saniye, kendini bırakırken 2 saniyelik süreler idealdir. Bu süreleri yarıya da indirebilirsiniz ama bundan da hızlısı pek yararlı olmaz.

Ellerinizin yerdeki konumuna göre şınavın göğüs kaslarınıza olan etkisi ve faydası değişir: Eller kalçanıza yakın ve daha birbirine bitişik olursa göğüslerinizin alt definisyonunu (belirginliğini) sağlarsınız. Böylece göğüslerinizle karnınız arasındaki fark belirginleşir. Göğüs kaslarınızın daha çok üst bölgelerini geliştirmek isterseniz o zaman da ellerinizi biraz daha ileride ve açık tutabilirsiniz. Zaten hareketinizi yaparken hangi bölgelerinizin çalıştığını inanın çok iyi anlarsınız.

Dikkat                     : Tüm egzersiz hareketlerinde, önce doktorunuzun görüşünü almalısınız. Yazar, bu sayfada verilen hareketlerin olumsuz sonuçlarından sorumlu tutulamaz.

 

Hele askerliğini yapmış olan gençlerimiz bu hareketi

* aletsiz, sadece vücut ağırlığı ile yapılabilen

** kasların belirgin ve çizgili olma hali

 

ÖNEMLİ NOT

Bu sayfada gösterilen egzersiz hareketleri ve diğer sağlık önerileri, toplumumuzda belli bir sağlık bilincini oluşturmak amacıyla gönüllü olarak paylaşılmaktadır. Yazılar, yazarın özgün ve iyi niyetli çalışmalarının ürünüdür. Alıntı değildir. Burada gösterilen egzersiz hareketleri ve diğer sağlık önerileri, doktorunuzun vereceği tavsiyelerin yerini tutmaz. Uzman bir hekime danışmadan sağlığınız için yaptığınız değişikliklerden doğacak kötü sonuçlardan yazar sorumlu tutulamaz.Puan             : 1,2 / 8 Oy
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5
 
 

Yazarın Tüm Yazıları

Sıra No Yazı Başlık Yazı Tarih Toplam Okunma Görüntüle
1 KARNIMDA BİR YARATIK VAR – 2 5.2.2016 13003
2 KARNIMDA BİR YARATIK VAR - 1 2.2.2016 1533
3 GENÇ VE OBEZ 22.1.2016 1588
4 YAĞLAR DOST MU DÜŞMAN MI? 19.1.2016 1388
5 TATİL KİLOLARINI ENGELLEMENİN 4 YOLU 8.1.2016 1608
6 HAREKET ZAMANI ! 2.6.2015 2204
7 Farklı Bir Fitness Oyuncağı: BOSU 4.5.2015 1910
8 Yeni spor oyuncağı: TRX 21.4.2015 1983
Bu Alana Reklam Verin
Reklam Metin 1
Reklam Metin 2
Reklam Metin 3
sayfa_goster.asp?sayfa_id=12
Döviz Bilgileri
Hava Durumu