Metehan Ağya / BİR MASAL - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

Metehan Ağya / BİR MASAL

   BİR MASAL  30.5.2017 Metehan Ağya
Metehan Ağya
Diğer Yazıları

BİR MASAL

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde çok uzaklardaki bir köyde bir ağa yaşarmış. Bu Ağa parayı seven, karısına ve oğluna illet ettiren, dinine düşkün birisiymiş. Neredeyse her gece karısını döver, koca evden bağırış, çağırış eksik olmazmış. Karısı Şeyma Hanım ise Ağa'nın aksine sesiz, sakin, saf bir kadınmış. Babasının zoruyla Ağa ile evlendirildiği için ve O'na bir çocuk verdiği için Ağa'nın karşısında hiç sesini çıkaramazmış. Hal böyle olunca da Ağa, karısının sürekli üstüne gider, kadının bu zaafından yararlanırmış.
Bir gün köyde bir haber yayılmış ve haber haliyle Ağa'nın da kulağına gitmiş. Beriki Köy'de yaşayan bir hoca, Arap ülkelerinden getirdiği bir saati satmaktaymış. Bu saat öyle sıradan bir saat değilmiş. Telmafelfera denilen bu saatin, takıldığı günden itibaren bütün günahları emen bir özelliği varmış. Ağa bu haberi duyunca oldukça heyecanlanmış. Emrinde çalışan adamlarından birisine Beriki Köy'e gidip saati görmesini emretmiş. Bu adam o akşam tekrar Ağa'nın yanına döndüğünde saati öve öve bitirememiş. Ağa'nın en çok güvendiği adamın anlattıkları, Ağa'yı daha da heyecanlandırmış ve Ağa ertesi gün uyanır uyanmaz Beriki Köy'ün yolunu tutmuş. 
Hoca Efendi, Ağa'yı tanıdığı için O'nu büyük bir ilgiyle karşılamış. Saati göstermeden önce O'na yemekler sunmuş, içecekler ikram etmiş, Ağa'nın gönlünü iyi etmiş. Ve yemek arasında laflarken Ağa'ya saati anlatıp O'nu çok güzel etkilemiş. İkramlar bittikten sonra Hoca Efendi, Ağa'ya saati göstermiş. Ağa'nın zengin olduğunu ve din karşısındaki zaafını bildiği için de saatin fiyatını çok yüksek tutmuş. Hem Hoca'nın anlattıklarından hem de saatten etkilenen Ağa, yüksek fiyatına rağmen saati satın almayı kabul etmiş ve saati koluna takıp büyük bir heyecanla kendi köyünün yolunu tutmuş. 
Kolundaki saati ilk olarak karısına göstermiş. Kadın ilk başta buna çok sevinmiş ama saatin fiyatını duyunca çok üzülmüş ve Ağa'ya bu konuda karşı çıkmış. Kendisine karşı gelinmesine sinirlenen Ağa oracıkta karısını bayıltana kadar dövmüş.
O akşam evde Ağa adına çok kötü bir olay olmuş. Duşa girerken saati kolundan çıkarmayı unutan Ağa saatin içine su kaçırmış ve saati bozmuş. Bunu ancak duştan çıktıktan sonra, giyinirken fark eden Ağa, tekrardan Berki Köy'ün yolunu tutmuş.
Hoca Efendi, Ağa'ya yine ikramlarda bulunmak istemiş ama Ağa başka dertleri olduğu için bunu reddetmiş ve hemen konuyu halletmek istediğini söylemiş. Saatinin bozulduğunu söyleyince, Hoca Efendi böyle kutsal bir aleti bozduğu için Ağa'yı azarlamış ve kullanıcı hatası olduğu için saate bir şey yapamayacağını söylemiş. Bunun yerine Ağa'ya, O gittikten hemen sonra gelen yeni model bir saati çok daha büyük bir paraya satmış ve Ağa'yı başından savmış.
Ağa kazıklandığının hiç farkında olmadan, cennete gitmesi garanti olduğu için bu kadar para harcamasının doğru olduğunu düşünerek köyüne doğru yollanmaya başlamış. 
O sırada gökten üç adet elma düşmüş; biri bana, biri siz değerli okura, diğeri de dünyadaki bütün iyi insanlara…Puan             : 0 / 5 Oy
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5
 
 

Yazarın Tüm Yazıları

Sıra No Yazı Başlık Yazı Tarih Toplam Okunma Görüntüle
1 O KADIN 2.2.2018 908
2 BİR MASAL 30.5.2017 682
3 KEDER, ACI VE UMUTSUZLUK 19.5.2017 358
4 KEDER, ACI VE UMUTSUZLUK 12.5.2017 433
5 SEN BENİM ÇOCUKLUĞUMSUN 15.7.2016 2038
6 ADSIZ 30.6.2016 1333
7 MİLLİYETÇİ BİR BABANIN OĞLUNA BIRAKTIĞI EN GÜZEL MİRAS (MİRAS) 24.6.2016 1324
8 PRENSES VE KARADEDELER 17.6.2016 1354
9 ŞANLI TUNCAY 7.6.2016 1236
10 GÖNDERİLMEMİŞ MEKTUP 31.5.2016 1221
11 GÖĞE HAYKIRAN ADAM 24.5.2016 1127
Bu Alana Reklam Verin
Döviz Bilgileri
Hava Durumu