Yaşar Aksoy / BALIKLIOVA DESTANI (11) - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

Yaşar Aksoy / BALIKLIOVA DESTANI (11)

   BALIKLIOVA DESTANI (11)  6.10.2015 Yaşar Aksoy
Yaşar Aksoy
Diğer Yazıları

 

BİR ZAMANLAR KÖYE BİR KIZ KAÇIRDIM...
Urla'da güpegündüz, hem de çarşının tam ortasından Balıklıova köyüne kız kaçırdım.. 
1980 sonrasıydı, ama yılını net hatırlayamıyorum.. O otuz sene filan önceydi.. Yeşil renkli Vosvos arabayla, Tansa mağazasının gerisinde, yokuş aşağı köşede pusuya yatmıştık. Direksiyonda Demokrat İzmir gazetesi eski yazı işleri müdürü İskender Dinsel vardı.. Öğle tatili başlayınca kız, görevli olduğu mağazadan çıkacak ama evine gitmeyip, tam tersine yokuş aşağı inip arabamıza biniverecekti. Urla çıkışında ise ilk benzin istasyonunda sevgilisi onu bekliyordu. Yani, biz İskender ile ikimiz, kızı kaçırmakla görevliydik. Görevi bize, hayatımızdaki en yakın dostumuz, ağabeyimiz, “Dede” lakabı ile ünlü bir yazarımız vermişti. Gel de yapma bakalım!
“Dede”, yani meşhur Hayrettin Karademir, sıkı bir komünistti. Demokrat İzmir gazetesinde yazardı, “Topal” isimli bir öykü kitabı vardı. Öğretmen örgütünün Fakir Baykurt'tan önceki genel başkanıydı. Deli dolu, ağzı çok laf yapan, küfürbaz, inançlı ve kavgacı bir solcuydu. Çevresi daima müritler ve militanlarla doluydu. “Dede”, Manisa'da Neşe Gülersoy isimli bilinçli bir solcu kız militan yetiştirmiş, ancak onu sağ teröre kurban verdikten sonra, daha hırçınlaşarak sol kavgayı sırtlamıştı. Emekli öğretmendi, iyi bildiniz, doğal ki Köy Enstitülü idi. Urla'nın bir köyünün (Balıklıova) uzak bir tepesinde bir minik gecekondu yapmış, orada sabah akşam sosyalizm propagandası yapıp duru-yordu. İlk karısından bir öğretmen kızı, ikinci karısından iki tane daha öğretmen kızı vardı (Meziyet, Zeynep, Ümit isimli bu hanımefendi öğretmen kızlar dünya ahret bacılarımızdı, onlara saygımız sonsuzdur, dileriz bu yazımızdan gücenmesinler, ama gerçeği sadece gerçeği yazdığımızdan emin olsunlar). Dede, çok değerli iki karısını da boşamıştı. İkinci hanımı Meryemana'yı tanıdım, elini çok öptüm, saygılı ve mülayim insandı, “Dede” ile geçinmek kolay mı?.. Adam, sabah akşam, Stalin, Lenin, şöyle dedi, böyle buyurdu diye nutuk atıp duruyor.
“Dede”, dağdaki evinde sosyalizm seminerleri yapmaya başlamıştı. Eve gelen giden o kadar çoktu ki, köyün bütün sol parti sempatizanları, şehirden gelen ileri (!) solcular, meslek örgütü başkanları, hatta solcu valiler, ekabirler, sol kanat CHP milletvekilleri, Türkiye İşçi Partililer, sendikacılar hepsi bu eve uğramadan geçmezlerdi. Toplantıların en birinci bülbülü, doğal ki, sevgili “Dede”miz idi.. Ben de bu toplantılarda bazen baş köşeye kurulurdum. Komünist değildim üstelik!.. “Dede” ile aynı gazetede yazı yazıyorduk. Attila İlhan, Akın Simav, İskender Dinsel, Kaya Çelikkanat, ben, başta patronumuz Ayten Düvenci olmak üzere hepimiz, bu muhalif gazeteyi, yani “Demokrat İzmir”i, 12 Eylül öncesi kavgada omuzlamış bir yerlere doğru sürükleniyorduk..
“Dede”, beni gazetedeki farklı araştırma ve yazılarımdan dolayı gözüne kestirmişti. “Ulen oluum, sende iş var” deyip, beni yamacına aldı, eğitmeye çabaladı. O yıllar yeni boşanmıştım ve vurgun yemiş gibiydim. Bir büyüğün sıcak dostluğuna çok muhtaçtım o yıllar.. Hiç ses çıkarmadan hep sabrettim. Ben, Kemalizm'in bir karış soluna gitmeyi asla kabul etmeyecek bir yurtseverdim, ancak belki İskandinav tipi sosyalizmi kabul edebilirdim. Komünizm, işçi diktası, proletarya, sol fraksiyonlar, hele hele silahlı mücadele, cart curt, benim için hiçbir şey ifade edemezdi. Tek bildiğim şey, günün birinde Emperyalizm'e karşı çarpışırken şehit olma şerefiydi. “Dede”yi o kadar sevdim ki, beni Politbüro tavrı ile eğitmesine hiç ses çıkarmadım. O Lenin derdi, ben içimden Mustafa Kemal derdim.. Maçı idare ederdim. 
İşte ne oldu ise, o zamanlarda oldu.. “Dede”, sosyalist eğitim çalışmaları için köydeki evine gelen, Tansa mağazasında çalışan Urlalı bir işçi kıza aşık oluverdi. Bu solcuların hepsi ayran gönüllü olur ya, önüne gelene aşık olurlar zaten..
  Kız da ona aşık olmaz mı? 
Ne var diyeceksiniz?.. Çok şey var!
“Dede” yetmişlik, kızcağız yirmilikti.. Bir aşk, bir dava beraberliği, birlikte solcu gazete okuyup yorumlamalar, bir Nazım hayranlığı, bir şiir dinletileri, bir dertleşmeler ki .. Deme gitsin.. Böyle aşk görülmemiştir... “Dede”, kızı bir eğitti ki, altı ay sonra, bu saf, tertemiz ve güzel ruhlu kızcağız Nazım'ın “Kuvayı Milliye” destanını ezbere okumaya başladı, ancak sayfa sonlarına hayalinde geldiğinde, kafasıyla sayfa çevirme işareti yapardı.. Sonunda kızın ailesi filmi fark etti. Kızın Urla'dan bizim Balıklıova köyüne gitmesini yasakladılar..
Nihayet.. Uzun acı çekmeler sonunda, “Dede”, kızı kaçırma görevini bana verdi. Kız haberliydi, gizlice iletilen tarihte öğlen işten çıkınca kendisini sokak altında pusuda bekleyen arabaya binecekti.. Urla Belediye Başkanı Bülent Baratalı bu ilişkiyi istemiyordu, kızın ailesi doğal olarak karşıydı, “Dede”nin kızları halkı olarak köpürüyordu. Ama kaçamazdık.. “Dede” miz, büyük solcu yazarımız, “Nazım bile kaç karı boşadı, hep daha gencini aldı”, gibisinden laflar söylemeye başlayınca, bize börülce yemek düşerdi..
Böylece Urla'da pusuya yattım.. Tam öğle vaktinde Tansa mağazası işçileri öğle yemeği için paydos yaptılar. Arabamızın yanında bir ağacın dibine saklanmış, yokuş yukarı Tansa mağazasının önündeki kalabalığa bakıyordum. Aniden kız göründü.. Sağa sola bakındı, yokuş yukarı çıkacak yerde aşağı doğru temkinli inmeye başladı.. Önce yavaş iniyordu, sonra hızlandı, sonra koşmaya başladı.. Tıpkı “Acı Pirinç” filmindeki Rossana Podesta gibi uzun boylu esmer bir afet, saçlarını dalgalandırarak, löpür löpür bir helecanla benim olduğum köşeye ulaştı, “Haydi Yaşar abem, çabuk” deyip arabanın arka tarafına kendini attı. Ben önde oturdum. Vosvos hızla ileri atılıp, çarşının içinden yıldırım gibi geçti.. 
İlçe'den çıkışta ilk benzin istasyonu önünde, havlusunu boynuna dolamış kravatsız takım elbise giymiş olan “Dede”, sucuk gibi terli olarak, arabanın arkasına adeta uçtu.. İzmir'e doğru yollandık. (Yahu, şu bizim sosyalist Dedemiz, hep boynunda niye havlu taşırdı?.. Söyleyeyim, bu fiyaka güya komünistlerin hapishane jargonuymuş!..)
Bir dakika sonra “Dede” bağırıverdi, “Ulen, dikiz aynasını çevirin bakem!” diye bizi uyardı. Geriyi dikizlediğimizi görmüştü. Arkada ağlaya ağlaya öpüşen, hem de dakikalarca ağlaşan, kucak kucağa iki sevgili vardı.. Kavuşmuşlardı artık birbirlerine.. Doğru Bornova Belediyesi'ne geldik.. Yıldırım nikah işlemlerini daha önce hazırlamıştım. ANAP Belediye Başkanı Cengiz Bulut, sosyalistlerin nikahını kıydı. Şahitler, modacı Esin Yılmaz ve Demokrat İzmir gazetesinin Dış Politika yazarı rahmetli Emekli Albay Sait Sepici idi. Bu arada hatırladım.. Modacı Esin, kıza bir gelinlik getirmişti. Kızcağız, üstündeki işçi elbisesi ile gelinliği tuvalette değiştirdi. Güle oynaya imzaları bastılar.. 
Karşıyaka'da iki katlı evimizin alt katında ilk gecelerini geçirdiler, sonra sabah rahmetli anamın elini öpüp, köye yollandılar.. Köyde kıyamet kopmuştu.. Urla'da kıyamet kopmuştu.. Herkes bu kaçırılma olayını anlatıyordu.. Damat yetmişlik, kız yirmilik.. Cadı kazanı gibi dedikodular kaynıyordu.. Suç ortaklarının kim olduğunu hiçbir zaman öğrenemediler. 30 filan sene sonra gerçek suçlu bu yazıyla ortaya çıkıyor efem!
“Dede” ile kız, on sene kadar cennete çevirdikleri tepedeki köy evlerinde omuz omuza yaşadılar.. Birlikte ava çıktılar, birlikte balık avladılar, keçi beslediler, zeytin topladılar, çapa yaptılar, karpuz kesip, peynir ekmek yediler, yıldızlı göğün altında, evin damında yan yana dertleştiler.. Böyle aşk görülmemişti.. 
Bir gün “Dede” kanserden öldü.. Hep birlikte onu köy mezarlığına gömdük.. Kız, toprak yığını kabirin başında Anıtkabir bekçisi gibi dimdik duruyor, tek damla gözyaşını bize göstermiyordu..
Aradan bir on yıl daha geçti.. 
İstisnasız her sabah, yağmur çamur, kurt tehlikesi, çakal heriflerin saldırısından asla korkmadan, rahmetli sevgilisinin çok uzaklarda dağın tepesindeki mezarına elinde çiftesi olduğu halde tırmanıp bir demet kır çiçeği koyan namus timsali kız Hülya, sonra hatıralarını özenle sakladığı tepedeki köy evceğizlerinin kapısı önüne döner... 
Dimdik durarak, dağlara ve denize doğru, uzaklara hala bakar durur.. 
Bizim köy, Balıklıova, böylesi bir “aşkı” bir daha görür mü acaba?..
Nah görür…
Böyle bir yazar aşkı dünyada var mıdır?..
Ben hatırlamıyorum…
Ve tarihe not düşüyorum…
Cefakar ve vefakar Hülya'ya selam…
Dede'nin birinci ve ikinci evliliklerinden olan ve pırıl pırıl insanlar olan Meziyet, Zeynep ve Ümit öğretmenlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Ben bir kız kaçırdım…
Ama kendime filan kaçırmadım…
Rahmetli babanıza kaçırdım…
Alın yazısını olduğu gibi kabul etmekten başka çare yok…
Ben ise hala bekarım.. 
Yaş yetmiş…
Tam Dede'nin yaşındayım…
Oysa…
Kendime kız kaçıracak kadar yürek bende yok.
O yüzden kafam rahat ey dostlar…
Selametle vesselam…Puan             : 0 / 5 Oy
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5
 
 

Yazarın Tüm Yazıları

Sıra No Yazı Başlık Yazı Tarih Toplam Okunma Görüntüle
1 LAHİT AĞLADI/ Bir ses 28.9.2018 2895
2 BAŞKUMANDANLIK MEYDAN SAVAŞI KABARTMASI 25.9.2018 209
3 SAKARYA MEYDAN SAVAŞI KABARTMA /Koro 21.9.2018 530
4 MOZOLE'YE YÜRÜYÜŞ/ Bir Ses 18.9.2018 186
5 KADINLAR GRUBU/Kadınlar Korosu 14.9.2018 221
6 HEYKELLERİN SESLENİŞİ 7.9.2018 218
7 SESSİZLİĞİN 4.9.2018 433
8 CUMHURİYET KULESİ 31.8.2018 444
9 BARIŞ KULESİ 21.8.2018 341
10 BAYRAM OLSUN 17.8.2018 211
11 MEHMETÇİK KULESİ 17.8.2018 201
12 İSTİKLAL KULESİ 14.8.2018 380
13 SESSİZLİKTEKİ SESLER/Koro 10.8.2018 322
14 ANITKABİR DESTANI ÜZERİNE 7.8.2018 250
15 HÜRRİYET KASİDESİ 3.8.2018 216
16 CUMHURİYET BİLDİRİSİ 27.7.2018 354
17 ATATÜRK KORDONBOYU'NDA 24.7.2018 307
18 İZMİR DESTANI 20.7.2018 439
19 ÇETELER, SÜTÇÜİMAM, KARAYILAN, ŞAHİNBEY 17.7.2018 462
20 SULTANAHMET MİTİNGİ 13.7.2018 291
21 İZMİR AĞLIYOR 10.7.2018 320
22 BAĞIMSIZLIK BİLDİRİSİ 6.7.2018 395
23 KUVAYI MİLLİYE 3.7.2018 400
24 PARANTEZLER 29.6.2018 378
25 GAZİLER 26.6.2018 353
26 ATAM 22.6.2018 365
27 GAZİNİN TELGRAFÇISI 19.6.2018 448
28 GAZİNİN TELGRAFÇISI 15.6.2018 207
29 HÜRRİYET KASİDESİ 12.6.2018 255
30 HÜRRİYET KASİDESİ 8.6.2018 427
31 MUSTAFA KEMAL VE SULTAN GALİYEF 5.6.2018 208
32 HER ŞAFAKTA ÖLENLER 29.5.2018 205
33 HER ŞAFAKTA ÖLENLER 25.5.2018 457
34 DİL DEVRİMİ 22.5.2018 328
35 KUBILAY 18.5.2018 349
36 YENİDEN ATATÜRK 15.5.2018 358
37 GÜLÜMSEYEN ATATÜRK 15.5.2018 240
38 GÜLÜMSEYEN ATATÜRK 11.5.2018 223
39 CUMHURİYET AĞACI 8.5.2018 391
40 YAŞIYORUM KOCATEPE'DE 4.5.2018 259
41 ATATÜRK SORDU 1.5.2018 588
42 KADINLARIMIZ 27.4.2018 304
43 CUMHURİYET BİLDİRİSİ 23.4.2018 368
44 UŞAKİZADE KÖŞKÜ 20.4.2018 365
45 MUSTAFA KEMAL'CE YAŞAMAK 18.4.2018 350
46 MUSTAFA KEMAL İZMİR'DE/10 EYLÜL 13.4.2018 900
47 İZMİR YANARKEN (13 EYLÜL) 10.4.2018 192
48 BELKAHVE 6.4.2018 457
49 TEĞMEN ALİ RIZA 3.4.2018 353
50 DOKUZ EYLÜL 30.3.2018 497
51 KORDONBOYU 27.3.2018 341
52 ANITLAŞAN İLK ŞEHİTLER 23.3.2018 356
53 MEHMET ÇAVUŞ/MEHMETÇİĞİM 21.3.2018 868
54 GÜRLEYEN SES 16.3.2018 315
55 İZMİR'İN GÖRÜNÜMÜ 13.3.2018 505
56 İZMİRLİ KIZ 9.3.2018 476
57 GECE 6.3.2018 315
58 SABUNCUBELI 2.3.2018 434
59 MANİSA 27.2.2018 394
60 İZMİR'E DOĞRU 23.2.2018 380
61 AKDENİZ'DİR İLERİ/1 EYLÜL 20.2.2018 885
62 ZAFER/30 AĞUSTOS TARİHÇİ DER Kİ 16.2.2018 773
63 ZAFER / 30 AĞUSTOS MUSTAFA KEMAL DER Kİ 13.2.2018 733
64 ZAFER/30 AĞUSTOS MEHMETÇİK DER Kİ 9.2.2018 438
65 MEMLEKET TÜRKÜLERİ/ 29 AĞUSTOS 6.2.2018 507
66 TEPELER DESTANI 2.2.2018 352
67 ADATEPE DESTANI/27 AĞUSTOS 30.1.2018 449
68 ÇEKİLTEPE DESTANI/27 AĞUSTOS 26.1.2018 482
69 TINAZTEPE DESTANI/26 AĞUSTOS 23.1.2018 390
70 TAARRUZ HAZIRLIĞI 19.1.2018 312
71 SAKARYA 16.1.2018 334
72 DENİZLİ MÜFTÜSÜ 12.1.2018 388
73 BOMBACI ALİ ÇAVUŞ 9.1.2018 389
74 POSTLU MESTAN EFE AĞIDI 5.1.2018 332
75 ÇETELER 2.1.2018 200
76 SULTANAHMET MİTİNGİ 29.12.2017 447
77 HASAN TAHSİN'E ARMAĞAN 26.12.2017 322
78 İZMİR AĞLIYOR 22.12.2017 355
79 I. KUVAYI MİLLİYE 19.12.2017 384
80 MERHABA 3.11.2017 631
81 LEUTREC 26.10.2017 551
82 RENOİR 24.10.2017 323
83 15 YIL ÖNCE TABLOLAR DOSTLARLA BULUŞMUŞTU… 20.10.2017 1124
84 PİCASSO 17.10.2017 473
85 CHAGALL 13.10.2017 492
86 UTRİLLO 10.10.2017 385
87 MONA LİSA 6.10.2017 614
88 KIZIMIN BÜYÜK ZAFERİ: ÇANAKKALE SAVAŞI… 3.10.2017 1680
89 KIZIMIN “İZMİR” TABLOSU… 29.9.2017 2152
90 KIZIMIN “ŞAPKALI KIZ” TABLOSU… 26.9.2017 2263
91 Gerçek düşman Emperyalizm.. 22.9.2017 387
92 KIZIMIN “YAĞMUR” TABLOSU 19.9.2017 2773
93 Alt Tabaka yazısı 15.9.2017 404
94 KIZIM NESLİHAN’IN “ALTIN NÜ” TABLOSU… 12.9.2017 2782
95 İlk Kurşun'un anlamı.. 8.9.2017 447
96 TABLOSUNU RET ETTİĞİM RESSAM: “FUAD MENSİ” 5.9.2017 2079
97 EMEKLERİMİZ HELAL OLSUN HASAN TAHSİN’E… 29.8.2017 3680
98 İlk Şehitler 25.8.2017 431
99 YILLARIN SANATÇISI: İHSAN ARMAN 22.8.2017 461
100 Bir Osmanlı yurtseveri 18.8.2017 418
101 BİR ELAZIĞ ARMAĞANI: HASAN TAHSİN TABLOSU… 16.8.2017 4122
102 Maşatlık Mitingi 11.8.2017 654
103 HASAN TAHSİN’E SİLAH VEREN RESSAM: HASRET NURDAĞ… 8.8.2017 2786
104 Hasan Tahsin'in anlamı 4.8.2017 446
105 İZMİR'İN ROMANTİK RESSAMI: JAK EDİZEL 1.8.2017 761
106 Sonsuz Adam.. 28.7.2017 442
107 Kimler hakkımda ne yazılar yazmış?.. 21.7.2017 572
108 İSMET BİRSEL’İN “ORKESTRA” TABLOSU… 18.7.2017 5439
109 Beklenen yazar niçin çıkmıyor?.. 14.7.2017 445
110 HALİKARNAS BALIKÇISI’NIN “SAPPHO” TABLOSU… 10.7.2017 3606
111 Edebiyat sevgisi tükenmez.. 7.7.2017 496
112 HALİKARNAS BALIKÇISI FİDE DİKERKEN… 4.7.2017 1623
113 Torunum Adilcan'ın kitap ödevi 30.6.2017 719
114 Balıkçı'dan hatıralar akın akın 23.6.2017 475
115 HALİKARNAS BALIKÇISI KABARTMASI 20.6.2017 559
116 Yazarın biricik hakkı, telif hakkıdır 16.6.2017 596
117 EN MUHTEŞEM ATATÜRK TABLOSU 13.6.2017 513
118 Bir yazar ne zaman keyiflidir?.. 9.6.2017 482
119 TABLODAKİ MUSİKİ: GÖNÜL AKIN 7.6.2017 586
120 İHSAN ARMAN’DAN BİR PORTRE 30.5.2017 627
121 “online imza” günü 26.5.2017 4032
122 MEHMET SABIR, SABIRLI BİR RESSAMDI… 23.5.2017 2696
123 e-kitapta son dakika 19.5.2017 545
124 Amazon'a, ciddi rakipler var 12.5.2017 693
125 EMİN DAYIMIN AMATÖR TABLOLARI… 9.5.2017 2102
126 e-kitaba karşı, “my-kitap” geliyor.. 5.5.2017 6177
127 BÜYÜK DEDEM'DEN BİR HAT SANATI… 2.5.2017 7736
128 Kendi kendimizin yayıncısı mı olacağız?.. 28.4.2017 589
129 İKİÇEŞMELİK'İN ŞAİRİNE GÖZYAŞLARIYLA… 25.4.2017 7781
130 San Pedro Manastırı'nın kütüphanesinde asılı beddua 21.4.2017 712
131 HÜRRİYET KEYİFLİ GAZETEYDİ… 18.4.2017 1845
132 İstanbul Sanal Kitap Fuarı 14.4.2017 705
133 Günün birinde e-fuar olur mu?.. 7.4.2017 708
134 EN KRAL ARKADAŞIM : İZMİR FUARI.. 4.4.2017 851
135 e-kitapla sevişilmez! 31.3.2017 865
136 BODRUM'A HASRET 28.3.2017 848
137 “e-kitap” modası 24.3.2017 3444
138 “ALTIN TESTİ”NİN YARATICISI YILDIZ ŞİMA… 21.3.2017 7952
139 Küreselleşmede mahşerin 10 süvarisi 17.3.2017 925
140 KARİKATÜRİST HALİL YILDIRIM'A SEVGİLERİMLE… 14.3.2017 7940
141 İstanbul Kitap Fuarı'ndan nasıl eğlence çıkar? 10.3.2017 835
142 “KEMERALTI GÜZELİ” TABLOSUNA SAHİP OLAMADIM… 7.3.2017 8122
143 İstanbul kitap fuarlarına imreniriz 3.3.2017 995
144 PASAPORT'TA BİR SERSERİ… 28.2.2017 3608
145 Daima albüm yaparım 24.2.2017 1059
146 BABAMIN EMEKLİLİK TABLOSU… 21.2.2017 8132
147 Kapanış melankolisi 17.2.2017 1055
148 RAKI ŞİŞESİNDEN SAAT KULESİ… 13.2.2017 8459
149 Teşekkür borçlu olduğum kişiler 10.2.2017 1183
150 UYUYACAK OLAN GÜZEL... 7.2.2017 1181
151 Öner Yağcı, güzel insan.. 3.2.2017 1225
152 AYTEN KÖSE'YE MERHABA… 31.1.2017 3193
153 Turgut Özakman, bir anıt adam.. 27.1.2017 1221
154 İSMET XBİLEN… BİR GİZEMLİ RESSAM… 24.1.2017 8661
155 Yüksel Pazarkaya'ya merhaba.. 20.1.2017 1309
156 ERAY ÖZBEK'E KONU OLMAK ONURDUR… 17.1.2017 7592
157 Kuvayı Milliye kitabım 13.1.2017 1357
158 BİR BAŞKA ESRARENGİZ TABLO… 10.1.2017 5148
159 14. Fuar ve Onur Konuğu Tarık Dursun 6.1.2017 1323
160 EVİN DEMİRBAŞI “RUMELİ HİSARI”… 3.1.2017 6678
161 13.Fuar ve “Paristanbul” kitabım 30.12.2016 6708
162 HELİN'İN AMAZON'U BENDE KALDI… 27.12.2016 2525
163 BALEV BEYAZ YAŞAM ÖDÜLÜ NASİP OLDU… 23.12.2016 2940
164 ŞİMDİ PARİS'TE OLMAK VARDI… 20.12.2016 5071
165 Eflatun Nuri ve çetesi 16.12.2016 1333
166 FOSFORLU RENKLERİN RESSAMI: ZÜMRÜT ÖZMEN 13.12.2016 1412
167 Nasıl, “La Fontaine” oldum?.. 9.12.2016 8221
168 BÜLENT ECZACIBAŞI ARMAĞANI: BİR FERRUH BAŞAĞA… 6.12.2016 8507
169 Deniz Kavukçuoğlu, güvenlikçiye nasıl yakalandı? 2.12.2016 1123
170 TABLOSUNU ÇALDIĞIM RESSAM: MUAMMER DURMUŞ 29.11.2016 1668
171 Kendimizi, Nurgül Hanım'a bir türlü tanıtamadık 25.11.2016 1268
172 ANNEMLE BABAMA EVLİLİK HEDİYESİ: CELAL UZEL 22.11.2016 2170
173 Kelebek koleksiyoncusu yazarlar 18.11.2016 1341
174 MUHSİN GÜROK'UN TAKASINA BİNMEK İSTERDİM… 15.11.2016 6325
175 Halikarnas Kadırgası yol alıyor 11.11.2016 1321
176 ÜÇ KAPLANIMA, “KARA PANTER” ARKADAŞ GELMİŞTİ… 8.11.2016 3691
177 Cihan Demirci medarı iftiharımızdır 4.11.2016 1305
178 CUMBADA ALİYE BERGER KEYFİ… 1.11.2016 6061
179 Kitap fuarında televizyonculuk 28.10.2016 1316
180 ŞEREF BİGALI, TÜRK RESMİNİN ŞEREFİDİR… 25.10.2016 4805
181 Bitmez tükenmez televizyon programlarım 21.10.2016 1272
182 BİR ZAMANLAR RAMO VARDI… 18.10.2016 5396
183 Şapur şupur, çok sevimli bir mizahçı 14.10.2016 1325
184 ALİ RIZA KIRKAN HOCAMIZA SEVGİYLE... 4.10.2016 1524
185 KİBATEK, Türk Dünyası'nın sesi 30.9.2016 1403
186 BİRİCİK AMERİKALI DOSTUM: RESSAM NEAL LANGE… 27.9.2016 6487
187 Muhtar Kemal yerime geçti 23.9.2016 4015
188 GAZETE YARATAN BİR RESSAM: RECAİ SEYREK 20.9.2016 1509
189 TÜYAP dostlukları bambaşkadır 9.9.2016 2230
190 “BİHRAT MAVİTAN” BİR TANEDİR… 6.9.2016 4979
191 İNCİLA YAŞAMANI DİLİYORUM… LÜTFEN… 23.8.2016 8856
192 Örnek alınacak okuyucular 18.8.2016 2266
193 ZENCİ DOĞMAK İSTERDİM… 16.8.2016 4441
194 Yüreğinde İzmir aşkı olanlar 12.8.2016 0
195 “HALİKARNAS BALIKÇISI” REHBERİMDİR… 9.8.2016 4001
196 Muammer Ketençoğlu ve Nihat Genç 5.8.2016 2742
197 TÜRK KOLEJLİLER BU TABLOYU SEVECEK... 2.8.2016 2268
198 Mustafa Şerif Onaran'ın 1940 karanlığı 29.7.2016 2282
199 İzmir'in simgesi Tarık Dursun 22.7.2016 1548
200 SEVİNÇ PASTANESİ TABLOSU'NDA YAŞAYACAĞIM… 19.7.2016 8773
201 SOĞUKKUYU TRAMVAY CADDESİ 15.7.2016 2276
202 "PARİZYEN NECLA" HEP YÜREĞİMİZDESİN… 12.7.2016 8801
203 SOĞUKKUYU MAHALLESİ 30.6.2016 2988
204 Son Görev 24.6.2016 2973
205 Saygı Günü 17.6.2016 2966
206 Günlük Ustası 9.6.2016 3041
207 EFES KOLEJİ'NDE NAZIM HİKMET HAFTASI 31.5.2016 2430
208 Salah Birsel Kendini Anlatıyor 27.5.2016 2232
209 Eli öpülür Salah Birsel'in 20.5.2016 1721
210 Nebil Özgentürk'ün çalınan plaketi 13.5.2016 2518
211 Savulun Attila İlhan geliyor.. 22.4.2016 3167
212 Unutamadığım söyleşiler 15.4.2016 3247
213 Balıklıova Destanı (38) 11.4.2016 3187
214 Balıklıova Destanı (37) 5.4.2016 4288
215 Balıklıova Destanı (36) 29.3.2016 2629
216 e-kitapta son dakika 25.3.2016 3238
217 Balıklıova Destanı (35) 22.3.2016 3171
218 Amazon'a, ciddi rakipler var 18.3.2016 1841
219 Balıklıova Destanı (34) 15.3.2016 4353
220 e-kitaba karşı, “my-kitap” geliyor.. 11.3.2016 3312
221 Balıklıova Destanı (33) 8.3.2016 3324
222 Kendi kendimizin yayıncısı mı olacağız?.. 4.3.2016 1759
223 Balıklıova Destanı (32) 1.3.2016 3239
224 San Pedro Manastırı'nın kütüphanesinde asılı beddua 26.2.2016 1864
225 Balıklıova Destanı (31) 23.2.2016 3063
226 İstanbul Sanal Kitap Fuarı 19.2.2016 2663
227 Balıklıova Destanı (30) 16.2.2016 3169
228 Günün birinde e-fuar olur mu?.. 12.2.2016 1754
229 Balıklıova Destanı (29) 9.2.2016 2386
230 e-kitapla sevişilmez! 6.2.2016 2472
231 Balıklıova Destanı (28) 2.2.2016 3303
232 Balıklıova Destanı (27) 26.1.2016 3369
233 Küreselleşmede mahşerin 10 süvarisi 21.1.2016 1862
234 Balıklıova Destanı (26) 19.1.2016 3261
235 İstanbul Kitap Fuarı'ndan nasıl eğlence çıkar? 15.1.2016 3366
236 Balıklıova Destanı (25) 12.1.2016 3273
237 İstanbul kitap fuarlarına imreniriz 8.1.2016 3361
238 Balıklıova Destanı (24) 5.1.2016 3446
239 Kapanış melankolisi 31.12.2015 3377
240 Balıklıova Destanı (23) 29.12.2015 3625
241 Teşekkür borçlu olduğum kişiler 25.12.2015 1973
242 Balıklıova Destanı (22) 22.12.2015 3309
243 Öner Yağcı, güzel insan.. 18.12.2015 1876
244 Balıklıova Destanı (21) 15.12.2015 3411
245 Turgut Özakman, bir anıt adam.. 11.12.2015 2752
246 Yüksel Pazarkaya'ya merhaba.. 4.12.2015 2769
247 Balıklıova Destanı (19) 1.12.2015 3496
248 Kuvayı Milliye kitabım 27.11.2015 2464
249 Balıklıova Destanı (18) 24.11.2015 2638
250 Eflatun Nuri ve çetesi 20.11.2015 2754
251 Balıklıova Destanı (17) 17.11.2015 3291
252 14. Fuar ve Onur Konuğu Tarık Dursun 13.11.2015 2042
253 Balıklıova Destanı (15) 10.11.2015 3379
254 13.Fuar ve “Paristanbul” kitabım 6.11.2015 9636
255 Balıklıova Destanı (15) 3.11.2015 3366
256 Deniz Kavukçuoğlu, güvenlikçiye nasıl yakalandı? 30.10.2015 1822
257 Balıklıova Destanı (14) 27.10.2015 3404
258 Nasıl, “La Fontaine” oldum?.. 23.10.2015 8639
259 BALIKLIOVA DESTANI (13) 20.10.2015 3381
260 Kendimizi, Nurgül Hanım'a bir türlü tanıtamadık 16.10.2015 1966
261 Balıklıova Destanı (12) 13.10.2015 3374
262 Kelebek koleksiyoncusu yazarlar 9.10.2015 2772
263 BALIKLIOVA DESTANI (11) 6.10.2015 2103
264 Cihan Demirci medarı iftiharımızdır 2.10.2015 2846
265 Kitap fuarında televizyonculuk 25.9.2015 2721
266 NASIL YAZAR OLDUM 22.9.2015 3339
267 Bitmez tükenmez televizyon programlarım 18.9.2015 1866
268 Balıklıova Destanı (8) 15.9.2015 3460
269 Şapur şupur, çok sevimli bir mizahçı 11.9.2015 2090
270 Muzaffer İzgü, fuarın en sevilen yazarı 4.9.2015 2001
271 Balıklıova Destanı (6) 1.9.2015 4502
272 KİBATEK, Türk Dünyası'nın sesi 28.8.2015 2707
273 Balıklıova Destanı (5) 25.8.2015 3515
274 Balıklıova Destanı (4) 18.8.2015 3425
275 Nice ilginç olaylar yaşadım 14.8.2015 2753
276 BALIKLIOVA DESTANI (3) 11.8.2015 3438
277 TÜYAP dostlukları bambaşkadır 7.8.2015 2045
278 Balıklıova Destanı 4.8.2015 3437
279 Profesör Okuliptus ve Hasan Hoca 31.7.2015 2920
280 Örnek alınacak okuyucular 24.7.2015 2925
281 Yüreğinde İzmir aşkı olanlar 17.7.2015 3557
282 Muammer Ketençoğlu ve Nihat Genç 10.7.2015 2830
283 Mustafa Şerif Onaran'ın 1940 karanlığı 3.7.2015 2206
284 SOĞUKKUYU TRAMVAY CADDESİ 19.6.2015 3043
285 118 NUMARALI EV 11.6.2015 3446
286 SOĞUKKUYU MAHALLESİ 5.6.2015 2825
287 Son Görev 29.5.2015 3539
288 Saygı Günü 22.5.2015 3573
289 Günlük Ustası 15.5.2015 4010
290 Yoksullar Mahallesi'nde şiir 8.5.2015 2990
291 Salah Birsel Kendini Anlatıyor 1.5.2015 2219
292 Eli öpülür Salah Birsel'in 24.4.2015 2257
293 Nebil Özgentürk'ün çalınan plaketi 17.4.2015 2884
294 Attila İlhan kuyruklu yıldız gibi gelip geçti.. 3.4.2015 2226
295 Savulun Attila İlhan geliyor.. 27.3.2015 3566
296 Unutamadığım söyleşiler 20.3.2015 3591
297 Pederbey teşrif ederse.. 13.3.2015 3740
298 Kitap fuarında sergiler 6.3.2015 2962
299 Devrim olunca çalışacağız! 27.2.2015 3102
300 Fuarlarımızın başrol oyuncusu kimdir? 20.2.2015 2108
301 Stant gediklileri başımızın tacıdır 13.2.2015 3354
302 Şair Bahattin Ertük.. Standımızın simgesidir.. 6.2.2015 2520
303 Kitap Fuarı açılıyor 30.1.2015 3167
304 Stant düzeni önemlidir 23.1.2015 3845
305 Standımızın pek parlak düzeni 16.1.2015 2409
306 Mutlucan bir türlü ortada gözükmez 9.1.2015 2359
307 Fuara nasıl kapağı atarız?.. 2.1.2015 2978
308 Rahmetli anam, kitap fuarına gelseydi?.. 26.12.2014 2174
309 Yazarlarla birlikte yaşamak.. 19.12.2014 2396
310 Anamın kafatası, “Türk” çıkmış 12.12.2014 10227
311 Ben, anamın oğluyum.. 5.12.2014 3249
312 Dedelerim kitap kurduydu 28.11.2014 2625
313 Önce selüloz manyağıyım.. 21.11.2014
314 Fuar beni hep heyecanlandırır 14.11.2014 2752
315 Kitap Fuarına başvuru 7.11.2014 4131
316 Gazeteci Hikayesi 1.11.2014 3325
317 Halk kahramanı Balbay 24.10.2014 4009
318 Temiz yurtsever.. 17.10.2014 3910
319 Balbay ile dayanışma toplantısı 10.10.2014 3407
320 Karataş'taki Gazeteciler Cemiyeti 3.10.2014 2553
321 Balıkçı'nın Balbay sevgisi.. 27.9.2014 3264
322 Cumhuriyet ve Basın Paneli 19.9.2014 3398
323 Emperyalizme karşı olmak.. 12.9.2014 3230
324 Her şey çürümüş 5.9.2014 4021
325 Bir destan, üç roman 29.8.2014 3559
326 Mustafa Balbay darbeci olamaz 22.8.2014 2826
327 İlhan Selçuk'un son sözü 15.8.2014 3464
328 Yüzbaşı Selahattin'in yoldaşı.. 8.8.2014 3559
329 Kışlalı'nın temel görüşleri 1.8.2014 4059
330 Mustafa Balbay'ı, okulunda düşündüm.. 25.7.2014 2694
331 Vayy gitti, benim Ahmet Taner Kışlalı'm.. 17.7.2014 2673
332 Bir nefis insan: Ali Gevgilili 11.7.2014 3471
333 Çok popüler bir toplum bilimci: Emre Kongar 4.7.2014 2877
334 Türkan Saylan'ın Hıristiyanlığı.. 27.6.2014 2789
335 Uğur Mumcu'nun kitaplarını nasıl yediler?.. 20.6.2014 2588
336 Uğur Mumcu'yu kim öldürdü?.. 13.6.2014 3364
337 Bir tane daha Abdi İpekçi gelmez.. 6.6.2014 2890
338 Orhan Bursalı'nın anlattığı “Karanlık Çağ”.. 30.5.2014 5984
339 Ölü Aydınlar Ülkesi 23.5.2014 3047
340 Uğur Mumcu'yu kim öldürdü?.. 16.5.2014 3387
341 Orhan Bursalı'nın anlattığı “Karanlık Çağ”.. 9.5.2014 5824
342 YÜZBAŞI SELAHATTİN'İN YOLDAŞI... 2.5.2014 3803
343 Gazetelerin kitap eklerini alkışlayın! 25.4.2014 2878
344 Nurullah Ataç'ın bazı buyruklarına uydum 18.4.2014 2936
345 Kitap fuarlarının en büyük destekçisi: Cumhuriyet 11.4.2014 2973
346 Günce okumak ve yazmak çok nefis bir alışkanlıktır 4.4.2014 2875
347 Şükran ağabeyi, fuardan kaçırırdık 28.3.2014 3624
348 Eski Karşıyaka sevgisinde buluştuk 21.3.2014 2985
349 Şükran Kurdakul denen efsanevi silahşör 14.3.2014 2971
350 Nermin Türksönmez'in zarif masaları 7.3.2014 3081
351 Kadın şair Nuşin Kavukçuoğlu.. 21.2.2014 5083
352 İlk Fuarın süksesi.. 14.2.2014 4403
353 Beni fuara ısındıran adam 7.2.2014 3965
354 Kitap fuarlarının sonsuza uzanan önemi 31.1.2014 4812
355 TÜYAP denilen kültür okyanusu.. 24.1.2014 5364
356 Kitap Fuarları neden gizemlidir? 17.1.2014 3184
357 Bir yazar için nasıl kız kaçırdım?.. 10.1.2014 3132
358 Şeytan'ın işareti: 666 3.1.2014 3581
359 İzmir'de ilk kitap müzayedesi 27.12.2013 4008
360 Korsan kitapçılık 20.12.2013 5712
361 Sahhaflar Derneği'ni kuruyoruz 13.12.2013 3458
362 Sahafların Kralı Peter ve Nazif dostum.. 6.12.2013 3296
363 Gazinocu Hüseyin Türkmenoğlu'ndan kitap yürüttüm 29.11.2013 3980
364 İzmir'in kitap kurtları ve Turgay Gönenç 22.11.2013 3946
365 İzmir Basın Tarihi'nin ilk adımları 15.11.2013 4256
366 Korsan kitapçılık 8.11.2013 4763
367 İzmir Kitapçılarını kucaklıyorum 1.11.2013 4366
368 Yayınlanan ilk kitabımız: Şule-i Efkar 25.10.2013 3537
369 İsmet Paşa'nın hatıralarında kitapçılık 11.10.2013 4259
370 Kemeraltı kitapçıları 4.10.2013 5276
371 İzmir'in ilk kitapçısı Ahmet Sabri Efendi ve Frenk kitapçıları.. 27.9.2013 4076
372 Modern Araştırmacı'nın soruları 20.9.2013 4132
373 Türkiye'den kitap rakamları 13.9.2013 4168
374 Kitap, kepek yapar mı?.. 5.9.2013 3330
375 Kitap, kepek yapar mı?.. 30.8.2013 3211
376 Uykuya dalan kitaplar: Bazen kitap, basımını yıllarca bekler 23.8.2013 4036
377 Gezen bir kitapla hiç tanıştınız mı?.. 16.8.2013 3093
378 Var mı, Yorgun Savaşçı'ya, Kara Kitap'a yan bakan?.. 2.8.2013 3140
379 Kitap, in midir, cin midir? 26.7.2013 4273
380 İlhan Selçuk'tan ders verici bir yazı 19.7.2013 4091
381 Anılar bahsinde Doğan Hızlan 12.7.2013 4177
382 Anıların büyüsü ve Şakir Eczacıbaşı 5.7.2013 3802
383 Anıların arkasına neden saklanıyoruz? 28.6.2013 3020
384 Bir Giritli edebiyat külliyesi 21.6.2013 4489
385 Bir Mason filozof 7.6.2013 4869
386 Eli öpülesi öğretmenlerim.. 31.5.2013 4381
387 İzmir Kültür Gezileri 24.5.2013 4404
388 İzmir Seminerleri 17.5.2013 6487
389 İzmir Ödülleri 10.5.2013 5471
390 Uluslararası İzmir Araştırmaları Merkezi 3.5.2013 4419
391 İçinden “İzmir” geçen kitaplar 26.4.2013 15312
392 Benim naçizane “Kocatepe” dergim 19.4.2013 9374
393 İzmir dergilerini tarayalım 12.4.2013 3843
394 İnsanlığı, ulusunu, halkını, bizleri bırakıp nereye Ali Rıza Ertan?.. 5.4.2013 3430
395 Bir zamanlar şiir matineleri vardı 29.3.2013 3899
396 İzmir şairleri.. İzmir şiirleri.. 22.3.2013 11032
397 Urla vurgunu Necati Cumalı 15.3.2013 4703
398 Halit Ziya'dan Berin Taşan'a seçkin portreler 8.3.2013 4406
399 Bizim mahalleden Samim Kocagöz 1.3.2013 4055
400 Cumhuriyet Dönemi İzmir Altıları 22.2.2013 5378
401 Çağdaş Edebiyatımızda En İyi 40 Şey ve “İzmir Edebiyat Cemiyeti” 15.2.2013 8138
402 Edebiyat Cumhuriyeti'nin İzmirli parlamenterleri 8.2.2013 4135
403 İzmir’i yazmak... 1.2.2013 4057
404 Her şey Homeros'la başlar.. 25.1.2013 4452
405 Agora'yı kazanlar nasıl kaçtılar?.. 18.1.2013 3333
406 İzmir'i, tünellerde, dehlizlerde tanıdım.. 11.1.2013 4008
407 Bir zamanlar “Toplumcu Düşün”.. 4.1.2013 12629
408 Kütüphaneden belge çalan yazarlar, tarihçiler 28.12.2012 4705
409 Kütüphaneden belge çalan yazarlar, tarihçiler 21.12.2012 4383
410 Milli Kütüphane konferanslarım 14.12.2012 4080
411 Araştırmacı gazetecinin üçüncü adresi 7.12.2012 5543
412 Milli Kütüphane'ye çok şey borçluyuz 30.11.2012 3903
413 Milli Kütüphane kurucuları 23.11.2012 6272
414 Milli Kütüphane tapınak gibidir 16.11.2012 4616
415 Annem imdadıma yetişiyor 9.11.2012 4326
416 Milli Kütüphane dillense 2.11.2012 5170
417 Emil Galip Sandalcı'nın pislik dolu evi 19.10.2012 6429
418 “İlk Kurşun Anıtı”, fikri gelişmeyi ateşledi 12.10.2012 7381
419 Osmanlıca bilmek, avantaj kazandırır 5.10.2012 6934
420 İnsanın kütüphanesi yalan söylemezmiş 28.9.2012 4552
421 Avram Galanti'nin Bodrum Tarihi 21.9.2012 4758
422 Haydi, özel kütüphane kuralım 14.9.2012 4730
423 İşçi emeklisi Talat Bey, boğulmak üzere.. 7.9.2012 5247
424 Ansiklopedide “madde” olmak yeter mi?.. 31.8.2012 10917
425 Ansiklopedide “madde” olmak yeter mi?.. 24.8.2012 5226
426 Ünlülerin kitaplıkları 10.8.2012 4853
427 Yaşar Aksoy Kütüphanesi'nden hatıralar.. 3.8.2012 4781
428 Kitaplarımın geleceği ne olacak? 27.7.2012 4355
429 Kitapların esiri olduk 20.7.2012 0
430 Benim salkım saçak kütüphanem 13.7.2012 5336
431 Yeni takma ismim ne olsun? 6.7.2012 4049
432 Müfettişler beni nasıl yakaladı?.. 29.6.2012 4712
433 Takma isimli yazarlar 22.6.2012 6258
434 Sahte Yaşar Aksoy, nasıl yandı kül oldu?.. 15.6.2012 4041
435 Sevgili Hakan Tartan ve Hürriyet Ege 8.6.2012 4739
436 Tek tekzip almadım, tek tekzip yayınlatamadım 1.6.2012 4350
437 Yeni Asır'ı özlememek elde mi?.. 25.5.2012 5515
438 Süleyman Demirel'den iki ödül aldım 18.5.2012 6245
439 Eflatun Nuri'den transfer teklifi 11.5.2012 5363
440 Yeni Asır'a çok şey borçluyum 4.5.2012 6020
441 Gladyatörler Arenası gibi gazete 27.4.2012 5610
442 Karşıyaka aşkı bana yol gösteriyor 20.4.2012 4914
443 Yeni Asır yılları 13.4.2012 7535
444 Hasan Rasim beni kaçırmak istiyor 6.4.2012 5973
445 Bir aile gibiydi Demokrat İzmir 30.3.2012 7691
446 Akın Simav beni fark ediyor 23.3.2012 6853
447 Gazeteci miyim, yazar mıyım? 16.3.2012 4544
448 İlk dergicilik coşkularım 2.3.2012 5817
449 İlk yazım... 24.2.2012 7047
450 İlk kompozisyon ödevim 17.2.2012 5347
451 Günümüzde çocuk kitapları 10.2.2012 6154
452 Çocuk kitapları bahsinde, “ilk kitaplarım".. 3.2.2012 13446
453 Öldükten sonra dirilen yazar 27.1.2012 4994
454 Yazarlar, pinpirikli insanlardır 20.1.2012 5054
455 Yazarlar, pijama giyerler mi?.. 13.1.2012 5193
456 Entellektüel fahişe olamayız! 6.1.2012 5285
457 Dürüst ve ilkeli yazarlık 30.12.2011 5017
458 Emin Çölaşan ve ölüm döşeğindeki okuyucusu 23.12.2011 5398
459 Bir yazar kimdir? 16.12.2011 7316
460 Halim Yazıcı'nın tersten diyalektiği 9.12.2011 4741
461 Diyalektik düşünmeye gayret ettim 2.12.2011 5641
462 Diyalektik düşünmeye gayret ettim 2.12.2011 5252
463 Bu yazıları yazdım? 25.11.2011 5145
464 Bağımsız Türk yazarı neden öksüzdür?.. 18.11.2011 4226
465 Bağımsız Türk yazarı neden öksüzdür?.. 18.11.2011 5157
466 “Sir Vidiadhar Naipaul” sorunu 11.11.2011 12674
467 Avrupa Yazarlar 4.11.2011 5170
468 Edebiyatın üstüne 28.10.2011 4770
469 Bundan böyle kimse, Jack London'un ismini bile hatırlamaz! 21.10.2011 5176
470 İşte Küresel Edebiyat: Michael Crichton, Rowling, Dan Brown, Tolkien ve Lovecraft.. 14.10.2011 5161
471 Jurassic Park'ın yazarı ölünce, neden ağladım? 10.10.2011 4602
472 Edebiyatta sol ve sağ 30.9.2011 5225
473 İşte Nazım Hikmet, işte yurtseverlik.. 23.9.2011 6380
474 Emperyalizm, Edebiyat, milliyetçilik ve din.. 16.9.2011 4922
475 Edebiyatın politik gücü 9.9.2011 6155
476 Klasikler, hayatın ilk adımlarıdır.. 2.9.2011 4784
477 Edebiyat, “edeb” sözünden kaynaklanır 26.8.2011 8323
Bu Alana Reklam Verin
Reklam Metin 1
Reklam Metin 2
Reklam Metin 3
sayfa_goster.asp?sayfa_id=12
Döviz Bilgileri
Hava Durumu