Yaşar Aksoy / BALIKLIOVA DESTANI (11) - Gazetem Çeşme Yerel Siyasi Ticari Gazete

Yaşar Aksoy / BALIKLIOVA DESTANI (11)

   BALIKLIOVA DESTANI (11)  6.10.2015 Yaşar Aksoy
Yaşar Aksoy
Diğer Yazıları

 

BİR ZAMANLAR KÖYE BİR KIZ KAÇIRDIM...
Urla'da güpegündüz, hem de çarşının tam ortasından Balıklıova köyüne kız kaçırdım.. 
1980 sonrasıydı, ama yılını net hatırlayamıyorum.. O otuz sene filan önceydi.. Yeşil renkli Vosvos arabayla, Tansa mağazasının gerisinde, yokuş aşağı köşede pusuya yatmıştık. Direksiyonda Demokrat İzmir gazetesi eski yazı işleri müdürü İskender Dinsel vardı.. Öğle tatili başlayınca kız, görevli olduğu mağazadan çıkacak ama evine gitmeyip, tam tersine yokuş aşağı inip arabamıza biniverecekti. Urla çıkışında ise ilk benzin istasyonunda sevgilisi onu bekliyordu. Yani, biz İskender ile ikimiz, kızı kaçırmakla görevliydik. Görevi bize, hayatımızdaki en yakın dostumuz, ağabeyimiz, “Dede” lakabı ile ünlü bir yazarımız vermişti. Gel de yapma bakalım!
“Dede”, yani meşhur Hayrettin Karademir, sıkı bir komünistti. Demokrat İzmir gazetesinde yazardı, “Topal” isimli bir öykü kitabı vardı. Öğretmen örgütünün Fakir Baykurt'tan önceki genel başkanıydı. Deli dolu, ağzı çok laf yapan, küfürbaz, inançlı ve kavgacı bir solcuydu. Çevresi daima müritler ve militanlarla doluydu. “Dede”, Manisa'da Neşe Gülersoy isimli bilinçli bir solcu kız militan yetiştirmiş, ancak onu sağ teröre kurban verdikten sonra, daha hırçınlaşarak sol kavgayı sırtlamıştı. Emekli öğretmendi, iyi bildiniz, doğal ki Köy Enstitülü idi. Urla'nın bir köyünün (Balıklıova) uzak bir tepesinde bir minik gecekondu yapmış, orada sabah akşam sosyalizm propagandası yapıp duru-yordu. İlk karısından bir öğretmen kızı, ikinci karısından iki tane daha öğretmen kızı vardı (Meziyet, Zeynep, Ümit isimli bu hanımefendi öğretmen kızlar dünya ahret bacılarımızdı, onlara saygımız sonsuzdur, dileriz bu yazımızdan gücenmesinler, ama gerçeği sadece gerçeği yazdığımızdan emin olsunlar). Dede, çok değerli iki karısını da boşamıştı. İkinci hanımı Meryemana'yı tanıdım, elini çok öptüm, saygılı ve mülayim insandı, “Dede” ile geçinmek kolay mı?.. Adam, sabah akşam, Stalin, Lenin, şöyle dedi, böyle buyurdu diye nutuk atıp duruyor.
“Dede”, dağdaki evinde sosyalizm seminerleri yapmaya başlamıştı. Eve gelen giden o kadar çoktu ki, köyün bütün sol parti sempatizanları, şehirden gelen ileri (!) solcular, meslek örgütü başkanları, hatta solcu valiler, ekabirler, sol kanat CHP milletvekilleri, Türkiye İşçi Partililer, sendikacılar hepsi bu eve uğramadan geçmezlerdi. Toplantıların en birinci bülbülü, doğal ki, sevgili “Dede”miz idi.. Ben de bu toplantılarda bazen baş köşeye kurulurdum. Komünist değildim üstelik!.. “Dede” ile aynı gazetede yazı yazıyorduk. Attila İlhan, Akın Simav, İskender Dinsel, Kaya Çelikkanat, ben, başta patronumuz Ayten Düvenci olmak üzere hepimiz, bu muhalif gazeteyi, yani “Demokrat İzmir”i, 12 Eylül öncesi kavgada omuzlamış bir yerlere doğru sürükleniyorduk..
“Dede”, beni gazetedeki farklı araştırma ve yazılarımdan dolayı gözüne kestirmişti. “Ulen oluum, sende iş var” deyip, beni yamacına aldı, eğitmeye çabaladı. O yıllar yeni boşanmıştım ve vurgun yemiş gibiydim. Bir büyüğün sıcak dostluğuna çok muhtaçtım o yıllar.. Hiç ses çıkarmadan hep sabrettim. Ben, Kemalizm'in bir karış soluna gitmeyi asla kabul etmeyecek bir yurtseverdim, ancak belki İskandinav tipi sosyalizmi kabul edebilirdim. Komünizm, işçi diktası, proletarya, sol fraksiyonlar, hele hele silahlı mücadele, cart curt, benim için hiçbir şey ifade edemezdi. Tek bildiğim şey, günün birinde Emperyalizm'e karşı çarpışırken şehit olma şerefiydi. “Dede”yi o kadar sevdim ki, beni Politbüro tavrı ile eğitmesine hiç ses çıkarmadım. O Lenin derdi, ben içimden Mustafa Kemal derdim.. Maçı idare ederdim. 
İşte ne oldu ise, o zamanlarda oldu.. “Dede”, sosyalist eğitim çalışmaları için köydeki evine gelen, Tansa mağazasında çalışan Urlalı bir işçi kıza aşık oluverdi. Bu solcuların hepsi ayran gönüllü olur ya, önüne gelene aşık olurlar zaten..
  Kız da ona aşık olmaz mı? 
Ne var diyeceksiniz?.. Çok şey var!
“Dede” yetmişlik, kızcağız yirmilikti.. Bir aşk, bir dava beraberliği, birlikte solcu gazete okuyup yorumlamalar, bir Nazım hayranlığı, bir şiir dinletileri, bir dertleşmeler ki .. Deme gitsin.. Böyle aşk görülmemiştir... “Dede”, kızı bir eğitti ki, altı ay sonra, bu saf, tertemiz ve güzel ruhlu kızcağız Nazım'ın “Kuvayı Milliye” destanını ezbere okumaya başladı, ancak sayfa sonlarına hayalinde geldiğinde, kafasıyla sayfa çevirme işareti yapardı.. Sonunda kızın ailesi filmi fark etti. Kızın Urla'dan bizim Balıklıova köyüne gitmesini yasakladılar..
Nihayet.. Uzun acı çekmeler sonunda, “Dede”, kızı kaçırma görevini bana verdi. Kız haberliydi, gizlice iletilen tarihte öğlen işten çıkınca kendisini sokak altında pusuda bekleyen arabaya binecekti.. Urla Belediye Başkanı Bülent Baratalı bu ilişkiyi istemiyordu, kızın ailesi doğal olarak karşıydı, “Dede”nin kızları halkı olarak köpürüyordu. Ama kaçamazdık.. “Dede” miz, büyük solcu yazarımız, “Nazım bile kaç karı boşadı, hep daha gencini aldı”, gibisinden laflar söylemeye başlayınca, bize börülce yemek düşerdi..
Böylece Urla'da pusuya yattım.. Tam öğle vaktinde Tansa mağazası işçileri öğle yemeği için paydos yaptılar. Arabamızın yanında bir ağacın dibine saklanmış, yokuş yukarı Tansa mağazasının önündeki kalabalığa bakıyordum. Aniden kız göründü.. Sağa sola bakındı, yokuş yukarı çıkacak yerde aşağı doğru temkinli inmeye başladı.. Önce yavaş iniyordu, sonra hızlandı, sonra koşmaya başladı.. Tıpkı “Acı Pirinç” filmindeki Rossana Podesta gibi uzun boylu esmer bir afet, saçlarını dalgalandırarak, löpür löpür bir helecanla benim olduğum köşeye ulaştı, “Haydi Yaşar abem, çabuk” deyip arabanın arka tarafına kendini attı. Ben önde oturdum. Vosvos hızla ileri atılıp, çarşının içinden yıldırım gibi geçti.. 
İlçe'den çıkışta ilk benzin istasyonu önünde, havlusunu boynuna dolamış kravatsız takım elbise giymiş olan “Dede”, sucuk gibi terli olarak, arabanın arkasına adeta uçtu.. İzmir'e doğru yollandık. (Yahu, şu bizim sosyalist Dedemiz, hep boynunda niye havlu taşırdı?.. Söyleyeyim, bu fiyaka güya komünistlerin hapishane jargonuymuş!..)
Bir dakika sonra “Dede” bağırıverdi, “Ulen, dikiz aynasını çevirin bakem!” diye bizi uyardı. Geriyi dikizlediğimizi görmüştü. Arkada ağlaya ağlaya öpüşen, hem de dakikalarca ağlaşan, kucak kucağa iki sevgili vardı.. Kavuşmuşlardı artık birbirlerine.. Doğru Bornova Belediyesi'ne geldik.. Yıldırım nikah işlemlerini daha önce hazırlamıştım. ANAP Belediye Başkanı Cengiz Bulut, sosyalistlerin nikahını kıydı. Şahitler, modacı Esin Yılmaz ve Demokrat İzmir gazetesinin Dış Politika yazarı rahmetli Emekli Albay Sait Sepici idi. Bu arada hatırladım.. Modacı Esin, kıza bir gelinlik getirmişti. Kızcağız, üstündeki işçi elbisesi ile gelinliği tuvalette değiştirdi. Güle oynaya imzaları bastılar.. 
Karşıyaka'da iki katlı evimizin alt katında ilk gecelerini geçirdiler, sonra sabah rahmetli anamın elini öpüp, köye yollandılar.. Köyde kıyamet kopmuştu.. Urla'da kıyamet kopmuştu.. Herkes bu kaçırılma olayını anlatıyordu.. Damat yetmişlik, kız yirmilik.. Cadı kazanı gibi dedikodular kaynıyordu.. Suç ortaklarının kim olduğunu hiçbir zaman öğrenemediler. 30 filan sene sonra gerçek suçlu bu yazıyla ortaya çıkıyor efem!
“Dede” ile kız, on sene kadar cennete çevirdikleri tepedeki köy evlerinde omuz omuza yaşadılar.. Birlikte ava çıktılar, birlikte balık avladılar, keçi beslediler, zeytin topladılar, çapa yaptılar, karpuz kesip, peynir ekmek yediler, yıldızlı göğün altında, evin damında yan yana dertleştiler.. Böyle aşk görülmemişti.. 
Bir gün “Dede” kanserden öldü.. Hep birlikte onu köy mezarlığına gömdük.. Kız, toprak yığını kabirin başında Anıtkabir bekçisi gibi dimdik duruyor, tek damla gözyaşını bize göstermiyordu..
Aradan bir on yıl daha geçti.. 
İstisnasız her sabah, yağmur çamur, kurt tehlikesi, çakal heriflerin saldırısından asla korkmadan, rahmetli sevgilisinin çok uzaklarda dağın tepesindeki mezarına elinde çiftesi olduğu halde tırmanıp bir demet kır çiçeği koyan namus timsali kız Hülya, sonra hatıralarını özenle sakladığı tepedeki köy evceğizlerinin kapısı önüne döner... 
Dimdik durarak, dağlara ve denize doğru, uzaklara hala bakar durur.. 
Bizim köy, Balıklıova, böylesi bir “aşkı” bir daha görür mü acaba?..
Nah görür…
Böyle bir yazar aşkı dünyada var mıdır?..
Ben hatırlamıyorum…
Ve tarihe not düşüyorum…
Cefakar ve vefakar Hülya'ya selam…
Dede'nin birinci ve ikinci evliliklerinden olan ve pırıl pırıl insanlar olan Meziyet, Zeynep ve Ümit öğretmenlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Ben bir kız kaçırdım…
Ama kendime filan kaçırmadım…
Rahmetli babanıza kaçırdım…
Alın yazısını olduğu gibi kabul etmekten başka çare yok…
Ben ise hala bekarım.. 
Yaş yetmiş…
Tam Dede'nin yaşındayım…
Oysa…
Kendime kız kaçıracak kadar yürek bende yok.
O yüzden kafam rahat ey dostlar…
Selametle vesselam…Puan             : 0 / 5 Oy
Bu Habere Puan Verin: 0 1 2 3 4 5
 
 

Yazarın Tüm Yazıları

Sıra No Yazı Başlık Yazı Tarih Toplam Okunma Görüntüle
1 LAHİT AĞLADI/ Bir ses 28.9.2018 3581
2 BAŞKUMANDANLIK MEYDAN SAVAŞI KABARTMASI 25.9.2018 332
3 SAKARYA MEYDAN SAVAŞI KABARTMA /Koro 21.9.2018 656
4 MOZOLE'YE YÜRÜYÜŞ/ Bir Ses 18.9.2018 298
5 KADINLAR GRUBU/Kadınlar Korosu 14.9.2018 336
6 HEYKELLERİN SESLENİŞİ 7.9.2018 330
7 SESSİZLİĞİN 4.9.2018 558
8 CUMHURİYET KULESİ 31.8.2018 574
9 BARIŞ KULESİ 21.8.2018 465
10 BAYRAM OLSUN 17.8.2018 323
11 MEHMETÇİK KULESİ 17.8.2018 310
12 İSTİKLAL KULESİ 14.8.2018 514
13 SESSİZLİKTEKİ SESLER/Koro 10.8.2018 441
14 ANITKABİR DESTANI ÜZERİNE 7.8.2018 364
15 HÜRRİYET KASİDESİ 3.8.2018 328
16 CUMHURİYET BİLDİRİSİ 27.7.2018 475
17 ATATÜRK KORDONBOYU'NDA 24.7.2018 423
18 İZMİR DESTANI 20.7.2018 563
19 ÇETELER, SÜTÇÜİMAM, KARAYILAN, ŞAHİNBEY 17.7.2018 594
20 SULTANAHMET MİTİNGİ 13.7.2018 415
21 İZMİR AĞLIYOR 10.7.2018 429
22 BAĞIMSIZLIK BİLDİRİSİ 6.7.2018 523
23 KUVAYI MİLLİYE 3.7.2018 528
24 PARANTEZLER 29.6.2018 502
25 GAZİLER 26.6.2018 472
26 ATAM 22.6.2018 484
27 GAZİNİN TELGRAFÇISI 19.6.2018 579
28 GAZİNİN TELGRAFÇISI 15.6.2018 327
29 HÜRRİYET KASİDESİ 12.6.2018 370
30 HÜRRİYET KASİDESİ 8.6.2018 559
31 MUSTAFA KEMAL VE SULTAN GALİYEF 5.6.2018 328
32 HER ŞAFAKTA ÖLENLER 29.5.2018 324
33 HER ŞAFAKTA ÖLENLER 25.5.2018 587
34 DİL DEVRİMİ 22.5.2018 442
35 KUBILAY 18.5.2018 471
36 YENİDEN ATATÜRK 15.5.2018 475
37 GÜLÜMSEYEN ATATÜRK 15.5.2018 346
38 GÜLÜMSEYEN ATATÜRK 11.5.2018 344
39 CUMHURİYET AĞACI 8.5.2018 513
40 YAŞIYORUM KOCATEPE'DE 4.5.2018 371
41 ATATÜRK SORDU 1.5.2018 716
42 KADINLARIMIZ 27.4.2018 416
43 CUMHURİYET BİLDİRİSİ 23.4.2018 498
44 UŞAKİZADE KÖŞKÜ 20.4.2018 482
45 MUSTAFA KEMAL'CE YAŞAMAK 18.4.2018 464
46 MUSTAFA KEMAL İZMİR'DE/10 EYLÜL 13.4.2018 1031
47 İZMİR YANARKEN (13 EYLÜL) 10.4.2018 308
48 BELKAHVE 6.4.2018 589
49 TEĞMEN ALİ RIZA 3.4.2018 471
50 DOKUZ EYLÜL 30.3.2018 636
51 KORDONBOYU 27.3.2018 454
52 ANITLAŞAN İLK ŞEHİTLER 23.3.2018 476
53 MEHMET ÇAVUŞ/MEHMETÇİĞİM 21.3.2018 991
54 GÜRLEYEN SES 16.3.2018 423
55 İZMİR'İN GÖRÜNÜMÜ 13.3.2018 635
56 İZMİRLİ KIZ 9.3.2018 589
57 GECE 6.3.2018 438
58 SABUNCUBELI 2.3.2018 549
59 MANİSA 27.2.2018 516
60 İZMİR'E DOĞRU 23.2.2018 502
61 AKDENİZ'DİR İLERİ/1 EYLÜL 20.2.2018 1014
62 ZAFER/30 AĞUSTOS TARİHÇİ DER Kİ 16.2.2018 887
63 ZAFER / 30 AĞUSTOS MUSTAFA KEMAL DER Kİ 13.2.2018 857
64 ZAFER/30 AĞUSTOS MEHMETÇİK DER Kİ 9.2.2018 568
65 MEMLEKET TÜRKÜLERİ/ 29 AĞUSTOS 6.2.2018 629
66 TEPELER DESTANI 2.2.2018 471
67 ADATEPE DESTANI/27 AĞUSTOS 30.1.2018 575
68 ÇEKİLTEPE DESTANI/27 AĞUSTOS 26.1.2018 609
69 TINAZTEPE DESTANI/26 AĞUSTOS 23.1.2018 507
70 TAARRUZ HAZIRLIĞI 19.1.2018 417
71 SAKARYA 16.1.2018 456
72 DENİZLİ MÜFTÜSÜ 12.1.2018 511
73 BOMBACI ALİ ÇAVUŞ 9.1.2018 517
74 POSTLU MESTAN EFE AĞIDI 5.1.2018 439
75 ÇETELER 2.1.2018 315
76 SULTANAHMET MİTİNGİ 29.12.2017 572
77 HASAN TAHSİN'E ARMAĞAN 26.12.2017 430
78 İZMİR AĞLIYOR 22.12.2017 470
79 I. KUVAYI MİLLİYE 19.12.2017 515
80 MERHABA 3.11.2017 680
81 LEUTREC 26.10.2017 594
82 RENOİR 24.10.2017 357
83 15 YIL ÖNCE TABLOLAR DOSTLARLA BULUŞMUŞTU… 20.10.2017 1242
84 PİCASSO 17.10.2017 514
85 CHAGALL 13.10.2017 534
86 UTRİLLO 10.10.2017 415
87 MONA LİSA 6.10.2017 662
88 KIZIMIN BÜYÜK ZAFERİ: ÇANAKKALE SAVAŞI… 3.10.2017 1720
89 KIZIMIN “İZMİR” TABLOSU… 29.9.2017 2279
90 KIZIMIN “ŞAPKALI KIZ” TABLOSU… 26.9.2017 2376
91 Gerçek düşman Emperyalizm.. 22.9.2017 428
92 KIZIMIN “YAĞMUR” TABLOSU 19.9.2017 2897
93 Alt Tabaka yazısı 15.9.2017 437
94 KIZIM NESLİHAN’IN “ALTIN NÜ” TABLOSU… 12.9.2017 2846
95 İlk Kurşun'un anlamı.. 8.9.2017 481
96 TABLOSUNU RET ETTİĞİM RESSAM: “FUAD MENSİ” 5.9.2017 2140
97 EMEKLERİMİZ HELAL OLSUN HASAN TAHSİN’E… 29.8.2017 3796
98 İlk Şehitler 25.8.2017 464
99 YILLARIN SANATÇISI: İHSAN ARMAN 22.8.2017 505
100 Bir Osmanlı yurtseveri 18.8.2017 462
101 BİR ELAZIĞ ARMAĞANI: HASAN TAHSİN TABLOSU… 16.8.2017 4254
102 Maşatlık Mitingi 11.8.2017 714
103 HASAN TAHSİN’E SİLAH VEREN RESSAM: HASRET NURDAĞ… 8.8.2017 2848
104 Hasan Tahsin'in anlamı 4.8.2017 484
105 İZMİR'İN ROMANTİK RESSAMI: JAK EDİZEL 1.8.2017 812
106 Sonsuz Adam.. 28.7.2017 475
107 Kimler hakkımda ne yazılar yazmış?.. 21.7.2017 652
108 İSMET BİRSEL’İN “ORKESTRA” TABLOSU… 18.7.2017 5558
109 Beklenen yazar niçin çıkmıyor?.. 14.7.2017 469
110 HALİKARNAS BALIKÇISI’NIN “SAPPHO” TABLOSU… 10.7.2017 3663
111 Edebiyat sevgisi tükenmez.. 7.7.2017 534
112 HALİKARNAS BALIKÇISI FİDE DİKERKEN… 4.7.2017 1674
113 Torunum Adilcan'ın kitap ödevi 30.6.2017 761
114 Balıkçı'dan hatıralar akın akın 23.6.2017 505
115 HALİKARNAS BALIKÇISI KABARTMASI 20.6.2017 595
116 Yazarın biricik hakkı, telif hakkıdır 16.6.2017 631
117 EN MUHTEŞEM ATATÜRK TABLOSU 13.6.2017 548
118 Bir yazar ne zaman keyiflidir?.. 9.6.2017 510
119 TABLODAKİ MUSİKİ: GÖNÜL AKIN 7.6.2017 625
120 İHSAN ARMAN’DAN BİR PORTRE 30.5.2017 670
121 “online imza” günü 26.5.2017 4069
122 MEHMET SABIR, SABIRLI BİR RESSAMDI… 23.5.2017 2766
123 e-kitapta son dakika 19.5.2017 573
124 Amazon'a, ciddi rakipler var 12.5.2017 726
125 EMİN DAYIMIN AMATÖR TABLOLARI… 9.5.2017 2159
126 e-kitaba karşı, “my-kitap” geliyor.. 5.5.2017 6216
127 BÜYÜK DEDEM'DEN BİR HAT SANATI… 2.5.2017 7862
128 Kendi kendimizin yayıncısı mı olacağız?.. 28.4.2017 612
129 İKİÇEŞMELİK'İN ŞAİRİNE GÖZYAŞLARIYLA… 25.4.2017 7911
130 San Pedro Manastırı'nın kütüphanesinde asılı beddua 21.4.2017 761
131 HÜRRİYET KEYİFLİ GAZETEYDİ… 18.4.2017 1888
132 İstanbul Sanal Kitap Fuarı 14.4.2017 735
133 Günün birinde e-fuar olur mu?.. 7.4.2017 737
134 EN KRAL ARKADAŞIM : İZMİR FUARI.. 4.4.2017 887
135 e-kitapla sevişilmez! 31.3.2017 905
136 BODRUM'A HASRET 28.3.2017 878
137 “e-kitap” modası 24.3.2017 3480
138 “ALTIN TESTİ”NİN YARATICISI YILDIZ ŞİMA… 21.3.2017 8074
139 Küreselleşmede mahşerin 10 süvarisi 17.3.2017 958
140 KARİKATÜRİST HALİL YILDIRIM'A SEVGİLERİMLE… 14.3.2017 8061
141 İstanbul Kitap Fuarı'ndan nasıl eğlence çıkar? 10.3.2017 864
142 “KEMERALTI GÜZELİ” TABLOSUNA SAHİP OLAMADIM… 7.3.2017 8257
143 İstanbul kitap fuarlarına imreniriz 3.3.2017 1040
144 PASAPORT'TA BİR SERSERİ… 28.2.2017 3640
145 Daima albüm yaparım 24.2.2017 1096
146 BABAMIN EMEKLİLİK TABLOSU… 21.2.2017 8248
147 Kapanış melankolisi 17.2.2017 1094
148 RAKI ŞİŞESİNDEN SAAT KULESİ… 13.2.2017 8591
149 Teşekkür borçlu olduğum kişiler 10.2.2017 1217
150 UYUYACAK OLAN GÜZEL... 7.2.2017 1224
151 Öner Yağcı, güzel insan.. 3.2.2017 1257
152 AYTEN KÖSE'YE MERHABA… 31.1.2017 3235
153 Turgut Özakman, bir anıt adam.. 27.1.2017 1250
154 İSMET XBİLEN… BİR GİZEMLİ RESSAM… 24.1.2017 8826
155 Yüksel Pazarkaya'ya merhaba.. 20.1.2017 1354
156 ERAY ÖZBEK'E KONU OLMAK ONURDUR… 17.1.2017 7639
157 Kuvayı Milliye kitabım 13.1.2017 1389
158 BİR BAŞKA ESRARENGİZ TABLO… 10.1.2017 5195
159 14. Fuar ve Onur Konuğu Tarık Dursun 6.1.2017 1350
160 EVİN DEMİRBAŞI “RUMELİ HİSARI”… 3.1.2017 6726
161 13.Fuar ve “Paristanbul” kitabım 30.12.2016 6742
162 HELİN'İN AMAZON'U BENDE KALDI… 27.12.2016 2575
163 BALEV BEYAZ YAŞAM ÖDÜLÜ NASİP OLDU… 23.12.2016 2984
164 ŞİMDİ PARİS'TE OLMAK VARDI… 20.12.2016 5111
165 Eflatun Nuri ve çetesi 16.12.2016 1365
166 FOSFORLU RENKLERİN RESSAMI: ZÜMRÜT ÖZMEN 13.12.2016 1457
167 Nasıl, “La Fontaine” oldum?.. 9.12.2016 8343
168 BÜLENT ECZACIBAŞI ARMAĞANI: BİR FERRUH BAŞAĞA… 6.12.2016 8615
169 Deniz Kavukçuoğlu, güvenlikçiye nasıl yakalandı? 2.12.2016 1149
170 TABLOSUNU ÇALDIĞIM RESSAM: MUAMMER DURMUŞ 29.11.2016 1730
171 Kendimizi, Nurgül Hanım'a bir türlü tanıtamadık 25.11.2016 1302
172 ANNEMLE BABAMA EVLİLİK HEDİYESİ: CELAL UZEL 22.11.2016 2274
173 Kelebek koleksiyoncusu yazarlar 18.11.2016 1371
174 MUHSİN GÜROK'UN TAKASINA BİNMEK İSTERDİM… 15.11.2016 6363
175 Halikarnas Kadırgası yol alıyor 11.11.2016 1353
176 ÜÇ KAPLANIMA, “KARA PANTER” ARKADAŞ GELMİŞTİ… 8.11.2016 3734
177 Cihan Demirci medarı iftiharımızdır 4.11.2016 1339
178 CUMBADA ALİYE BERGER KEYFİ… 1.11.2016 6106
179 Kitap fuarında televizyonculuk 28.10.2016 1346
180 ŞEREF BİGALI, TÜRK RESMİNİN ŞEREFİDİR… 25.10.2016 4848
181 Bitmez tükenmez televizyon programlarım 21.10.2016 1305
182 BİR ZAMANLAR RAMO VARDI… 18.10.2016 5457
183 Şapur şupur, çok sevimli bir mizahçı 14.10.2016 1355
184 ALİ RIZA KIRKAN HOCAMIZA SEVGİYLE... 4.10.2016 1568
185 KİBATEK, Türk Dünyası'nın sesi 30.9.2016 1434
186 BİRİCİK AMERİKALI DOSTUM: RESSAM NEAL LANGE… 27.9.2016 6532
187 Muhtar Kemal yerime geçti 23.9.2016 4050
188 GAZETE YARATAN BİR RESSAM: RECAİ SEYREK 20.9.2016 1541
189 TÜYAP dostlukları bambaşkadır 9.9.2016 2296
190 “BİHRAT MAVİTAN” BİR TANEDİR… 6.9.2016 5021
191 İNCİLA YAŞAMANI DİLİYORUM… LÜTFEN… 23.8.2016 8971
192 Örnek alınacak okuyucular 18.8.2016 2303
193 ZENCİ DOĞMAK İSTERDİM… 16.8.2016 4476
194 Yüreğinde İzmir aşkı olanlar 12.8.2016 0
195 “HALİKARNAS BALIKÇISI” REHBERİMDİR… 9.8.2016 4050
196 Muammer Ketençoğlu ve Nihat Genç 5.8.2016 2769
197 TÜRK KOLEJLİLER BU TABLOYU SEVECEK... 2.8.2016 2307
198 Mustafa Şerif Onaran'ın 1940 karanlığı 29.7.2016 2320
199 İzmir'in simgesi Tarık Dursun 22.7.2016 1575
200 SEVİNÇ PASTANESİ TABLOSU'NDA YAŞAYACAĞIM… 19.7.2016 8899
201 SOĞUKKUYU TRAMVAY CADDESİ 15.7.2016 2318
202 "PARİZYEN NECLA" HEP YÜREĞİMİZDESİN… 12.7.2016 8954
203 SOĞUKKUYU MAHALLESİ 30.6.2016 3018
204 Son Görev 24.6.2016 3002
205 Saygı Günü 17.6.2016 2997
206 Günlük Ustası 9.6.2016 3072
207 EFES KOLEJİ'NDE NAZIM HİKMET HAFTASI 31.5.2016 2456
208 Salah Birsel Kendini Anlatıyor 27.5.2016 2261
209 Eli öpülür Salah Birsel'in 20.5.2016 1754
210 Nebil Özgentürk'ün çalınan plaketi 13.5.2016 2549
211 Savulun Attila İlhan geliyor.. 22.4.2016 3198
212 Unutamadığım söyleşiler 15.4.2016 3275
213 Balıklıova Destanı (38) 11.4.2016 3211
214 Balıklıova Destanı (37) 5.4.2016 4325
215 Balıklıova Destanı (36) 29.3.2016 2667
216 e-kitapta son dakika 25.3.2016 3273
217 Balıklıova Destanı (35) 22.3.2016 3200
218 Amazon'a, ciddi rakipler var 18.3.2016 1869
219 Balıklıova Destanı (34) 15.3.2016 4380
220 e-kitaba karşı, “my-kitap” geliyor.. 11.3.2016 3344
221 Balıklıova Destanı (33) 8.3.2016 3389
222 Kendi kendimizin yayıncısı mı olacağız?.. 4.3.2016 1782
223 Balıklıova Destanı (32) 1.3.2016 3270
224 San Pedro Manastırı'nın kütüphanesinde asılı beddua 26.2.2016 1892
225 Balıklıova Destanı (31) 23.2.2016 3099
226 İstanbul Sanal Kitap Fuarı 19.2.2016 2696
227 Balıklıova Destanı (30) 16.2.2016 3207
228 Günün birinde e-fuar olur mu?.. 12.2.2016 1772
229 Balıklıova Destanı (29) 9.2.2016 2415
230 e-kitapla sevişilmez! 6.2.2016 2500
231 Balıklıova Destanı (28) 2.2.2016 3350
232 Balıklıova Destanı (27) 26.1.2016 3417
233 Küreselleşmede mahşerin 10 süvarisi 21.1.2016 1886
234 Balıklıova Destanı (26) 19.1.2016 3287
235 İstanbul Kitap Fuarı'ndan nasıl eğlence çıkar? 15.1.2016 3386
236 Balıklıova Destanı (25) 12.1.2016 3301
237 İstanbul kitap fuarlarına imreniriz 8.1.2016 3390
238 Balıklıova Destanı (24) 5.1.2016 3478
239 Kapanış melankolisi 31.12.2015 3414
240 Balıklıova Destanı (23) 29.12.2015 3665
241 Teşekkür borçlu olduğum kişiler 25.12.2015 2005
242 Balıklıova Destanı (22) 22.12.2015 3357
243 Öner Yağcı, güzel insan.. 18.12.2015 1914
244 Balıklıova Destanı (21) 15.12.2015 3441
245 Turgut Özakman, bir anıt adam.. 11.12.2015 2812
246 Yüksel Pazarkaya'ya merhaba.. 4.12.2015 2808
247 Balıklıova Destanı (19) 1.12.2015 3521
248 Kuvayı Milliye kitabım 27.11.2015 2485
249 Balıklıova Destanı (18) 24.11.2015 2697
250 Eflatun Nuri ve çetesi 20.11.2015 2787
251 Balıklıova Destanı (17) 17.11.2015 3319
252 14. Fuar ve Onur Konuğu Tarık Dursun 13.11.2015 2074
253 Balıklıova Destanı (15) 10.11.2015 3404
254 13.Fuar ve “Paristanbul” kitabım 6.11.2015 9765
255 Balıklıova Destanı (15) 3.11.2015 3390
256 Deniz Kavukçuoğlu, güvenlikçiye nasıl yakalandı? 30.10.2015 1847
257 Balıklıova Destanı (14) 27.10.2015 3437
258 Nasıl, “La Fontaine” oldum?.. 23.10.2015 8732
259 BALIKLIOVA DESTANI (13) 20.10.2015 3407
260 Kendimizi, Nurgül Hanım'a bir türlü tanıtamadık 16.10.2015 1994
261 Balıklıova Destanı (12) 13.10.2015 3394
262 Kelebek koleksiyoncusu yazarlar 9.10.2015 2794
263 BALIKLIOVA DESTANI (11) 6.10.2015 2126
264 Cihan Demirci medarı iftiharımızdır 2.10.2015 2876
265 Kitap fuarında televizyonculuk 25.9.2015 2742
266 NASIL YAZAR OLDUM 22.9.2015 3363
267 Bitmez tükenmez televizyon programlarım 18.9.2015 1890
268 Balıklıova Destanı (8) 15.9.2015 3492
269 Şapur şupur, çok sevimli bir mizahçı 11.9.2015 2115
270 Muzaffer İzgü, fuarın en sevilen yazarı 4.9.2015 2030
271 Balıklıova Destanı (6) 1.9.2015 4527
272 KİBATEK, Türk Dünyası'nın sesi 28.8.2015 2734
273 Balıklıova Destanı (5) 25.8.2015 3537
274 Balıklıova Destanı (4) 18.8.2015 3444
275 Nice ilginç olaylar yaşadım 14.8.2015 2784
276 BALIKLIOVA DESTANI (3) 11.8.2015 3474
277 TÜYAP dostlukları bambaşkadır 7.8.2015 2070
278 Balıklıova Destanı 4.8.2015 3470
279 Profesör Okuliptus ve Hasan Hoca 31.7.2015 2948
280 Örnek alınacak okuyucular 24.7.2015 2952
281 Yüreğinde İzmir aşkı olanlar 17.7.2015 3592
282 Muammer Ketençoğlu ve Nihat Genç 10.7.2015 2857
283 Mustafa Şerif Onaran'ın 1940 karanlığı 3.7.2015 2231
284 SOĞUKKUYU TRAMVAY CADDESİ 19.6.2015 3072
285 118 NUMARALI EV 11.6.2015 3471
286 SOĞUKKUYU MAHALLESİ 5.6.2015 2852
287 Son Görev 29.5.2015 3576
288 Saygı Günü 22.5.2015 3596
289 Günlük Ustası 15.5.2015 4034
290 Yoksullar Mahallesi'nde şiir 8.5.2015 3013
291 Salah Birsel Kendini Anlatıyor 1.5.2015 2240
292 Eli öpülür Salah Birsel'in 24.4.2015 2293
293 Nebil Özgentürk'ün çalınan plaketi 17.4.2015 2911
294 Attila İlhan kuyruklu yıldız gibi gelip geçti.. 3.4.2015 2250
295 Savulun Attila İlhan geliyor.. 27.3.2015 3593
296 Unutamadığım söyleşiler 20.3.2015 3614
297 Pederbey teşrif ederse.. 13.3.2015 3763
298 Kitap fuarında sergiler 6.3.2015 2987
299 Devrim olunca çalışacağız! 27.2.2015 3129
300 Fuarlarımızın başrol oyuncusu kimdir? 20.2.2015 2127
301 Stant gediklileri başımızın tacıdır 13.2.2015 3382
302 Şair Bahattin Ertük.. Standımızın simgesidir.. 6.2.2015 2555
303 Kitap Fuarı açılıyor 30.1.2015 3198
304 Stant düzeni önemlidir 23.1.2015 3871
305 Standımızın pek parlak düzeni 16.1.2015 2439
306 Mutlucan bir türlü ortada gözükmez 9.1.2015 2383
307 Fuara nasıl kapağı atarız?.. 2.1.2015 3006
308 Rahmetli anam, kitap fuarına gelseydi?.. 26.12.2014 2194
309 Yazarlarla birlikte yaşamak.. 19.12.2014 2419
310 Anamın kafatası, “Türk” çıkmış 12.12.2014 10351
311 Ben, anamın oğluyum.. 5.12.2014 3287
312 Dedelerim kitap kurduydu 28.11.2014 2655
313 Önce selüloz manyağıyım.. 21.11.2014
314 Fuar beni hep heyecanlandırır 14.11.2014 2800
315 Kitap Fuarına başvuru 7.11.2014 4156
316 Gazeteci Hikayesi 1.11.2014 3375
317 Halk kahramanı Balbay 24.10.2014 4036
318 Temiz yurtsever.. 17.10.2014 3936
319 Balbay ile dayanışma toplantısı 10.10.2014 3434
320 Karataş'taki Gazeteciler Cemiyeti 3.10.2014 2584
321 Balıkçı'nın Balbay sevgisi.. 27.9.2014 3287
322 Cumhuriyet ve Basın Paneli 19.9.2014 3429
323 Emperyalizme karşı olmak.. 12.9.2014 3261
324 Her şey çürümüş 5.9.2014 4055
325 Bir destan, üç roman 29.8.2014 3600
326 Mustafa Balbay darbeci olamaz 22.8.2014 2856
327 İlhan Selçuk'un son sözü 15.8.2014 3486
328 Yüzbaşı Selahattin'in yoldaşı.. 8.8.2014 3596
329 Kışlalı'nın temel görüşleri 1.8.2014 4086
330 Mustafa Balbay'ı, okulunda düşündüm.. 25.7.2014 2720
331 Vayy gitti, benim Ahmet Taner Kışlalı'm.. 17.7.2014 2706
332 Bir nefis insan: Ali Gevgilili 11.7.2014 3535
333 Çok popüler bir toplum bilimci: Emre Kongar 4.7.2014 2900
334 Türkan Saylan'ın Hıristiyanlığı.. 27.6.2014 2814
335 Uğur Mumcu'nun kitaplarını nasıl yediler?.. 20.6.2014 2617
336 Uğur Mumcu'yu kim öldürdü?.. 13.6.2014 3388
337 Bir tane daha Abdi İpekçi gelmez.. 6.6.2014 2916
338 Orhan Bursalı'nın anlattığı “Karanlık Çağ”.. 30.5.2014 6032
339 Ölü Aydınlar Ülkesi 23.5.2014 3102
340 Uğur Mumcu'yu kim öldürdü?.. 16.5.2014 3405
341 Orhan Bursalı'nın anlattığı “Karanlık Çağ”.. 9.5.2014 5866
342 YÜZBAŞI SELAHATTİN'İN YOLDAŞI... 2.5.2014 3824
343 Gazetelerin kitap eklerini alkışlayın! 25.4.2014 2911
344 Nurullah Ataç'ın bazı buyruklarına uydum 18.4.2014 2961
345 Kitap fuarlarının en büyük destekçisi: Cumhuriyet 11.4.2014 2999
346 Günce okumak ve yazmak çok nefis bir alışkanlıktır 4.4.2014 2899
347 Şükran ağabeyi, fuardan kaçırırdık 28.3.2014 3647
348 Eski Karşıyaka sevgisinde buluştuk 21.3.2014 3020
349 Şükran Kurdakul denen efsanevi silahşör 14.3.2014 2999
350 Nermin Türksönmez'in zarif masaları 7.3.2014 3103
351 Kadın şair Nuşin Kavukçuoğlu.. 21.2.2014 5111
352 İlk Fuarın süksesi.. 14.2.2014 4432
353 Beni fuara ısındıran adam 7.2.2014 3992
354 Kitap fuarlarının sonsuza uzanan önemi 31.1.2014 4934
355 TÜYAP denilen kültür okyanusu.. 24.1.2014 5404
356 Kitap Fuarları neden gizemlidir? 17.1.2014 3204
357 Bir yazar için nasıl kız kaçırdım?.. 10.1.2014 3152
358 Şeytan'ın işareti: 666 3.1.2014 3604
359 İzmir'de ilk kitap müzayedesi 27.12.2013 4031
360 Korsan kitapçılık 20.12.2013 5738
361 Sahhaflar Derneği'ni kuruyoruz 13.12.2013 3507
362 Sahafların Kralı Peter ve Nazif dostum.. 6.12.2013 3320
363 Gazinocu Hüseyin Türkmenoğlu'ndan kitap yürüttüm 29.11.2013 3999
364 İzmir'in kitap kurtları ve Turgay Gönenç 22.11.2013 3978
365 İzmir Basın Tarihi'nin ilk adımları 15.11.2013 4324
366 Korsan kitapçılık 8.11.2013 4821
367 İzmir Kitapçılarını kucaklıyorum 1.11.2013 4395
368 Yayınlanan ilk kitabımız: Şule-i Efkar 25.10.2013 3566
369 İsmet Paşa'nın hatıralarında kitapçılık 11.10.2013 4288
370 Kemeraltı kitapçıları 4.10.2013 5338
371 İzmir'in ilk kitapçısı Ahmet Sabri Efendi ve Frenk kitapçıları.. 27.9.2013 4140
372 Modern Araştırmacı'nın soruları 20.9.2013 4156
373 Türkiye'den kitap rakamları 13.9.2013 4194
374 Kitap, kepek yapar mı?.. 5.9.2013 3359
375 Kitap, kepek yapar mı?.. 30.8.2013 3234
376 Uykuya dalan kitaplar: Bazen kitap, basımını yıllarca bekler 23.8.2013 4061
377 Gezen bir kitapla hiç tanıştınız mı?.. 16.8.2013 3115
378 Var mı, Yorgun Savaşçı'ya, Kara Kitap'a yan bakan?.. 2.8.2013 3179
379 Kitap, in midir, cin midir? 26.7.2013 4304
380 İlhan Selçuk'tan ders verici bir yazı 19.7.2013 4122
381 Anılar bahsinde Doğan Hızlan 12.7.2013 4199
382 Anıların büyüsü ve Şakir Eczacıbaşı 5.7.2013 3838
383 Anıların arkasına neden saklanıyoruz? 28.6.2013 3039
384 Bir Giritli edebiyat külliyesi 21.6.2013 4531
385 Bir Mason filozof 7.6.2013 4931
386 Eli öpülesi öğretmenlerim.. 31.5.2013 4410
387 İzmir Kültür Gezileri 24.5.2013 4441
388 İzmir Seminerleri 17.5.2013 6508
389 İzmir Ödülleri 10.5.2013 5503
390 Uluslararası İzmir Araştırmaları Merkezi 3.5.2013 4452
391 İçinden “İzmir” geçen kitaplar 26.4.2013 15498
392 Benim naçizane “Kocatepe” dergim 19.4.2013 9412
393 İzmir dergilerini tarayalım 12.4.2013 3872
394 İnsanlığı, ulusunu, halkını, bizleri bırakıp nereye Ali Rıza Ertan?.. 5.4.2013 3461
395 Bir zamanlar şiir matineleri vardı 29.3.2013 3932
396 İzmir şairleri.. İzmir şiirleri.. 22.3.2013 11240
397 Urla vurgunu Necati Cumalı 15.3.2013 4732
398 Halit Ziya'dan Berin Taşan'a seçkin portreler 8.3.2013 4436
399 Bizim mahalleden Samim Kocagöz 1.3.2013 4092
400 Cumhuriyet Dönemi İzmir Altıları 22.2.2013 5414
401 Çağdaş Edebiyatımızda En İyi 40 Şey ve “İzmir Edebiyat Cemiyeti” 15.2.2013 8192
402 Edebiyat Cumhuriyeti'nin İzmirli parlamenterleri 8.2.2013 4163
403 İzmir’i yazmak... 1.2.2013 4091
404 Her şey Homeros'la başlar.. 25.1.2013 4476
405 Agora'yı kazanlar nasıl kaçtılar?.. 18.1.2013 3349
406 İzmir'i, tünellerde, dehlizlerde tanıdım.. 11.1.2013 4036
407 Bir zamanlar “Toplumcu Düşün”.. 4.1.2013 12746
408 Kütüphaneden belge çalan yazarlar, tarihçiler 28.12.2012 4729
409 Kütüphaneden belge çalan yazarlar, tarihçiler 21.12.2012 4403
410 Milli Kütüphane konferanslarım 14.12.2012 4122
411 Araştırmacı gazetecinin üçüncü adresi 7.12.2012 5565
412 Milli Kütüphane'ye çok şey borçluyuz 30.11.2012 3924
413 Milli Kütüphane kurucuları 23.11.2012 6340
414 Milli Kütüphane tapınak gibidir 16.11.2012 4669
415 Annem imdadıma yetişiyor 9.11.2012 4352
416 Milli Kütüphane dillense 2.11.2012 5195
417 Emil Galip Sandalcı'nın pislik dolu evi 19.10.2012 6514
418 “İlk Kurşun Anıtı”, fikri gelişmeyi ateşledi 12.10.2012 7423
419 Osmanlıca bilmek, avantaj kazandırır 5.10.2012 6967
420 İnsanın kütüphanesi yalan söylemezmiş 28.9.2012 4586
421 Avram Galanti'nin Bodrum Tarihi 21.9.2012 4797
422 Haydi, özel kütüphane kuralım 14.9.2012 4760
423 İşçi emeklisi Talat Bey, boğulmak üzere.. 7.9.2012 5274
424 Ansiklopedide “madde” olmak yeter mi?.. 31.8.2012 11010
425 Ansiklopedide “madde” olmak yeter mi?.. 24.8.2012 5244
426 Ünlülerin kitaplıkları 10.8.2012 4889
427 Yaşar Aksoy Kütüphanesi'nden hatıralar.. 3.8.2012 4817
428 Kitaplarımın geleceği ne olacak? 27.7.2012 4378
429 Kitapların esiri olduk 20.7.2012 0
430 Benim salkım saçak kütüphanem 13.7.2012 5363
431 Yeni takma ismim ne olsun? 6.7.2012 4072
432 Müfettişler beni nasıl yakaladı?.. 29.6.2012 4740
433 Takma isimli yazarlar 22.6.2012 6299
434 Sahte Yaşar Aksoy, nasıl yandı kül oldu?.. 15.6.2012 4068
435 Sevgili Hakan Tartan ve Hürriyet Ege 8.6.2012 4766
436 Tek tekzip almadım, tek tekzip yayınlatamadım 1.6.2012 4376
437 Yeni Asır'ı özlememek elde mi?.. 25.5.2012 5539
438 Süleyman Demirel'den iki ödül aldım 18.5.2012 6274
439 Eflatun Nuri'den transfer teklifi 11.5.2012 5394
440 Yeni Asır'a çok şey borçluyum 4.5.2012 6054
441 Gladyatörler Arenası gibi gazete 27.4.2012 5640
442 Karşıyaka aşkı bana yol gösteriyor 20.4.2012 4942
443 Yeni Asır yılları 13.4.2012 7560
444 Hasan Rasim beni kaçırmak istiyor 6.4.2012 6003
445 Bir aile gibiydi Demokrat İzmir 30.3.2012 7726
446 Akın Simav beni fark ediyor 23.3.2012 6892
447 Gazeteci miyim, yazar mıyım? 16.3.2012 4565
448 İlk dergicilik coşkularım 2.3.2012 5852
449 İlk yazım... 24.2.2012 7075
450 İlk kompozisyon ödevim 17.2.2012 5384
451 Günümüzde çocuk kitapları 10.2.2012 6183
452 Çocuk kitapları bahsinde, “ilk kitaplarım".. 3.2.2012 13579
453 Öldükten sonra dirilen yazar 27.1.2012 5038
454 Yazarlar, pinpirikli insanlardır 20.1.2012 5104
455 Yazarlar, pijama giyerler mi?.. 13.1.2012 5212
456 Entellektüel fahişe olamayız! 6.1.2012 5311
457 Dürüst ve ilkeli yazarlık 30.12.2011 5049
458 Emin Çölaşan ve ölüm döşeğindeki okuyucusu 23.12.2011 5426
459 Bir yazar kimdir? 16.12.2011 7359
460 Halim Yazıcı'nın tersten diyalektiği 9.12.2011 4777
461 Diyalektik düşünmeye gayret ettim 2.12.2011 5670
462 Diyalektik düşünmeye gayret ettim 2.12.2011 5274
463 Bu yazıları yazdım? 25.11.2011 5177
464 Bağımsız Türk yazarı neden öksüzdür?.. 18.11.2011 4242
465 Bağımsız Türk yazarı neden öksüzdür?.. 18.11.2011 5186
466 “Sir Vidiadhar Naipaul” sorunu 11.11.2011 12716
467 Avrupa Yazarlar 4.11.2011 5200
468 Edebiyatın üstüne 28.10.2011 4805
469 Bundan böyle kimse, Jack London'un ismini bile hatırlamaz! 21.10.2011 5201
470 İşte Küresel Edebiyat: Michael Crichton, Rowling, Dan Brown, Tolkien ve Lovecraft.. 14.10.2011 5192
471 Jurassic Park'ın yazarı ölünce, neden ağladım? 10.10.2011 4639
472 Edebiyatta sol ve sağ 30.9.2011 5252
473 İşte Nazım Hikmet, işte yurtseverlik.. 23.9.2011 6412
474 Emperyalizm, Edebiyat, milliyetçilik ve din.. 16.9.2011 4952
475 Edebiyatın politik gücü 9.9.2011 6184
476 Klasikler, hayatın ilk adımlarıdır.. 2.9.2011 4811
477 Edebiyat, “edeb” sözünden kaynaklanır 26.8.2011 8373
Bu Alana Reklam Verin
Reklam Metin 1
Reklam Metin 2
Reklam Metin 3
sayfa_goster.asp?sayfa_id=12
Döviz Bilgileri
Hava Durumu